EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złWielka, niszcząca siła i spokój przyrody - Yellowstone

Pośród coraz bardziej intensywnego rozwoju miast i wsi, konieczne jest wydzielanie terenów, które pozostaną dzikie i nietknięte. Są one ostoją dla wielu roślin i zwierząt, chroni się tam nawet skały, tak niezwykle wyrzeźbione przez naturę. I choć zazwyczaj wyobrażamy sobie wszelkiego rodzaju parki narodowe jako miejsca ciche i spokojne, to jednak okazuje się, że są miejsca, pod którymi drzemie ogromna siła. Uwolniona, byłaby w stanie zmienić losy całego świata.
    Park Narodowy Yellowstone jest największym i jednocześnie najstarszym parkiem narodowym na świecie. Utworzony został 1 marca 1872 roku na mocy dekretu podpisanego przez ówczesnego prezydenta, Ulyssesa Granta. Obejmuje on stany Wyoming, Montana i Idaho, rozciągając się na powierzchni 8980 m2 na płaskowyżu wulkanicznym. Przez 11 tysięcy lat miejsce to było zamieszkiwane przez rdzenne plemiona Nez Percé, Wronów i Szoszonów. Pierwszymi białymi ludźmi, którzy się tam pojawili, byli Meriwether Lewis i William Clark, a miało to miejsce na początku XIX wieku.
Park ten jest niezwykłym obiektem nie tylko przez wzgląd na to, co znajduje się w nim, ale również przez to, co jest pod nim. Pod powierzchnią, na głębokości ok. 8 km znajduje się komora magmowa nad którą mieści się kaldera wulkaniczna o rozmiarach 55x80 km, położona w stanie Wyoming. Chociaż ostatnia erupcja tego superwulkanu miała miejsce ok 70 tysięcy lat temu, to obszar ten jest wciąż dokładnie monitorowany i badany, ponieważ kolejny wybuch jest jak najbardziej możliwy, a jego skutkiem byłoby zniszczenie znacznej części Ameryki. Zmiany klimatyczne, które nastąpiłyby po erupcji, miałyby wpływ na cały świat. Jednak to właśnie aktywność wulkaniczna i istnienie zbiornika magmowego pod powierzchnią parku w dużej mierze przyczynia się do jego wyjątkowości. Na terenie Yellowstone znajdują się liczne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole, czyli wyziewy gorących gazów wulkanicznych. To właśnie tam możemy znaleźć liczne wodospady, w tym Lower Yellowstone Fall, który jest dwukrotnie wyższy od słynnej Niagary.
    Na terenie parku żyje 67 gatunków ssaków, w tym wilk szary, ryś kanadyjski, puma kanadyjska oraz niedźwiedź grizzly, który może kojarzyć się z popularną niegdyś bajką o misiu Yogim, który zamieszkiwał właśnie park Jellystone. Można tam spotkać duże stada łosi, wapiti, jeleni i baribali. Tam właśnie mieszkają bizony, które na wolności występują jedynie na terenie tego parku. Występuje tam niezwykle bogata roślinność, na którą składa się około 1100 gatunków. 2/3 wszystkich lasów występujących na terenie parku to lasy iglaste, przy czym zdecydowanie dominuje wśród nich sosna wydmowa, w mniejszym stopniu występuje tam również sosna górska. Ze względu na wysoką temperaturę wody można odnaleźć termofile, które określane są również jako żywe termometry. Pojawia się również żóraweczka, goryczka czy kroplik żółty. Najbardziej niezwykłymi roślinami, które można spotkać na terenie parku są tzw. pirofity, czyli gatunki odporne na działanie ognia, a wręcz wykorzystujące go do wzrostu, dlatego też na terenie parku nie ingeruje się we wszelkie pożary.
    Oprócz zwierząt i roślinności, jedną z wielu atrakcji jest również jezioro Yellowstone, jako największe ze wszystkich tam występujących, i drugie względem wielkości, po jeziorze Titicaca, położone na wysokości 2376 m n.p.m. Oprócz jeziora znajduje się tam jeszcze ok 250 czynnych gejzerów, z których najsłynniejszym jest Old Faithful. Nie dość, że jest największy, to jeszcze niezwykle punktualny: wybucha co 70 minut, 17 razy w ciągu dnia. Czterdziestometrowy słup wrzątku i pary wodnej daje idealny pokaz tego, jak wielka siła drzemie pod stopami zwiedzających park. Niewątpliwy zachwyt budzą również Grand Prismatic Spring i Morning Glory Pool, które są niezwykle barwnymi źródłami termalnymi. Woda osiąga temperaturę 70 stopni, a same źródła mają głębokość ok. 7 m. To, czym przyciągają uwagę w szczególności to prawdziwa feeria barw, od jasnego żółtego, po ciemny brązowy, czasem nawet czerwony, a woda, dzięki żyjącym w niej sinicom, zabarwiona jest na soczysty, zielony kolor. Niestety, źródła te zanikają coraz bardziej przez trzęsienia ziemi oraz przez turystów, którzy zaburzają delikatny ekosystem, wrzucając do środka monety na szczęście. Zdecydowanie warty zobaczenia jest również Mammoth Hot Springs i przepiękne formacje skalne, zwane tarasami trawertynowymi. Jest to również najcieplejszy obszar parku, co jest wywołane przez wyjątkową bliskość magmy pod powierzchnią ziemi.
    Jest to zaledwie część niezwykłości, jakie można spotkać na terenie Narodowego Parku Yellowstone. Z całą pewnością słowa nie potrafią oddać prawdziwych przeżyć, jakie mogą doświadczyć człowieka, który ma kontakt z tak zachwycającą demonstracją sił natury. Yellowstone może budzić zachwyt i trwogę jednocześnie. Wszak czy jest coś bardziej niesamowitego i przerażającego niż żywy superwulkan pod stopami?

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Halny
Halny
Halny. Zwykły, gniady wałach. Przestraszony wzrok. Ciało naznaczone licznymi bliznami (...)
więcej
WESPRZYJ
Misia
Misia
O koniach jak Misia mówi się, że mają z 700 lat. Misię kupiliśmy w 2009 roku. (...)
więcej
WESPRZYJ
Derki dla staruszków
Derki dla staruszków
Ciepła derka na spracowany grzbiet Kochany Święty Mikołaju! Wiem, że nie (...)
więcej
WESPRZYJ
Iza
Iza
"Nikt nie jest za stary na marzenia. Tak jak marzenia nigdy się nie (...)
więcej
WESPRZYJ
Marysia
Marysia
"Największym grzechem wobec innych istot nie jest nienawiść tylko obojętność w (...)
więcej
WESPRZYJ
Okruszek
Okruszek
Okruszek. Posezonowiec. Skończyło się lato, skończyła się praca i zarobek, więc (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie