EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złUzdrawiający symbol wiosny

W kulturze Celtów kwiat ten wiązał się z obchodami początków maja jako pierwszych dni nowego roku. Zwyczaj ten w XVI wieku został wznowiony na dworze francuskim, kiedy to król Karol IX obdarował wszystkie damy dworu tymi delikatnymi kwiatami, życząc im szczęścia i pomyślności. Do dziś 1 maja we Francji jest świętem konwalii. W tradycji chrześcijańskiej kwiat ten stał się symbolem łez Matki Boskiej, przez co nazywany był „Łzami Naszej Pani”. W średniowieczu natomiast kojarzono je z wiedzą i sztuką medyczną. Z bukietem konwalii przedstawiany był między innymi Mikołaj Kopernik.


Jest rośliną z rodziny liliowatych, najczęściej spotykaną w zacienionych, wilgotnych lasach i przydomowych ogrodach. Szerokie liście o zaokrąglonym kształcie przypominają nieco czosnek niedźwiedzi, a nieduże, dzwonkowate kwiatki pojawiające się w maju wydzielają charakterystyczny, mocny zapach. Konwalię wykorzystuje się zatem w kosmetyce i perfumerii. Preparaty z tego wyjątkowego kwiatu można znaleźć również aptece w postaci nalewek i leków.


Lecznicze właściwości konwalii znane były już w starożytnych Chinach. Zarówno kwiaty, jak i liście zawierają glikozydy nasercowe (z czego niemal 40% stanowi konwalatoksyna), saponiny, flawonoidy, a także liczne sole mineralne, dzięki czemu preparaty z tej rośliny wspomagają pracę serca. Działają uspokajająco i przeciwnerwicowo, zwiększają również siłę skurczową mięśnia sercowego, jednocześnie obniżając częstotliwość skurczu. Poprawiają krążenie i spowalniają tętno, redukują obrzęki, działają także moczopędnie. Preparaty z wykorzystaniem konwalii majowej stosuje się przy nerwicy, arytmii, kołataniu i bólach serca, a także dusznościach, wysokim ciśnieniu krwi oraz przy osłabieniu mięśnia sercowego. Okazuje się, że zawarte w tej roślinie substancje wspierają również pracę mózgu – poprawiają ukrwienie, co prowadzi do zwiększonego dotlenienia tego narządu. Konwalia sprawdzi się zatem u osób, które cierpią na zawroty głowy, osłabienie, skłonność do omdleń, a także zaburzenia pamięci. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże dawki preparatów z konwalii mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, dlatego zażywanie jej powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem. Niebezpieczna może być nawet woda z wazonu, w której stoją ścięte kwiaty konwalii, ponieważ przedostają się do niej toksyny. Jeśli uprawiamy tę roślinę w ogrodzie, trzeba uważać na owoce konwalii, które pojawiają się po przekwitnięciu kwiatów – mogą być bardzo niebezpieczne dla dzieci i zwierząt. U co bardziej wrażliwych osób sam kontakt z liśćmi może doprowadzić do podrażnień skóry. Preparatów z konwalią powinny również unikać osoby, które cierpią na miażdżycę naczyń wieńcowych, uszkodzenia nerek i wątroby, a także niedobór potasu. Jednak przy odpowiednim dawkowaniu konwalia jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm – substancje czynne nie kumulują się w organizmie i są całkowicie usuwane.

Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności możemy cieszyć się kwiatami konwalii, których wygląd i słodki zapach będzie niezwykłym uzupełnieniem naszych ogrodów, a także przepiękną ozdobą w salonie. Starajmy się jednak nie zrywać i nie wykopywać dziko rosnących konwalii. Lepiej dla przyrody będzie, jeśli kupimy sadzonki w sklepie ogrodniczym. Warto korzystać z prozdrowotnych właściwości konwalii, jednak musimy także pamiętać, że przedawkowanie nalewek czy leków z tej rośliny może być bardzo niebezpieczne.

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Bajka
Bajka
Piękna kuta brama, kostka brukowa na podwórku, kilka dobrych samochodów. Okazały (...)
więcej
WESPRZYJ
Gustlik
Gustlik
Gustlik, koń o jakim marzył każdy gospodarz, i którego zazdrościłaby Ci cała (...)
więcej
WESPRZYJ
Konie z targu
Konie z targu
Alarm! Pilnie potrzebna pomoc.   Film z dzisiaj. Targ zwierząt, na placu matka (...)
więcej
WESPRZYJ
Trzy krowy
Trzy krowy
Legion organizacji działających na rzecz zwierząt, wiele działań i apeli, armia (...)
więcej
WESPRZYJ
Dwie staruszki
Dwie staruszki
Całe życie pomagały leczyć dzieci, a dziś zapłacą życiem za nie swoje (...)
więcej
WESPRZYJ
Pimpek
Pimpek
Pimpuś ma 4 lata, powłóczy nogami, które ciągnie za sobą jak sznurki. Pani (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie