EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złZwierzaki a upał. Jak ulżyć swojemu pupilowi?

Słyszałam, że tegoroczne lato można spokojnie zaliczyć do rekordowych. I trudno się nie zgodzić. Żar leje się z nieba od samego rana, później jedynie przybierając na sile. Nawet najwięksi entuzjaści wysokich temperatur szukają ukojenia od upałów, a butelka ze schłodzoną wodą staje się niezbędnikiem, który zawsze chcemy mieć przy sobie. Warto też pamiętać o kremach z wysokim filtrem, aby ochronić skórę!

No tak… a co ze zwierzętami?
Lato dla naszych psów i kotów jest ogromnym wyzwaniem. Sierść izoluje nieco promienie słoneczne, jednak mimo wszystko bardzo łatwo o przegrzanie organizmu i udar. Musimy pamiętać o tym, że nasze kudłacze mają gruczoły potowe jedynie między opuszkami łap. Najbardziej efektywne chłodzenie ciała następuje podczas ziajania, dlatego też zdecydowanie większy kłopot z upałami mają psy ras o krótkich pyskach – przez krótsze tchawice i przewody nosowe ziajanie nie przebiega u nich tak wydajne, jak u psiaków innych ras. Problemem może również okazać się skołtuniona sierść, która utrudnia przepływ powietrza i utrzymuje przy skórze wysoką temperaturę. Co zatem zrobić, aby ułatwić naszemu czworonożnemu członkowi rodziny przetrwanie lata?

Przede wszystkim zapewnij mu miejsce, w którym może skryć się przed słońcem. Sam przecież wiesz, jaki zbawienny jest kawałek cienia, który pozwala odpocząć przy upałach.  Twój zwierzak zawsze powinien mieć możliwość ucieczki przed palącymi promieniami słońca. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, wykop w ogródku płytki dołek, w którym psiak będzie mógł się położyć i skorzystać z dobrodziejstwa chłodnej ziemi. W czasie gorących dni naszemu pupilowi będzie również towarzyszyć większe pragnienie, a więc musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej, chłodnej wody. Jeśli pies przebywa w mieszkaniu, postarajmy się, aby w pomieszczeniu, gdzie odpoczywa, był przewiew i cień. Zasłońmy okna, aby promienie słoneczne nie nagrzewały pokoju. Dobrym rozwiązaniem może również okazać się zakupienie specjalnej maty chłodzącej dla psiaka. W sklepach możemy znaleźć ich dwa rodzaje. Pierwsza wypełniona jest wełną chłodzącą, która, po zamoczeniu i delikatnym wyciśnięciu, paruje, zapewniając trochę ochłody psiakowi. Gdy wyschnie, wystarczy ją ponownie zanurzyć w wodzie. Są również maty wypełnione żelowym wkładem wykonanym z nietoksycznej, biodegradowalnej substancji, która aktywuje się samoistnie pod wpływem nacisku i temperatury ciała zwierzęcia. Efekt chłodzenia utrzymuje się do czterech godzin. Aby go wzmocnić, można schować matę do lodówki lub zwilżyć ją wodą, jednak nie jest to konieczne. Nowością są… chłodzące kamizelki dla psów, w których zwierzak może spacerować. Czasem wystarczy jednak nawet zwykły ręcznik zamoczony w wodzie, który posłuży za legowisko.

Z pewnością Twój zwierzak również budzi Cię rankiem, byś zabrał go na spacer. Jest to codzienny rytuał, którego po prostu nie da się pominąć! Kiedy jednak żar leje się z nieba, wybierz wczesny ranek, lub też późny wieczór, kiedy jest znacznie chłodniej. Jeśli psiak musi wyjść natychmiast za potrzebą, wybierz miejsca zacienione i spacer skróć jedynie do załatwienia potrzeb fizjologicznych. Przechadzka w takim upale z pewnością nie będzie przyjemnością ani dla Ciebie, ani dla psiaka! Postaraj się także unikać asfaltu i betonu, które nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur i mogą poparzyć delikatne, nieosłonięte niczym łapki. W czasie upałów dobrze jest także unikać kagańców, a jeśli już musisz założyć go psu, to pod żadnym pozorem nie może on utrudniać psu ziajania, które, jak już wspominałam, jest podstawową metodą, dzięki której zwierzę się ochładza.

Planujesz zabrać psa na przejażdżkę? To świetnie! Trzeba jednak pamiętać, że wnętrze samochodu w upalny dzień może przypominać wnętrze piekarnika i nie tyle zagrozić zdrowiu Twojego psa, co jego życiu! Nigdy nie zostawiaj pupila w samochodzie, nawet przy uchylonym oknie i z wodą. Takie zabiegi mogą jedynie zagłuszyć wyrzuty sumienia, ale nigdy nie zapewnią bezpieczeństwa i komfortu uwięzionemu wewnątrz pojazdu zwierzęciu. Przejażdżki urządzaj tylko wtedy, kiedy masz klimatyzowane auto i pewność, że nie będziesz musiał zostawiać psiaka ani na chwilę samego w aucie. A jeśli kiedykolwiek zobaczysz czworonoga w takiej sytuacji, pamiętaj, że masz prawo, a nawet obowiązek uratować mu życie, poprzez wybicie szyby w samochodzie i wydostanie zwierzęcia na zewnątrz.

Równie ważna jest także pielęgnacja sierści. Trzeba pamiętać o dokładnym jej wyczesywaniu. Chyba wszyscy opiekunowie psów i kotów wiedzą, że wypadających kudełków może być tyle, że spokojnie kupkę futra można uznać za drugie zwierzę. Zalegająca na grzbiecie sierść tworzy czapę, która nie przepuszcza powietrza, przez co zwiększa temperaturę ciała i może prowadzić nawet do nieprzyjemnych dolegliwości skórnych. Dlatego pamiętaj o regularnym czesaniu pupila, a gdy zwierzak ma grubą, gęstą lub długą sierść, warto pomyśleć także o wizycie u fryzjera.

Lato jest w pełni i należy się nim cieszyć, aby naładować akumulatory przed nadchodzącą jesienią. Należy jednak także pamiętać o bezpieczeństwie, zarówno swoim, jak i naszych kudłatych przyjaciół. Pamiętaj, że jest wiele zwierząt, które nie mają troskliwych opiekunów, dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, wystaw w dostępnym dla wszystkich zwierzaków miejscu miseczkę z wodą i regularnie ją uzupełniaj. Te, które ją znajdą, z pewnością będą Ci bardzo wdzięczne!

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Walentyna
Walentyna
Walentyna - o co chodziło z tajemniczą karą klaczą i dlaczego zbiera teraz 13 800 (...)
więcej
WESPRZYJ
Skaryszew Wstępy 2019
Skaryszew Wstępy 2019
Skaryszew. Niewielkie miasteczko w województwie mazowieckim. Miejsce, gdzie odbywa (...)
więcej
WESPRZYJ
Klusek
Klusek
O Klusku, który uciekł z ciężarówki… Nazywam się Klusek. Tak mnie nazwano (...)
więcej
WESPRZYJ
Rosa
Rosa
Kochani, o tym, że kwoty za leczenie zwierząt często idą w tysiące złotych, (...)
więcej
WESPRZYJ
Wiesio
Wiesio
15.02.2019 I oto Wiesiu przybyłeś do nowego domu. Tu będziesz bezpieczny, (...)
więcej
WESPRZYJ
Hazard
Hazard
 "Przyjaźń" - jak to pięknie brzmi! Ileż światłych rzeczy (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie