Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Żądamy zmian w prawie łowieckim

p28

Łowiectwo w Polsce zatraciło swój pierwotny kierunek działań zmierzających do utrzymania równowagi biologicznej w lasach. Opiekuńczość myśliwych przerodziła się w krwawe hobby, gdzie liczy się adrenalina, a nie dobro zwierząt. Z przykrością obserwujemy jak splot złych decyzji opartych na emocjach, a nie racjonalne przesłanki przyczynia się do rozluźnienia więzi z przyrodą, a tym samym także jej ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń. Dlatego domagamy się zmian przepisów w ustawie o prawie łowieckim. Dostrzegamy bowiem w obecnym kształcie ustawy próbę wzmocnienia pozycji myśliwych nie w celu niesienia pomocy, ale w celu realizowania tego krwawego hobby bez żadnych ograniczeń.

Znowelizowana ustawa o prawie łowieckim wprowadza szereg kontrowersyjnych przepisów, które wpływają na bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i zwierząt przebywających na terenie lasów oraz parków w czasie trwania polowań. Także, co istotne dla organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną praw zwierząt, ogranicza możliwości interwencji w trakcie ich trwania. Wczytując się przepisy ustawy, można odnieść wrażenie, że została zachwiana równowaga między organizacjami zrzeszającymi aktywistów pro-zwierzęcych a Polskim Związkiem Łowieckim na korzyść tego drugiego. Wynika to między innymi z kilku punktów, z którymi się nie zgadzamy i przeciwko, którym pragniemy zaprotestować. Pierwszym i być może najważniejszym jest umożliwienie myśliwym prowadzenia polowań na terenie parków narodowych. Dzieje się tak dzięki zmianom w art. 34, który obecnie brzmi: Do zadań Polskiego Związku Łowieckiego należy ustalanie kierunków i zasad rozwoju łowiectwa, zasad selekcji populacyjnej i osobniczej zwierząt łownych, przekłada się to na brzmienie art.8: Odstrzały redukcyjne zwierząt łownych w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, o których mowa w przepisach o ochronie przyrody, odbywają się na zasadach określonych w ustawie oraz zgodnie z obowiązującymi okresami polowań, warunkami wykonywania polowań i zasadami selekcji populacyjnej i osobniczej zwierząt łownych, o których mowa w art. 34 pkt 4. Oznacza to, że myśliwi otrzymują w ten sposób możliwość wstępu tam, gdzie do tej pory nie mogli prowadzić polowań.

Kolejnym elementem jest umożliwienie nakładania kar na osoby utrudniające polowanie: kto umyślnie utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie polowania podlega karze grzywny. Także jeśli akurat spacerujesz po lesie lub znajdujesz się na obszarze, na którym odbywa się polowanie, a twoje zachowanie nie spodoba się biorącym w nim udział myśliwym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz musiał zapłacić.

Jesteśmy przekonani o tendencjach zmierzających do ułatwienia organizowania polowań, co może negatywnie odbić się nie tylko na życiu, ale także i zdrowiu zwierząt. Pragnąc skutecznej ochrony oraz wzmocnienia dobrostanu wszystkich zwierząt, nie sposób przejść nad tym problemem obojętnie. Jesteśmy przekonani, że tylko Państwa głos może wesprzeć nas wszystkich w walce o konieczne zmiany w ustawie, które wychodzić będą naprzeciw faktycznej ochronie przyrody w Polsce.

Podpisz petycję

Pomóż
Podpisz petycję!

Zwracamy się z prośbą o podpisanie poniższej petycji. Nie pozostań obojętny w chwilach kiedy Twój głos ma tak duże znaczenie.

Możesz uratować setki istnień. Dziękujemy za Twoją pomoc!


POMAGAM!
Koszyk