EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złUzdrawiający symbol wiosny

W kulturze Celtów kwiat ten wiązał się z obchodami początków maja jako pierwszych dni nowego roku. Zwyczaj ten w XVI wieku został wznowiony na dworze francuskim, kiedy to król Karol IX obdarował wszystkie damy dworu tymi delikatnymi kwiatami, życząc im szczęścia i pomyślności. Do dziś 1 maja we Francji jest świętem konwalii. W tradycji chrześcijańskiej kwiat ten stał się symbolem łez Matki Boskiej, przez co nazywany był „Łzami Naszej Pani”. W średniowieczu natomiast kojarzono je z wiedzą i sztuką medyczną. Z bukietem konwalii przedstawiany był między innymi Mikołaj Kopernik.


Jest rośliną z rodziny liliowatych, najczęściej spotykaną w zacienionych, wilgotnych lasach i przydomowych ogrodach. Szerokie liście o zaokrąglonym kształcie przypominają nieco czosnek niedźwiedzi, a nieduże, dzwonkowate kwiatki pojawiające się w maju wydzielają charakterystyczny, mocny zapach. Konwalię wykorzystuje się zatem w kosmetyce i perfumerii. Preparaty z tego wyjątkowego kwiatu można znaleźć również aptece w postaci nalewek i leków.


Lecznicze właściwości konwalii znane były już w starożytnych Chinach. Zarówno kwiaty, jak i liście zawierają glikozydy nasercowe (z czego niemal 40% stanowi konwalatoksyna), saponiny, flawonoidy, a także liczne sole mineralne, dzięki czemu preparaty z tej rośliny wspomagają pracę serca. Działają uspokajająco i przeciwnerwicowo, zwiększają również siłę skurczową mięśnia sercowego, jednocześnie obniżając częstotliwość skurczu. Poprawiają krążenie i spowalniają tętno, redukują obrzęki, działają także moczopędnie. Preparaty z wykorzystaniem konwalii majowej stosuje się przy nerwicy, arytmii, kołataniu i bólach serca, a także dusznościach, wysokim ciśnieniu krwi oraz przy osłabieniu mięśnia sercowego. Okazuje się, że zawarte w tej roślinie substancje wspierają również pracę mózgu – poprawiają ukrwienie, co prowadzi do zwiększonego dotlenienia tego narządu. Konwalia sprawdzi się zatem u osób, które cierpią na zawroty głowy, osłabienie, skłonność do omdleń, a także zaburzenia pamięci. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże dawki preparatów z konwalii mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, dlatego zażywanie jej powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem. Niebezpieczna może być nawet woda z wazonu, w której stoją ścięte kwiaty konwalii, ponieważ przedostają się do niej toksyny. Jeśli uprawiamy tę roślinę w ogrodzie, trzeba uważać na owoce konwalii, które pojawiają się po przekwitnięciu kwiatów – mogą być bardzo niebezpieczne dla dzieci i zwierząt. U co bardziej wrażliwych osób sam kontakt z liśćmi może doprowadzić do podrażnień skóry. Preparatów z konwalią powinny również unikać osoby, które cierpią na miażdżycę naczyń wieńcowych, uszkodzenia nerek i wątroby, a także niedobór potasu. Jednak przy odpowiednim dawkowaniu konwalia jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm – substancje czynne nie kumulują się w organizmie i są całkowicie usuwane.

Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności możemy cieszyć się kwiatami konwalii, których wygląd i słodki zapach będzie niezwykłym uzupełnieniem naszych ogrodów, a także przepiękną ozdobą w salonie. Starajmy się jednak nie zrywać i nie wykopywać dziko rosnących konwalii. Lepiej dla przyrody będzie, jeśli kupimy sadzonki w sklepie ogrodniczym. Warto korzystać z prozdrowotnych właściwości konwalii, jednak musimy także pamiętać, że przedawkowanie nalewek czy leków z tej rośliny może być bardzo niebezpieczne.

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Dumka
Dumka
Dumka zadziera głowę wysoko. Chwilę nam się przygląda, ale gdy wyciągamy do niej (...)
więcej
WESPRZYJ
Tofik
Tofik
"Witaj przyjacielu. Chcę Ci opowiedzieć moją historię. Dziś jest dla mnie (...)
więcej
WESPRZYJ
Szara
Szara
Nazywam się Szara.  Stoję tu przed Tobą i proszę Cię o pomoc. Błagam o (...)
więcej
WESPRZYJ
Klaudynka
Klaudynka
Gdy handlarz otwiera drzwi ciemnej komórki i siłą wyciąga z niej karą klacz, idący (...)
więcej
WESPRZYJ
Zagłodzone źrebaki
Zagłodzone źrebaki
Gdy rozejrzysz się wokół siebie, pomyślisz o znajomych, najpewniej uznasz, że (...)
więcej
WESPRZYJ
Kucynka
Kucynka
Bezimienne kucyki odchodzą bezszelestnie "A może stać nas na to, żeby (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie