EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złSłownik zwierzęco-ludzki. Zrozum swojego psiaka.

1 lipca obchodziliśmy Dzień Psa. Czy złożyliście z tej okazji życzenia swoim psiakom? Mając w pamięci ten dzień, chcielibyśmy podpowiedzieć Wam, jak łatwiej dogadać się ze swoim pupilem. Serdecznie zapraszamy do przeczytania artykułu!

 

Nasze zwierzaki są tak mądre, że jedyne czego nie potrafią, to posługiwanie się mową. Cóż, z pewnością nigdy nie będą nam w stanie odpowiadać słowami, jednak z całą pewnością są w stanie wiele nam powiedzieć. Brak porozumienia jest zwykle wynikiem braku obserwacji ze strony człowieka. Gdybyśmy przyjrzeli im się uważnie i zechcieli zrozumieć co chcą nam przekazać, zauważylibyśmy, że wysyłają nam one liczne komunikaty całym swoim ciałem. Czasem, gdy już je dostrzeżemy, są one przez nas błędnie interpretowane – w chwili, gdy pies próbuje nas uspokoić, my odbieramy to jako nieposłuszeństwo i ignorowanie naszych poleceń, przez co denerwujemy się jeszcze bardziej. Wiedza na temat komunikatów, jakie wysyłają nam nasze zwierzęta pozwoli uniknąć podobnych sytuacji.

Najbardziej popularnym przekonaniem stało się, że pies machający ogonem okazuje radość. Jak najbardziej jest to prawda, jednak wszystko zależy również od tego w jaki sposób pies nim porusza. Gdy ruch jest luźny, swobodny, ale przy tym dość energiczny, pies okazuje swoją radość i przyjazne nastawienie. Podniesiony wysoko może oznaczać pewność siebie, pobudzenie, ale może świadczyć też o agresji. Gdy sam ruch ogona nie wystarcza i pies potrząsa również zadkiem, to daje nam znać, że bardzo chciałby się z nami zaprzyjaźnić, cieszy się na nasz widok i stara się uzyskać naszą przychylność. Złość będzie nam komunikował poprzez sztywny, poruszający się wolno ogon ogon ułożony równolegle do linii grzbietu. Niepewność i zdenerwowanie będzie okazywał również poprzez podobnie sztywne ruchy ogonem opuszczonym, a gdy podkuli go pod siebie – będzie to znak, że nasz pupil czegoś się boi. Lekko uniesiony, mniej więcej pod kątem 45 stopni od linii grzbietu oznacza zainteresowanie i czujność.

Jak widać psi ogon jest niezwykle wyraźnym i ważnym narzędziem komunikacji. Bardzo często możemy też odczytać emocje naszego zwierzęcia poprzez obserwację jego uszu. Postawione oznaczają czujność i zainteresowanie, ale skierowane do przodu mogą świadczyć o agresji. Położone płasko, lecz miękko na głowie, wraz z przymrużonymi oczami dają nam znać, że psu jest przyjemnie. Mocno przyciśnięte do czaszki informują o strachu lub agresji.

Prawdopodobnie najtrudniej jest wyczytać komunikaty z psich oczu, jednak one również wysyłają sygnały, które powinniśmy postarać się właściwie odczytywać i zwracać na nie uwagę. Tak często brane za sygnał poczucie winy, odwracanie i spuszczanie wzroku oznacza tak naprawdę niepewność albo chęć wskazania nam czegoś. Gdy dostrzegalne są białka, pies boi się lub informuje o tym, że brakuje mu przestrzeni – chce spojrzeć na coś bez odwracania głowy, co zwykle jest sygnałem mówiącym „ciasno mi”. Mrużenie oczu to strach, niepewność i chęć uspokojenia rozgniewanego towarzysza lub właściciela. Bardzo rozszerzone powieki świadczą o poczuciu paniki lub agresji. Z drugiej jednak strony szeroko otwarte oczy mogą oznaczać również podekscytowanie. O tym, co tak naprawdę czuje nasz pies, pokaże nam cała reszta komunikatów, które nam wyśle i będziemy w stanie odróżnić, czy jest zły, czy po prostu cieszy się na nasz widok. Bardzo ważnym sygnałem jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego – wśród psów jest to uznawane za wyzwanie i chęć pojedynku, dlatego też nie patrz prosto w oczy psom zdenerwowanym i obcym. W innych przypadkach łagodny kontakt wzrokowy może nawet wzmocnić więź między czworonogiem a właścicielem.

