Aktualnie ratujemy
Zerowaste - życie bez śmieci, czy to możliwe?

Co roku w Polsce produkowanych jest ponad 10 milionów ton śmieci i niestety tylko kilka procent z nich poddawanych jest odzyskowi. Liczba nielegalnych wysypisk śmieci jest prawie pięć razy większa od tych zarejestrowanych, których według unijnych standardów i tak mamy zdecydowanie za dużo. Świat bez śmieci oczywiście byłby lepszy i zdrowszy, ale czy jest on realny? Czy możliwe jest, żeby w czasach nadmiernego konsumpcjonizmu, w ciągu całego roku wyprodukować tyle śmieci, że zmieszczą się w małym pudełku po butach? Niemożliwe!? A jednak. Są ludzie, którzy ograniczyli liczbę śmieci do niezbędnego minimum, a do tego są przy tym dużo  szczęśliwsi.
    Zerowaste to coraz bardziej popularny styl życia, który polega dosłownie na życiu bez śmieci. Najważniejsza zasada 3R opiera się na filarach reduce, reuse, recycle, czyli redukcja, ponowne wykorzystanie i recykling. Filozofia obejmująca wiele aspektów życia, oparta na przekonaniu, że wszystkie przedmioty  używane w naszych domach mogą być wykorzystywane wielokrotnie i na kilka sposobów. Ogranicza się np. do minimum kupowanie produktów w opakowaniach, papierowe ręczniki zastępuję się bawełnianymi ściereczkami, a na zakupy zabiera się zawsze własne materiałowe torby i pojemniki. Ważny jest minimalizm i rezygnacja z rzeczy, które są dla nas zbędne, jak na przykład kolejna para butów, które zakładamy i tak tylko raz na rok. Rzeczy są przekształcane i naprawiane, a to co nie może być już naprawione zostaje oddane do recyklingu.
    Filozofia ta uczy podejmowania dobrych decyzji, ogranicza nie tylko produkcje śmieci, ale też wydatki. Bea Jonson z Kalifornii, która wraz z mężem i dwoma nastoletnimi synami jako jedna z pierwszych wcieliła tę idee w życie podkreśla, że jej wydatki zmniejszyły się, aż o 40 %. Przygotowania trwały dwa lata i wymagały dużo samozaparcia. Polegały na wypracowanie nowych nawyków i zasad, a do tego wszystko metodą własnych prób i błędów. Jednak jak piszę Bea Jonson, było warto bo życie jej rodziny zmieniło się nie do poznania. Dziś prowadzi bloga o swoim stylu życia i pisze książki, a także pracuje jako konsultantka dla takich firm jak IKEA i General Electrics.
    Zmiana stylu życia i bycie Zerowaste wymaga bardzo dużo czasu i poświęceń. Zamiana plastikowych toreb na materiałowe może i nie jest problemem, ale już produkcja własnych kosmetyków może okazać się niemałym wyzwaniem. Nie musimy jednak popadać w radykalizm i przewracać naszego życia do góry nogami. Ważne, by krok po kroku świadomie wcielać drobne działania, które pozwolą nam zredukować liczbę śmieci i niepotrzebnych rzeczy w naszym domu. Wszystko z umiarem i w zgodzie z naszymi możliwościami. Redukcja domowych śmieci choćby o jedną trzecią to już naprawdę milowy krok.
    Poniżej kilka zasad, które pozwolą na ograniczenie śmieci w naszych domach. Przeczytaj i  wybierz te, które możesz zrealizować. Zacznij już dziś, twoje dzieci będą ci wdzięczne.

1) Wymień rzeczy jednorazowego użytku na te wielorazowe (papierowe ręczniki, torby na zakupy, maszynki do golenia, płatki kosmetyczne, woreczki śniadaniowe, długopisy itp.);
2) Naprawiaj i przerabiaj rzeczy i ogranicz kupowanie nowych;
3) Na zakupy zabieraj materiałowe torby i własne pojemniki np. na ryż, kaszę itp.;
4) Odmawiaj zabierania do domu rzeczy, których nie potrzebujesz;
5) Kupuj jak najmniej rzeczy w opakowaniach, zamiast np. kupić pomidory w plastikowym pudełku możesz wybrać te na wagę;
6) Zamiast decydować się ciągle na nowe meble, ubrania i sprzęty – poszukaj używanych;
7) Zamiast kolejnego gadżetu zafunduj swoim bliskim na urodziny czy inne okazje unikalne doświadczenie: teatr, kino, skok na spadochronie itp.;
8) Przygotowuj jedzenie samodzielnie, domowe wypieki są najlepsze, a ty wiesz co jedzą twoje dzieci;
9) Segreguj śmieci, kompostuj domowe odpady;
10) Używaj naturalnych kosmetyków oraz środków czystości oraz papieru ekologicznego;
11) Wynajmij swój dom na wakacje, a sam skorzystaj z innego;
12) Twoje własne pomysły na redukcje śmieci: ….. .

Zdjęcia

Szczekają o pomoc Mini Farma Eko Klub Księga gości Adopcja realna Adopcja wirtualna Metamorfozy Galeria zdjęć Kwestarnia Paka dla zwierzaka Folwark zwierzęcy Sklep charytatywny Ślub z Centaurusem
Kontakt
Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488

PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!