EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złZłoto północy

 

Kamień, któremu przypisywano boskie i magiczne pochodzenie. W wierzeniach dawnych Greków narodził się on z łez opłakujących swojego brata Heliad, przemienionych w drzewa przez rozgniewanego Zeusa. My również mamy swoją legendę. To właśnie z tego kamienia zbudowany był na morskim dnie pałac, w którym mieszkała piękna królowa Jurata. Został on zniszczony przez Króla Mórz, który nie mógł się pogodzić z tym, że jego córka zakochała się w biednym rybaku. Złocisto-pomarańczowe odłamki ścian pałacu do dziś można odnaleźć na brzegach Bałtyku. W bursztynie zdecydowanie musi być coś niezwykłego, skoro miał on tak ogromne znaczenie w wierzeniach naszych przodków.

Jak to jest naprawdę? Bursztyn to skamieniała żywica drzew, głównie iglastych. Bursztyn bałtycki powstał 42 miliony lat temu, niejednokrotnie tworząc swoisty sarkofag dla wielu pomniejszych stworzeń. Zachowały się w nim liście, pióra czy szczątki zwierząt. Najbardziej cenny jest jednak ten czysty, bez żadnej „zawartości”. Nazwa „bursztyn” pochodzi z języka niemieckiego i oznacza „płonący kamień”. Znany jest również pod nazwą „jantar”, a słowo to wywodzi się najprawdopodobniej z fenickiego i oznacza „morską żywicę”.

Na bursztyn możemy natknąć się w różnych częściach świata, jednak ten bałtycki, nazywany również sukcynidem, jest najbardziej wartościowy, ponieważ jako jedyny zawiera tak dużą ilość kwasu bursztynowego – od 3% do 8%. Jego barwy mogą być przeróżne: od żółtych po pomarańczowe, bardzo rzadko występują również odmiany zielone, szare i białe. Mogą być również przejrzyste lub całkiem nieprzeźroczyste. W jubilerstwie jantar stosowany był już wiele tysięcy lat temu, swojego czasu stanowił również środek płatniczy. W książkach do historii wciąż możemy znaleźć wzmianki o niebezpiecznym Bursztynowym Szlaku. Tajemnica Bursztynowej Komnaty, wykonanej w Gdańsku na rozkaz księcia Fryderyka I, która zaginęła w czasie II Wojny Światowej, nie została rozwiązana do dnia dzisiejszego.

Jantar, według naszych przodków, miał właściwości magiczne i lecznicze. Amulet wykonany z tego kamienia dodawał sił witalnych, strzegł od uroków. Bursztynowe kamyki, podawane dzieciom do gryzienia, przynosiły ulgę w czasie ząbkowania. Sproszkowany bursztyn położony na pościeli, miał pomagać przy bezsenności. Niwelował również dolegliwości, z którymi zmagali się palacze, tak więc w końcu pojawiły się bursztynowe ustniki fajek. W zależności od tego, gdzie przyłożyło się jantar, miał on korzystny wpływ na zdrowie człowieka: przy splocie słonecznym działał na serce i układ krążenia, zawieszony na szyi regulował pracę tarczycy, leczył astmę i bronchit. Badania dowodzą, że i tym razem warto zaufać intuicji naszych przodków.

W istocie, bursztyn jest nie tylko pięknym kamieniem, który może ozdobić naszą biżuterię, ale wykazuje również wiele właściwości zdrowotnych. W kamieniu tym możemy odnaleźć takie minerały jak krzem, magnez, żelazo, wapń, potas, również jod. Wiele zawdzięczamy również samemu kwasowi bursztynowemu, który działa jak biostymulator, pobudzający pracę układu nerwowego, nerek i jelit, ma właściwości przeciwzapalne i antytoksyczne. Jantar jest składnikiem wielu maści pomagających przy dolegliwościach reumatycznych, podrażnieniach i owrzodzeniach skóry. Ma właściwości łagodzące w przypadku oparzeń słonecznych i ukąszeń owadów. Po podgrzaniu do 200 stopni wytwarza się olej bursztynowy, który niszczy wolne rodniki i działa bakteriobójczo. W medycynie naturalnej bursztyn pomaga zachować równowagę w polu elektromagnetycznym – stres powoduje wytwarzanie nadmiernej ilości ładunków dodatnich, natomiast bursztyn wytwarza ładunki ujemne. Na rynku dostępne są kosmetyki zawierające związki bursztynu, mające na celu zwiększenie elastyczności i poprawienie nawilżenia skóry, działają między innymi przeciwzmarszczkowo.

Preparaty z bursztynu można sporządzić samemu. Wystarczy pokruszone, surowe kawałki bursztynu zalać spirytusem, by po kilku dniach móc wspomagać zdrowie bursztynową nalewką. Można ją pić w odpowiednim rozcieńczeniu z wodą lub herbatą, dzięki czemu pomoże w przypadku wrzodów żołądka czy chorób dróg moczowych, wzmocni odporność w okresie przeziębień i grypy. Rozcieńczoną nalewkę można również stosować jako płukankę, gdy zmagamy się z infekcjami i stanem zapalnym gardła. Można również się nią nacierać. W przypadku migren i bólów głowy – środek czoła, miejsca za uszami i nadgarstki. Nacieranie klatki piersiowej i pleców pomoże, gdy zmagamy się z zapaleniem płuc, a stawów – przy bólach reumatycznych.

Zachwycając się złotem, srebrem, rubinami i diamentami bardzo często zapominamy o tym, jak niezwykle cenny jest nasz własny „kamień szlachetny” - bursztyn. Okazuje się, że jest on nie tylko piękny i może posłużyć jako ozdoba, ale również wykazuje właściwości, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Przyjrzyjmy się bliżej kamieniom, które zachwycały królów i skłaniały do dalekich, niebezpiecznych wypraw – naprawdę warto.

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Wojak
Wojak
Podkarpacie zalewa woda. Pod strumieniem znikają kolejne pola, drogi i leśne (...)
więcej
WESPRZYJ
Folwark tonie! ALARM!
Folwark tonie! ALARM!
Pierwszy raz w naszej 13-letniej działalności ogłaszamy ALARM dla zwierząt (...)
więcej
WESPRZYJ
Konopiejka
Konopiejka
Konopiejkę mijaliśmy kilkakrotnie w Pajęcznie. Potężna, ciężka, droga klacz (...)
więcej
WESPRZYJ
Calineczka
Calineczka
Oto Calineczka i jej bezimienna córka. Dwie klacze w typie konika polskiego. Konie bez (...)
więcej
WESPRZYJ
Marusia
Marusia
Jako ludzie mamy niezwykłe przywileje w niezwykłych czasach. Bycie mamą i otaczanie (...)
więcej
WESPRZYJ
Janosik
Janosik
Handlarze, przeklęci, wyklęci, winni wszystkiemu złu tego świata. A przynajmniej (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie