Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Mordercze temperatury

mordercze_temperatury

Lato - niezależnie od szerokości geograficznej - zawsze zbiera swoje żniwo. Gorące powietrze i  brak dostępu do wody w końcu mogą powodować nie tylko złe samopoczucie, ale nawet zaburzenia krążenia. Mówimy o tym co roku, lecz nadal można spotkać w mediach raporty o zgonach spowodowanych upałem. Nie tylko wśród zwierząt, ale nawet wśród ludzi.


Woda to życie.

Pomijając stereotypy, które nachalnie nasuwają się na myśl, kiedy poruszany jest temat wody, można podać FAKTY. Ich nie podważy żaden sceptyk. I z tego powodu nie będę przekonywać, że uczucie pragnienia jest jedną z bardziej dokuczliwych tortur. Wystarczy wspomnieć, że człowiek może przeżyć bez wody około 6 dni, a bez jedzenia natomiast nawet 6 tygodni. Jeżeli w przypadku dorosłego człowieka woda stanowi około 60% masy ciała, u noworodka będzie to (uwaga!) do 80%. Jaki można wyciągnąć wniosek z tej informacji? Odwodnienie zabija, ale jest szczególnie niebezpieczne dla młodych organizmów. Niezależnie od przekonań politycznych, wieku i płci potrzebujemy wody, by w ogóle egzystować. Dlatego właśnie biegunki są śmiertelnym zagrożeniem dla dzieci i szczeniąt innych gatunków i żadnej z nich nie należy bagatelizować.


Beztroskie wakacje.

Lato... Kojarzy się z podróżami, sielanką albo ze spotkaniami w gronie znajomych. Nie straćmy z oczu w tym czasie naszych pupili. Czworonóg chętnie będzie towarzyszył swojemu opiekunowi, ale nie powie, że czegoś w danej chwili mu brakuje. To naszym obowiązkiem jest zadbać o dobrostan zwierzaka - czy to będzie zostawiona w akwarium rybka, czy mastif, którego trudno przeoczyć. Jeżeli wybierasz się w podróż swego życia, zastanów się, jak sprawić, żeby nikomu nie stała się krzywda.

Trudno jest omawiać temat morderczych temperatur, wrzucając wszystkie zwierzęta do jednego worka. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: chociaż objawy odwodnienia teoretycznie są podobne, będziemy zwracać uwagę na coś innego w przypadku dzikiego konia z Australii a zupełnie inna będzie reakcja w sytuacji, kiedy widzimy psa zamkniętego w samochodzie zaparkowanym w pobliżu centrum handlowego. Z resztą - pies czy dziecko, nieistotne, żadne z nich nie uratuje się samo. Mamy obowiązek interwencji, jeżeli jesteśmy świadkiem takiej sceny i zbicie okna pojazdu wcale nie jest działaniem na wyrost. Tak samo powiadomienie odpowiednich służb. Nie tyle wrażliwość, co chłodna ocena może uratować czyjeś życie!


Bądź bohaterem!

Dlaczego wspomniałam australijskie konie? Niespełna dwa lata temu świat obiegła informacja o stadzie, które umarło z pragnienia. Kilkadziesiąt rozkładających się ciał znalazł farmer w pobliżu suchego wodopoju. Konie te były w różnym wieku, również młode i - jak można wnioskować - całkiem sprawne źrebięta. O ile wysokie temperatury w Australii nie są niczym szczególnym, o tyle dwa tygodnie nieustających upałów doprowadziły do tragedii. To oczywiście skrajny przypadek, jednak nawet w skali mikro możemy zaobserwować, że odgrywają się podobne dramaty. Dlatego sprawdź, czy pies może swobodnie ziajać w nowym kagańcu, którego obowiązek posiadania nakładają na Ciebie przepisy wspólnoty osiedla. A czy wystawienie miseczki z wodą dla dzikich ptaków będzie wyjątkowym wysiłkiem? Nie będzie. Za to dla tych stworzeń staniesz się bohaterem ;)

Fajnie, jeśli w beztrosce nie zapomnimy wyciągnąć z pociągu transportera, w którym przewozimy kota. Jeżeli natomiast jednak do tego dojdzie, bo przecież różne wypadki się zdarzają, bądźmy ubezpieczeni na taką okoliczność. I nie chodzi o to, że teraz wysyłam Was do firm ubezpieczeniowych. Mam na myśli, żeby zadbać o zaczipowanie zwierząt. Nie tylko tych, które będą podróżować z nami. Czasami może być tak, że sąsiadka podlewająca kwiatki i sprawdzająca stan miseczek Pusi, przez przypadek nie domknie drzwi i kot ucieknie jej między nogami. Czip nie uchroni nikogo przed wypadkiem, ale może być bardzo pomocny w namierzeniu właściciela błąkającego się zwierzęcia.

Na zakończenie podkreślę tylko, że nikogo przestraszyć nie chciałam. Wakacje to taki fajny czas, którym warto się cieszyć, żeby naładować wewnętrzne baterie. A przy odrobinie uwagi spędzimy go radośnie z naszymi pupilami!

Pomóż
Przekaż darowizne

POMAGAM!
Koszyk