5 powodów, dlaczego warto jeść roślinnie
Oprócz dobrostanu zwierząt, równie ważna jest dla nas troska o stan planety. Swoich działań nie ograniczamy więc jedynie do ratowania gatunków w potrzebie, lecz również poświęcamy czas na szerzenie i wspieranie inicjatyw, które mają na celu ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko. Promowanie roślinnego stylu żywienia jak najbardziej mieści się w tym obszarze, dlatego dziś opowiemy o 5 powodach, dla których warto jeść roślinnie.
1. Ograniczenie cierpienia istot żywych
Zacznijmy od najbardziej kluczowej kwestii, jaką jest cierpienie istot żywych. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mają instynt opiekuńczy wobec potomstwa i odczuwają emocje, takie jak smutek, radość czy ból. W XXI wieku nie da się ignorować tego faktu i być wobec niego obojętnym. Roślinny sposób żywienia nie jest tu jedynie tymczasową modą, lecz wyraźnym sprzeciwem wobec cierpienia zwierząt.
2. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych
Masowa hodowla zwierząt na cele przemysłowe to jeden z najważniejszych czynników wpływający na emisję gazów cieplarnianych. Przykładowo, produkcja samej wołowiny odpowiada za blisko 40% zanieczyszczeń powietrza wynikających z wyżywienia przeciętnego mieszkańca Ameryki. Wyprodukowanie 1 kg mięsa przyczynia się do emisji średnio 26 kg CO²*.
3. Ograniczenie zużycia wody
Dwie trzecie całościowego zużycia wody dotyczy produkcji żywności, z czego najwięcej pochłania jej hodowla zwierząt. Jednokilogramowy kawałek wołowiny wymaga aż 15 000 litrów wody, natomiast inne rodzaje mięsa o tej samej gramaturze to 10 tysięcy litrów. Te ogromne ilości wynikają nie tylko z zapotrzebowania służącemu pojeniu, lecz są niezbędne również do procesów technologicznych, takich jak przetwórstwo oraz uprawa roślin, które są pokarmem dla zwierząt. Spożywanie większej liczby produktów roślinnych pozwoli zminimalizować straty wody nawet o połowę.
4. Roślinne gotowanie nie nadwyręży naszego budżetu
Spożywanie produktów roślinnych będzie dobre nie tylko dla naszego zdrowia, lecz pozwoli również zoptymalizować wydatki na jedzenie. Ich cena często jest niższa w porównaniu z tymi pochodzenia zwierzęcego. Jeśli dodatkowo będziemy korzystać z sezonowych owoców i warzyw, nasza kuchnia zyska na witaminach i smaku przy stosunkowo niewielkiej cenie. W Polsce mamy też całkiem sporo rodzajów zbóż z gryką i owsem na czele, dlatego starajmy się z nich korzystać. Ich cena niejednokrotnie jest niższa, niż tych sprowadzanych zza granicy. Nie zapominajmy też o naszym rodzimym życie, które jest zdrowszą alternatywą pszenicy.
5. Roślinne gotowanie jest proste i smaczne
Wiele osób zaczynających z kuchnią roślinną, zastanawia się i główkuje nad wymyślnymi potrawami i składnikami, do których dostęp często jest ograniczony w polskich sklepach. Tymczasem wcale nie musimy zaczynać dnia od smoothie na bazie spiruliny czy jagód acai, lecz możemy wykorzystać nasze polskie owoce. Owsianka z jabłkiem czy gruszką lub świeży sok z buraka i selera to również zdrowy sposób na rozpoczęcie dnia. W naszym kraju nie brakuje produktów roślinnych, zaprzyjaźnijmy się z nimi, a dania na pewno nie będą nudne i jednorodne.
Powyższe przykłady nie są oczywiście jedynymi powodami, dla których warto ograniczyć spożywanie produktów odzwierzęcych. Uznaliśmy je jednak za kluczową bazę, od której warto zacząć ten styl żywienia.