EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złSzwedzi odwołują Stockholm Fashion Week w imię ekologii!

Od kilku lat w branży modowej coraz częściej dyskutuje się na temat ekologii  i etyki. Całkiem niedawno sensacją stała się decyzja Chanel o rezygnacji z naturalnych futer i skór egzotycznych zwierząt. Wcześniej zobowiązały się do tego marki takie jak Ralph Lauren, Gucci czy Burberry. Kolejnym krokiem jest odwołanie tegorocznego Stockholm Fashion Week, który miał odbyć się pod koniec sierpnia. Celem jest zwrócenie uwagi na to, jak bardzo branżą tekstylną zagrożone jest środowisko. Obok Paryża, Mediolanu, Nowego Jorku i Londynu, wydarzenie w Sztokholmie jest jedną z największych imprez modowych na świecie.

„Odejście od konwencjonalnego Fashion Weeka było trudną, ale dobrze przemyślaną decyzją. Musimy zapomnieć o przeszłości i zacząć stymulować przemysł modowy w stronę nowych standardów i zrównoważonego rozwoju” - powiedziała Jennie Rosen, CEO Szwedzkiej Rady Mody. 


Dlaczego jest to tak ważne?
Przemysł odzieżowy, zaraz po koncernach naftowych, jest największym trucicielem na świecie.

I wszystko zaczyna się już na polach bawełny. Blisko połowa naszych ubrań jest uszyta z bawełny. Bawełna jest materiałem naturalnym, więc z miejsca kojarzy się z ekologią. Niestety, jest rośliną niezwykle wymagającą. To do jej upraw, które zajmują 2,4% powierzchni ziemi uprawianej na świecie, zużywa się 10% wszystkich środków agrochemicznych oraz 25% środków owadobójczych. Wymaga również dużego nawodnienia. Przykładem są tu pola w Uzbekistanie – szóstym państwie pod względem upraw bawełny na świecie. Ok. 70 lat temu zawrócono z kierunku spływu do Jeziora Aralskiego rzeki Amu Darya i Syr Darya, aby nawadniały pola bawełny. Obecnie poziom  wody w Jeziorze Aralskim wynosi mniej niż 10% tego, ile wynosił zanim zawrócono rzeki. To, co zostało, jest przesolone, zanieczyszczone chemikaliami i nawozami. To przyczyniło się do upadku lokalnego rybołóstwa, a zanieczyszczenia zagrażają zdrowiu okolicznej ludności.

Następne w kolejności jest farbowanie tkanin. Do tego procesu zużywa się corocznie średnio 2 tryliony m3 wody. Nieoczyszczane ścieki trafiają do rzek. Tutaj przykładem jest rzeka Citarum w Indonezji. Jest ona jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie, ponieważ wzdłuż jej brzegów funkcjonują setki fabryk tekstylnych. Odpływ ścieków jednej z fabryk poddano badaniom. Okazało się, że do rzek trafia między innymi nonylofenol, który w bezpośrednim kontakcie prowadził do ciężkich oparzeń skóry. Odprowadzany do rzek, zabija wszelkie życie wodne.

Do zanieczyszczenia środowiska przyczynia się również transport. 60% ubrań powstaje w krajach rozwijających się. Tony tekstyliów są transportowane statkami. Udowodniono, że niskiej jakości paliwo spalane w żegludze morskiej jest tysiąckrotnie bardziej szkodliwe niż olej napędowy.

Branża tekstylna jest w czołówce największych trucicieli środowiska. Jest to szczególnie niepokojące w chwili, gdy ubrania stały się wręcz produktami jednorazowego użytku. Szafy pękają w szwach, a wiele koszul, spodni, sukienek, które po prostu „wyszły z mody” lub „znudziły się”, trafiają do śmietników. Choć świadomość ekologiczna jest coraz większa, to jednak wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie koszty wyprodukowania zwykłej koszulki czy dżinsów ponosi środowisko. Decyzje podjęte pod znakiem wielkich marek odzieżowych, czy też organizatorów najpopularniejszych imprez modowych mają ogromne znaczenie. Mamy nadzieję, że odwołanie Stockholm Fashion Week to wielki, wspaniały początek zmian ekologicznych na światowej scenie modowej.

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Dumka
Dumka
Dumka zadziera głowę wysoko. Chwilę nam się przygląda, ale gdy wyciągamy do niej (...)
więcej
WESPRZYJ
Tofik
Tofik
"Witaj przyjacielu. Chcę Ci opowiedzieć moją historię. Dziś jest dla mnie (...)
więcej
WESPRZYJ
Szara
Szara
Nazywam się Szara.  Stoję tu przed Tobą i proszę Cię o pomoc. Błagam o (...)
więcej
WESPRZYJ
Klaudynka
Klaudynka
Gdy handlarz otwiera drzwi ciemnej komórki i siłą wyciąga z niej karą klacz, idący (...)
więcej
WESPRZYJ
Zagłodzone źrebaki
Zagłodzone źrebaki
Gdy rozejrzysz się wokół siebie, pomyślisz o znajomych, najpewniej uznasz, że (...)
więcej
WESPRZYJ
Kucynka
Kucynka
Bezimienne kucyki odchodzą bezszelestnie "A może stać nas na to, żeby (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie