Czy wiesz, jakie zwierzęta robią zapasy na zimę?
Świat zwierząt rządzi się innymi prawami niż nasz, ludzki. Jedną z istotnych różnic jest to, że w naturze nie mamy stałego i nieograniczonego dostępu do pożywienia, jak ma to miejsce u ludzi. W świecie zwierząt nie ma sklepów, marketów i restauracji, gdzie można zaspokoić głód niemal o każdej porze. Z tego względu nasi zwierzęcy bracia muszą radzić sobie w inny sposób i robią to całkiem dobrze. Spora część z nich gromadzi pożywienie żeby, przetrwać te trudne, zimowe warunki. Dziś przedstawiamy 3 najbardziej znane gatunki zwierząt, które zaopatrują się w zapasy na zimę.
Wiewiórka
O tym, że wiewiórki gromadzą rezerwy pokarmu na zimę, wiedzą nawet najmłodsi. Dla większości jednak zaskoczeniem może być fakt, że zwierzęta te często nie pamiętają miejsca, w którym zgromadziły zapasy. Z uwagi na to, że wiewiórki prowadzą z natury samotniczy tryb życia, często nie mają pomocy w odnalezieniu kryjówki. Wskazane jest więc ich dokarmianie w okresie zimowym. Wiewiórki zbiory zapasów zaczynają już jesienią. Ich spiżarnia obfituje w żołędzie, orzechy, nasiona czy korę drzew. Oprócz tego zwierzęta te żywią się owadami, ptasimi jajami i grzybami.
Kret
Kret jest prawdziwym mistrzem zbieraczy, jeśli chodzi o zimowe zapasy. Często gromadzi ich tak sporo, że nie jest w stanie wszystkiego spożyć. Jego podziemna piwniczka jest zaopatrzona głównie w takie przysmaki jak dżdżownice. Zanim jednak taka znajdzie się w jego norze, jej system nerwowy zostaje unieruchomiony z zachowaniem funkcji życiowych. Dzięki temu mogą dłużej służyć za pokarm. Masa ciała kreta nie przekracza 130 g, a jego długość wynosi maksymalnie 20 cm. Mimo tego ten niewielki czarny ssak potrafi zgromadzić kilkaset dżdżownic na jeden sezon zimowy. Gdy przymrozki ustają i przyroda budzi się do życia po zimie, krety porzucają pozostałe zapasy i udają się po świeże zdobycze jak larwy czy młode myszy.
Bóbr
Te dobrze znane nam ssaki nie zapadają w sen zimowy, więc końcówka lata to dla nich wzmożony okres przygotowań do sezonu zimowego. Bobry należą do zwierząt roślinożernych, tak więc w ich diecie znajdziemy wszelkiego rodzaju liście, gałęzie, korę drzew oraz pędy i kłącza. Prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Ich fizjologia jak m.in. nieprzepuszczalne futro, specjalny płaski ogon czy rozstaw łapek są do tego przystosowane idealnie. Swoje żeremie budują najczęściej w pobliżu rzek i jezior, gdzie spędzają najchłodniejsze dni roku. Wówczas do minimum ograniczają aktywność. Natomiast roślinne zapasy gromadzą pod powierzchnią wody. Jeśli istnieje taka możliwość, bobry chętnie budują nory, które podobnie jak żeremie, służą im za dom.
Oprócz wymienionych przez nas zwierząt, zapasy na zimę gromadzą również ptaki jak np. sowy czy dzięcioły. Natomiast część gatunków, która nie gromadzi pożywienia, zapada w sen zimowy lub tymczasowo zmienia swoje nawyki żywieniowe, wybierając to, co jest dostępne w tym okresie.