EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złWielki Zielony Mur

Sahara jest największą niepolarną pustynią na świecie. Dawniej była to porośnięta soczystą trawą równina, w której kryło się życie. Teraz, gdy ogląda się bezkresne morze rozgrzanego piasku, gdzie każda kropla wody jest droższa od złota, trudno w to uwierzyć. Sahara jest nie tylko bezwzględna, ale także niezwykle żarłoczna. Zaledwie w ciągu stulecia pochłonęła teren dwukrotnie większy niż powierznia Polski.

Każdego roku pustynie pochłaniają ok. 6 milionów hektarów ziemi.To oznacza coraz mniej terenów nadających się pod uprawę czy wypas zwierząt. Oznacza to również znacznie mniej wody pitnej. Procesy te są spowodowane zmianami klimatycznymi, których przyspieszenie spowodowane jest działaniem człowieka. Skutki tych zmian i powiększania się pustyni odczuwalne są między innymi w Sahelu, gdzie występują coraz częstsze i silniejsze susze. Prognozy wskazują na to, że pustynienie będzie nadal postępować na południe, co sprawi, że miliony ludzi będą cierpieć z powodu głodu.

W 2005 roku podczas szczytu Wspólnoty Państw Sahelu i Sahary podjęto decyzję o próbie zatrzymania rozprzestrzeniania się pustyni. Środkiem do osiągnięcia tego celu ma być zasadzenie największego na Ziemi sztucznego lasu, który będzie przecinał Afrykę na wysokości położonego przy południowej granicy Sahary Sahelu. Las ma mieć długość 8 tys. km i 15 km szerokości. Docelowo będzie miał ponad 11 mln hektarów powierzchni. I choć może brzmi to nieco jak pusta obietnica, to jednak w marcu tego roku zalesione było już 15 procent zaplanowanego obszaru, głównie na terenach Senegalu, Nigerii i Etiopii. Może to niewiele, to jednak wszystko wskazuje na to, że zielony mur już zaczyna działać. W Senegalu projekt zalesiania połączono ze społecznymi programami, dzięki którym lokalni mieszkańcy nie muszą już wycinać drzew z przeznaczeniem na opał. Tam, gdzie posadzono rośliny zaczęły odnawiać się podziemne wody, która nie tylko umożliwia dalsze sadzenie lasu, ale również pozwala na budowę niezbędnych do życia studni i prowadzenie upraw żywności. Do zalesionych terenów wracają zwierzęta. Również te gatunki, których od dawna już nie widziano. Wielki Zielony Mur budzi jednak także wątpliwości. Wciąż nie ma pewności, jak będzie wyglądać ekosystem lasu i jak wpłynie na obecną tam wcześniej faunę i florę.

Afryka nie jest jedynym miejscem na Ziemi, gdzie powstaje tak niezwykły twór. Podobna bariera powstaje w Chinach i ma powstrzymać rozprzestrzenianie się pustyni Gobi. Prace nad sadzeniem roślin rozpoczęto jeszcze w 1978 roku, a planowane ukończenie zielonego muru datowane jest na 2050 rok. Pas leśny mierzy 7 tys. km i przyczynił się do zmniejszenia częstotliwości występowania burz piaskowych. Dawniej wiatr niósł pył pustynny do miast przez 30 dni w roku, obecnie jest to mniej niż 10 dni w roku. Niestety, część zasiewów obumiera, a próby posadzenia lasów na jałowym gruncie sprawiły, że obniżył się poziom wód gruntowych.

Powstanie zielonego muru w Afryce może zapobiec wielu klęskom, które już teraz dotykają ten kontynent. W chwili, gdy wciąż docierają do nas sygnały o niszczeniu i wycinaniu lasów deszczowych, powstawanie dwóch Wielkich Zielonych Murów daje podstawy do nadziei, że powoli następują zmiany na lepsze. Nigdy nie będziemy w stanie odtworzyć dzikich lasów i puszcz, jednak  sadzenie drzew, a nie ich wycinanie, zdecydowanie jest krokiem w lepszą przyszłość.

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Dumka
Dumka
Dumka zadziera głowę wysoko. Chwilę nam się przygląda, ale gdy wyciągamy do niej (...)
więcej
WESPRZYJ
Tofik
Tofik
"Witaj przyjacielu. Chcę Ci opowiedzieć moją historię. Dziś jest dla mnie (...)
więcej
WESPRZYJ
Szara
Szara
Nazywam się Szara.  Stoję tu przed Tobą i proszę Cię o pomoc. Błagam o (...)
więcej
WESPRZYJ
Klaudynka
Klaudynka
Gdy handlarz otwiera drzwi ciemnej komórki i siłą wyciąga z niej karą klacz, idący (...)
więcej
WESPRZYJ
Zagłodzone źrebaki
Zagłodzone źrebaki
Gdy rozejrzysz się wokół siebie, pomyślisz o znajomych, najpewniej uznasz, że (...)
więcej
WESPRZYJ
Kucynka
Kucynka
Bezimienne kucyki odchodzą bezszelestnie "A może stać nas na to, żeby (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie