EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złTargi Dobroczynne - Kraków

 

 

Już 1 grudnia w Starej Zajezdni w Krakowie, a potem 21 grudnia w Pałacu Kultury w Warszawie odbędą się kolejne edycje największych ogólnopolskich Targów Dobroczynnych organizowanych przez Fundację Centaurus. 

 W rozmowie z Norbertem Ziemlickim odkrywamy sekrety tej nowej inicjatywy, która już zdążyła zaangażować tysiące Polaków. 

Panie Norbercie, o co chodzi w Waszej imprezie, jest jakiś wyższy cel? 
W zasadzie są dwa cele. Jeden to otworzenie się na filozofię „zero waste!", czyli niemarnowanie niczego. Mniej śmieci, mniej produkcji przemysłowej, mniej komercji, a więcej korzyści dla środowiska. A cel bardziej doczesny i przyziemny to pomoc zwierzakom: kilkuset ratowanym koniom z rezerwatu w Przemkowskim Parku Krajobrazowym i folwarku w Szczedrzykowicach oraz psom i kotom ze schroniska pod Bydgoszczą. Udało nam się to wyjątkowo połączyć w tej jednej inicjatywie - Targów Dobroczynnych. 

Jak w praktyce wygląda to, co robicie? Rozumiem, że angażują się ludzie z całej Polski...
Założenie jest proste. Robimy zbiórkę, w ramach której ludzie z całej Polski wysyłają nam to, czego już nie potrzebują, albo czego mają za dużo. To są ubrania, często nowe i z metkami, a cała reszta w bardzo dobrym stanie. To są buty, torebki damskie, plecaki, szale, kapelusze, czapki, rękawiczki, kurtki i płaszcze. Dostajemy też książki - tysiące książek, którym chcemy dać drugie życie, a na naszych Targach to właśnie one budzą największe zainteresowanie. Antyki, rękodzieła, akcesoria domowe, bo ktoś dostał na święta cztery patelnie i trzy miksery. Na targach znajdą się także różności dla zwierząt, różne bibeloty, zabawki dla dzieci. To też filmy i muzyka. To wszystko segregujemy i szukamy drugiego domu podczas Targów. 

Czyli sprzedajecie to, co ludzie Wam dadzą? 
To nie jest sprzedaż. Ludzie wrzucają dobrowolnie kwotę do puszki. I zabierają to, co wybrali. Na każdym przedmiocie, książce, ubraniu jest sugerowana kwota darowizny - albo ta podawana przez Darczyńcę, albo wyszukana przez nas. Ale to tylko sugestia wartości danej rzeczy. Każdy daje ile uważa i na ile może pomóc. 

Czy nie jest tak, że ludzie potem wrzucają 1 zł i zabierają elegancki żakiet czy antyk?
Też nas zastanawiało jak to będzie, ale po 15 latach działalności mamy zaufanie do ludzi, a oni do nas. To jedno z założeń naszej inicjatywy. Wszystko u nas opiera się na zaufaniu. Zazwyczaj ludzie i tak wrzucali dużo więcej, niż było na bileciku. Rozumieli ideę. Chcieli pomóc zwierzakom i nabyć coś ładnego dla siebie. Bywało, że ktoś podchodził do terminala płatniczego, bo można było przekazywać darowizny również kartą, i, pokazując malutką figurkę zwierzaka, prosił o policzenie 500 czy 1000 zł. Podeszła jednak starsza kobieta z płaszczem i zapytała, czy cena jest do negocjacji, bo nie ma 100 zł a 70 zł, ale kocha zwierzaki a o takim płaszczu marzyła. Oczywiście podziękowaliśmy i poprosiliśmy, aby wrzuciła do puszki tyle, ile może. Tak więc to się wszystko pokrywa. Każdy daje ile może. 

Czy Polacy chętnie angażują się w Targi Dobroczynne? 
Bardzo! Dostajemy codziennie kilkaset paczek. Do dziś otworzyliśmy już ponad 17 tys. paczek z darami, a to dopiero początek. Ludzie wysyłają dosłownie wszystko - rzeczy warte 5 zł, ale też te warte kilka tysięcy. Potem często sami odwiedzają nas na Targach. 

Podobno Wasze Targi słyną z dobrego klimatu, wiele osób przychodzi tylko po to, aby tam być, wypić kawę, zjeść zdrowe ciastko. 
Na Targach jest muzyka na żywo, jest kuchnia roślinna, bez cukru, więc praktycznie każdy może zjeść zdrowe ciasto, bigos, zupę. Na ostatnich targach furorę zrobił czekoladowy krem z wody z cieciorki, brownie z buraka, bigos z soczewicą, pasztet roślinny i czekolada na mleku owsianym. Nie narzucamy nikomu wegetarianizmu, ale chcemy pokazać, że kuchnia roślinna jest naprawdę smaczna. Warto przyjść chociażby po to! Na ostatniej imprezie gościliśmy kilkanaście tysięcy osób, wszyscy byli zachwyceni bigosem bez mięsa i ciastem bez cukru i mąki. 

Gdzie można wysyłać paczki z rzeczami na Targi? Na adres Waszego folwarku? 
Tak, prowadzimy największy w Europie azyl dla koni, i tu zbieramy wszystkie paczki. 

Paczki można wysyłać (przywozić) na adres: 

Zwierzęcy Folwark Fundacja Centaurus „Targi Dobroczynne”
Szczedrzykowice 10 , 59-230 Prochowice  

Można też zadzwonić, dopytać, wyjaśnić wątpliwości co do inicjatywy czy zbiórki u naszej Karoliny: 518 569 487. 

Czyli nic, tylko wysłać paczkę i być na Targach? 
Tak! Te grudniowe Targi w Warszawie i Krakowie odbędą się w atmosferze świątecznej, będzie Mikołaj, pakowanie rzeczy na prezenty na miejscu, będzie można u nas wcześniej zamówić zdrowe ciasto czy bigos, wystarczy zadzwonić :) oczywiście można też zjeść na miejscu. Wstęp oczywiście jest WOLNY! 

Zapraszamy też na Facebook'a: www.facebook.com/events/505229670319743

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Dumka
Dumka
Dumka zadziera głowę wysoko. Chwilę nam się przygląda, ale gdy wyciągamy do niej (...)
więcej
WESPRZYJ
Tofik
Tofik
"Witaj przyjacielu. Chcę Ci opowiedzieć moją historię. Dziś jest dla mnie (...)
więcej
WESPRZYJ
Szara
Szara
Nazywam się Szara.  Stoję tu przed Tobą i proszę Cię o pomoc. Błagam o (...)
więcej
WESPRZYJ
Klaudynka
Klaudynka
Gdy handlarz otwiera drzwi ciemnej komórki i siłą wyciąga z niej karą klacz, idący (...)
więcej
WESPRZYJ
Zagłodzone źrebaki
Zagłodzone źrebaki
Gdy rozejrzysz się wokół siebie, pomyślisz o znajomych, najpewniej uznasz, że (...)
więcej
WESPRZYJ
Kucynka
Kucynka
Bezimienne kucyki odchodzą bezszelestnie "A może stać nas na to, żeby (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie