EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złTargi Dobroczynne Warszawa

  

O idei Targów Dobroczynnych rozmawiamy z Tomasz Śmikielem z Fundacji Centaurus, która organizuje już kolejne edycje tej imprezy. O co chodzi w Waszej inicjatywie?

Mottem Targów Dobroczynnych jest "zero waste!". Tak naprawdę same Targi organizują tysiące ludzi, które wysyłają nam paczki z tym, czego nie potrzebują. Przy czym "nie potrzebować" ma różne znaczenie - są to często rzeczy zupełnie nowe, których po prostu z różnych nie używamy. Czasem rzeczy używane, ale zazwyczaj w bardzo dobrym stanie, lub takie których wartość rośnie z czasem - antyki, antyczna biżuteria, książki, dzieła sztuki. Idea jest zatem taka, że zbieramy przez jakiś czas to, co komuś stało się zbędne, a potem wystawiamy to na Targach Dobroczynnych. Ludzie wybierają wtedy, co im się podoba, i wrzucają darowizny do puszek w ramach zbiórki społecznej, choć wielu jest bardzo nowoczesnych, i po prostu na miejscu w czasie imprezy przekazują darowizny przez portale płatnicze. Zebrana kwota zasila zwierzęta pod opieką naszej organizacji oraz bezdomne psy i koty ze schronisk. 

Brzmi fantastycznie! Czy wiele osób angażuje się w taką akcję?

Do dziś otworzyliśmy około 17 000 przesyłek, ale ta liczba wciąż rośnie, bo codziennie kolejne osoby wysyłają nam po kilkaset paczek. Na miejscu angażuje się wolontariat, w całej Polsce zaś angażują się różne "dobre" miejsca, czyli sklepy ekologiczne, ze zdrową żywnością, sklepy zoologiczne, kluby młodzieżowe i szkoły. Angażują się też znani artyści, np na licytację bilet i spotkanie po koncercie przekazała nam Edyta Górniak, a także nasz Ambasador Patryk Vega podarował płytę autografem i książkę. Chwilę temu doszła do nas dedykowana książka od Jana Nowickiego. Zaangażowała się znana artystka kuchni roślinnej i jej Happy Cakes - robią nam zdrowe, roślinne cudowności na Targach. Oczywiście na tym nie koniec! Ale reszta to niespodzianka.

Jak można więc dołączyć do akcji? 

Wystarczy rozejrzeć się po domu. Bo paczki pełne są dosłownie wszystkiego - i co ciekawe, również podczas Targów zainteresowanie budzą przedziwne rzeczy. Najwięcej zawsze schodzi nam książek, ciuchów i akcesoriów do domu. Na ostatnich Targach w Pałacu Kultury w Warszawie - w ciągu kilku godzin zniknęły praktycznie wszystkie damskie torebki i plecaki, równocześnie z karmnikami, które nasi działacze robili ręcznie na miejscu. Połowa stojaków z biżuterią wróciła pusta do nas do ośrodka, a było wszystko - drewniane korale, złoto, srebro i kamienie czy perły. Szał zrobiły żakiety, dostaliśmy ich około dwustu, różne rozmiary, fasony i kolory. Z miejsca Goście wzięli wszystkie żelazka, wyciskarki do owoców i patelnie. Ktoś widocznie kupił, i oddał nam, bo to wszystko było zupełnie nowe. Prawdziwa walka stoczyła się o figurki z kotami, były szklane, drewniane, kamienne, ceramiczne a nawet słomiane. 

Co, Pana zdaniem, Królowało zatem na Targach?

Zdecydowanie - mówię to z radością - książki! Zaraz za nimi ubrania. Ale jako miłośnik literatury byłem bardzo szczęśliwy widząc zachwyconych Gości wynoszących naręcza książek. Jedna Pani obok około 30 książek niosła z 30 szali. Powiedziała, że to prezent od męża, bo ona sama bardzo kocha zwierzęta, a do tego modę i książki. I bardzo dziękowała, że tu mogła dać upust wszystkim swoim pasjom. A na koniec usiadła z mężem przy stołach z roślinną kuchnią, i w zasadzie zostali z nami do końca Targów jedząc zdrowe słodycze, roślinny bigos i co chwila dobierając kolejne ubrania i książki. 

