EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złŚwięte jelenie z miasta Nara

Każdy z nas słyszał o indyjskich świętych krowach, czasem trochę więcej, czasem mniej, ale jednak. Informacje o tych zwierzętach, które spacerują gdzie chcą, czasem wylegują się nawet na środku drogi są niezwykle powszechne i nie zadziwiają już nikogo. W nawiązaniu do nich powstało nawet powiedzenie, że ktoś jest lub zachowuje się jak święta krowa. Okazuje się jednak, że nie tylko one dostąpiły zaszczytu specjalnego traktowania.
    Gdy ktoś planuje wyprawę do Japonii, jednym z najważniejszych punktów wyprawy jest przepiękne Kioto, dawna stolica Japonii i siedziba cesarza. I nie da się ukryć, że miasto to faktycznie jest dla turystów punktem obowiązkowym. Jest jednak jeszcze jedno wyjątkowe miasto Kraju Kwitnącej Wiśni, które warto odwiedzić. Zwłaszcza, jeśli zwiedzającymi są zwierzoluby. Zdecydowanie mniejsze od Kioto Nara liczy sobie tysiąc trzysta lat i jest uważane za pierwszą stolicę cesarstwa, było także najdalej wysuniętym na wschód punktem Jedwabnego Szlaku, a w czasie swojej świetności najważniejszym miastem w całej Azji. To tam znajdują się liczne zabytki, gdzie większość z nich wpisana jest na światową listę UNESCO, w tym największy drewniany budynek na świecie i jednoczesnie najważniejszy w kulturze Japonii – Daibutsu-den i znajdujący się w nim również największy na świecie, odlany z brązu pomnik buddy Todai-ji mierzący 15 m wysokości i ważący 500 ton. Jednak nie tylko one należą do największych atrakcji Nary – miasto to warto odwiedzić również dla... jeleni.
    Według legendy miasto to odwiedził jeden z bogów szintoistycznych Takemikazuchi-no-mikoto, a przybył do niego własnie na grzbiecie białego jelenia. To właśnie dlatego zwierzęta te zostały uznane za wysłanników bogów, dzięki czemu stały się nietykalne – do 1637 roku za zabicie jelenia groziła kara śmierci. Z piedestału świętości spadły jednak po II wojnie światowej, wciąż zachowały jednak swoje przywileje – można je spotkać w wielu miejscach w mieście, gdzie plączą się między samochodami czy zaczepiają przechodniów, jednak zdecydowanie najwięcej jest ich w Parku Nara. Podobnie jak święte krowy w Indiach, jelonki spacerują między ludźmi, często zaglądając do torebek czy kieszeni w poszukiwaniu przysmaków – nie można ich jednak karmić "czym popadnie". Na wielu straganach można kupić wafle, które są przeznaczone specjalnie dla tych wyjątkowych zwierząt. Co odważniejsi postanowili ich spróbować, by przekonać się, że smakują one jak karton, zawierają bowiem celulozę, która człowiekowi nie służy, jednak jest jednym z elementów jeleniej diety.
    Przyzwyczajone do ludzkiej obecności zachowują się łagodnie, a wręcz cechują się niezwykłą kulturą – za pomocą przekąski i specjalnej sztuczki można je namówić do ukłonów. Oczywiście należy pamiętać, że to wciąż dzikie zwierzęta i należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w okresie godowym. Zdarzają się lekkie popchnięcia czy podgryzenia, które można traktować jako zwykłą zaczepkę, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci, które cieszą się małym, choć bardziej płochliwym, jelonkom.
    Zwierzęta są zazwyczaj rytualnie pozbawiane poroża – zdecydowano się na to ze względów bezpieczeństwa zarówno samych zwierząt, jak i ludzi.
    Jak widać, nie tylko krowy mogą być święte, ale również jelenie. Jeśli kiedykolwiek zapragniesz wybrać się do Kraju Kwitnącej Wiśni, uwzględnij w swojej podróży Narę – ta wyprawa z pewnością na długo pozostanie Ci w sercu.

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Antek
Antek
Antek to 9-letni osiołek, bohater bajki animowanej, która zachwycała wszystkie dzieci (...)
więcej
WESPRZYJ
Wiesio
Wiesio
Był piękny, być może wiosenny dzień. Urodziłeś się w niewielkiej stodole, (...)
więcej
WESPRZYJ
Lusia
Lusia
Zamknij oczy. Wyobraź sobie rozległe, bezkresne tereny królestwa wysp. Królowa (...)
więcej
WESPRZYJ
Dzielna
Dzielna
Dzielna pewnie jeszcze latami wraz z adeptami sztuki jeździeckiej wydeptywałaby dobrze (...)
więcej
WESPRZYJ
Przyjaciel Zwierz
Przyjaciel Zwierz
Drugie życie konia. Zbuduj z nami Ośrodek Hipoterapii i Terapii Kontaktowych ze (...)
więcej
WESPRZYJ
Hazard
Hazard
 "Przyjaźń" - jak to pięknie brzmi! Ileż światłych rzeczy (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie