Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba

olej-palmowy-2048x1153

W tym roku, po raz drugi, 7 września to Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. To święto ustanowione przez ONZ w grudniu 2019 roku i pierwszy raz obchodzone w 2020 roku. Tematem tegorocznych obchodów jest „Zdrowe Powietrze, Zdrowa Planeta”. Dzień ten zwraca uwagę na problem smogu i zanieczyszczeń powietrza. Podnosi też świadomość społeczną i podkreśla związek między zdrowym powietrzem, a zdrową planetą. Ukazuje, że czyste powietrze jest ważne dla zdrowia, produktywności, gospodarki i środowiska.

Zanieczyszczenie powietrza jest największym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia publicznego na świecie. Sekretarz Generalny ONZ w specjalnym przesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba wzywa wszystkie państwa do poprawy jego jakości. Podkreśla, że obecnie aż dziewięć na dziesięć osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Ta sytuacja przyczynia się do około 7 milionów przedwczesnych zgonów każdego roku, w tym 600 tyś. dzieci. Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań, liczba ta do 2050 r. może się podwoić.

Jest to postulat niesłychanie ważny. Powietrze, którym oddychamy to nasze wspólne dobro. Działajmy więc w celu jego oczyszczenia. Pozwoli to budować lepszą przyszłość, ochronić ludzi oraz naszą planetę.

Pomóż
Przekaż darowizne

POMAGAM!
Koszyk