Na czym polega Wasze zbieranie, każdy daje ile chce?

Na większości przedmiotów umieszczamy tzw "sugerowane kwoty darowizny". Są to kwoty albo sugerowane przez Darczyńcę, który wysłał nam dany przedmiot, albo kwoty wyszukane rzez nas w sieci. Oczywiście nie są to typowe "ceny" - każdy daje wedle swoich możliwości i chęci, ale zazwyczaj ludzie dawali znacznie więcej niż sugerował bilecik przy danej rzeczy. Bywało oczywiście, że pytali czy można negocjować, ale zawsze powtarzaliśmy, że to darowizna, więc każdy może dać ile chce. Poszło dobrze, bo zebraliśmy ponad 120 000 zł na ostatnich Targach w Warszawie!

Skorzystają z tego wszystkiego zwierzaki i przyroda. Czyli?

Całkowity zysk z Targów zawsze przeznaczony jest na zwierzaki. Prowadzimy największy w Europie azyl i rezerwat dla uratowanych koni, przecież Polska to kraj który historycznie bardzo dużo koniom zawdzięcza. Mamy ponad 1000 ocalonych koni na koncie, ale nie tylko. Setki psów i kotów oraz zwierząt gospodarskich pod naszymi skrzydłami to kolejni beneficjenci Targów. Współpracujemy również ze schroniskami dla bezdomnych psów i kotów - wsparcie idzie również tam. Ważne jest też założenie, że obracamy rzeczami, które już ktoś kupił. Albo rękodziełem. Na szczęście moda na to rośnie i kwitnie. Dzięki temu ograniczamy masową produkcję, zużycie chemikaliów oraz ilość śmieci. Czyli mnóstwo dobrego na raz.    

Gdzie można kierować paczki dla Was ? 

Na nasz folwark! Tu czeka gromada wolontariuszy i działaczy, którzy wszystko segregują, czyszczą, kompletują, naprawiają.

Zwierzęcy Folwark
Szczedrzykowice 10, 59-230 Prochowice 

A kiedy odbędą się kolejne Targi Dobroczynne?

1 grudnia jesteśmy w Krakowie, w Starej Zajezdni, od 10:00 do 18:00. Potem 21 grudnia, tuż przed Świętami, jesteśmy w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, od 10:00 do 20:00. W obydwu tych miejscach będzie dobra muzyka na żywo, kuchnia roślinna i ogrom wszystkiego. Serdecznie zapraszam, po poszukanie czegoś wyjątkowego dla siebie, po oryginalny prezent albo po prostu - po dobry klimat przy kuchni roślinnej, dobrej kawie. Warto choć raz zobaczyć to wydarzenie. A kolejne miasta  w całej Polsce - już od stycznia. 

 

Zobacz też więcej na FB: www.facebook.com/events/384855142459740/

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Dumka
Dumka
Dumka zadziera głowę wysoko. Chwilę nam się przygląda, ale gdy wyciągamy do niej (...)
więcej
WESPRZYJ
Tofik
Tofik
"Witaj przyjacielu. Chcę Ci opowiedzieć moją historię. Dziś jest dla mnie (...)
więcej
WESPRZYJ
Szara
Szara
Nazywam się Szara.  Stoję tu przed Tobą i proszę Cię o pomoc. Błagam o (...)
więcej
WESPRZYJ
Klaudynka
Klaudynka
Gdy handlarz otwiera drzwi ciemnej komórki i siłą wyciąga z niej karą klacz, idący (...)
więcej
WESPRZYJ
Zagłodzone źrebaki
Zagłodzone źrebaki
Gdy rozejrzysz się wokół siebie, pomyślisz o znajomych, najpewniej uznasz, że (...)
więcej
WESPRZYJ
Kucynka
Kucynka
Bezimienne kucyki odchodzą bezszelestnie "A może stać nas na to, żeby (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie