Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Światowy Dzień Monitoringu Wody

Wiele razy podkreślaliśmy ważność wody w życiu każdego z nas, zwracaliśmy uwagę jak istotna jest ona dla zdrowia i funkcjonowania organizmu. To bardzo cenny i pożądany zasób. Zajmuję większość powierzchni naszej planety. A mimo to, aż miliard mieszkańców Ziemi nie ma bezpośredniego dostępu do jej słodkich zasobów. Niestety, z każdym rokiem sytuacja ta przedstawia się coraz bardziej dramatycznie. To właśnie dlatego od 2003 roku, 18 września uznawany jest za Światowy Dzień Monitoringu Wody. To międzynarodowy program edukacyjny zainicjowany w celu zwiększenia wrażliwości społecznej na jakość i czystość wód w otaczającym nas środowisku.

Jakość wody ma duży wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa i ekosystemów. W przeprowadzonym niedawno badaniu, dr Jan Rączka, Krzysztof Skąpski i dr Tomasz Tyc wykazali, że w Polsce najsilniej wpływa na nią rolnictwo. Nadmierne i nieumiejętne nawożenie zanieczyszcza wody związkami azotu i fosforu. Kolejnym problemem jest turystyka. Opróżnianie do wód zbiorników na ścieki w jachtach, ścieki z biwaków i domków letniskowych, to tylko jedne z nielicznych zanieczyszczeń tego typu. Wg analityków, dużym zagrożeniem dla jakości wody jest też gospodarka komunalna oraz przemysł.

Organizacja Narodów Zjednoczonych przypomina, że woda ma nieskończoną wartość. Bez niej nie istnieje życie i nie można jej niczym zastąpić. Szkoda, że tak często uznawana jest za coś oczywistego na Ziemi. Światowy Dzień Monitoringu Wody jest doskonałą okazją do zaangażowania się w poprawę jakości wód i promowania postaw ekologicznych. Aktywne działania na rzecz polepszenia stanu zasobów wodnych mają przywrócić kolejnym pokoleniom czyste rzeki, jeziora, morza i oceany . Ludzkość musi w końcu zrozumieć, że dla wody nie ma i nie będzie substytutów. W tym dniu wszyscy możemy dokonać pomiaru czystości wód w lokalnych zbiornikach wodnych. Zachęcamy Was do tego. Szanujmy wodę nie tylko od święta.

Pomóż
Przekaż darowizne

POMAGAM!
Koszyk