Psi uśmiech, który charakteryzuje się szeroko otwartym pyszczkiem, gdzie widać zęby, oznacza uległość. Inaczej jest, gdy skóra na nosie jest pomarszczona, wargi napięte, a pies „szczerzy” zęby – wtedy jest on zdenerwowany i skłonny do ataku. Swoją złość sygnalizuje również warczeniem i kłapaniem zębami. Jeżeli nie jest gorąco, a mimo to pies dyszy, to może oznaczać, że jest zestresowany. Okazuje to również poprzez ziewanie, chociaż to może być również efektem zniecierpliwienia.

Wszystkie te gesty składają się w spójną całość, którą można traktować jako zdanie ułożone z poszczególnych wyrazów. Obserwując całą postawę naszego psa, możemy dowiedzieć się co chce nam zakomunikować. Dumny, pewny siebie pies trzyma głowę wysoko, „wypina pierś”, a postawione uszy czujnie nasłuchują. Będzie sprawiał wrażenie większego, aby pokazać swoją wyższość. Pies wystraszony natomiast postara się być jak najmniejszym, stąd podkulony ogon i płasko położone uszy. Bardzo często zdarza się, że wtedy też podnosi przednią łapkę. Gdy jest bardzo przestraszony, stara się uspokoić przeciwnika całkowitą uległością – wtedy wręcz dosłownie powierza mu swoje życie, kładąc się na grzbiecie i odsłaniając brzuch. W tej sytuacji również podwija ogon. Takie leżenie może również oznaczać, że pies chce być drapany po brzuszku - wtedy ogon zwykle leży luźno na ziemi. Gdy nasz zwierzak ma chęć na zabawę i chce as do niej zaprosić, kładzie przednie łapy na ziemi, przy wciąż wyprostowanych tylnych kończynach i wypiętym zadzie. Zazwyczaj towarzyszy temu merdanie ogonem, a nawet ponaglające poszczekiwanie – psy nie szczekają tylko wtedy, kiedy chcą wszcząć alarm i ostrzec swoje „stado”. Swoim głosem mogą również powiedzieć „choć się w końcu ze mną pobawić” lub „cieszę się, że cię widzę”, gdy wracasz z pracy, a Twój pupil wita Cię przy drzwiach.

Pewnie każdy z nas widział psa, którego zainteresował jakiś hałas w zaroślach. Sprawia wtedy wrażenie, jakby „wyciągał się” do przodu, opierając ciężar ciała na przednich łapach. Nieruchomieje, a ogon ułożony jest równolegle do tułowia, jednak nie jest napięty ani zjeżony. Rozgląda się dookoła szeroko otwartymi oczami, zaciekawiony tym, co dzieje się dookoła.

O ile nie rozpoznanie niektórych komunikatów może doprowadzić jedynie do niegroźnych nieporozumień, tak są sytuacje, gdzie brak zrozumienia może skończyć się naprawdę bardzo źle. Pies może okazywać agresję w dwojaki sposób. Gdy kładzie uszy po sobie, jeży grzbiet, ma napięty, zmarszczony pysk, ugina łapy do pozycji półprzykucniętej, to jest znak, że będzie atakował z powodu poczucia zagrożenia i jeśli sygnały, jakie wysyła, zostanie zignorowane i niebezpieczeństwo nie minie, to będzie gotów zaatakować. Inaczej nieco wyglądają psy, które nie chcą atakować w „samoobronie”, ale są rozwścieczone i pewne swojego ataku. Ich uszy są postawione do przodu, podobnie jak w pierwszym przypadku będzie marszczył pysk i obnażał zęby, jeżył sierść, a jego ogon będzie wyprężony do góry.

Porozumienie między psami i ludźmi jest możliwe. Ważne jest jedynie, aby nauczyć się widzieć i odpowiednio interpretować zachowanie naszego pupila. Zburzenie tej bariery językowej sprawi, że pies stanie się dla nas jeszcze bliższym przyjacielem, a i on sam będzie czuł się w naszym towarzystwie zdecydowanie lepiej. Spójrz na swojego psa – co chce powiedzieć ci w tej chwili?

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Walentyna
Walentyna
Walentyna - o co chodziło z tajemniczą karą klaczą i dlaczego zbiera teraz 13 800 (...)
więcej
WESPRZYJ
Skaryszew Wstępy 2019
Skaryszew Wstępy 2019
Skaryszew. Niewielkie miasteczko w województwie mazowieckim. Miejsce, gdzie odbywa (...)
więcej
WESPRZYJ
Klusek
Klusek
O Klusku, który uciekł z ciężarówki… Nazywam się Klusek. Tak mnie nazwano (...)
więcej
WESPRZYJ
Rosa
Rosa
Kochani, o tym, że kwoty za leczenie zwierząt często idą w tysiące złotych, (...)
więcej
WESPRZYJ
Wiesio
Wiesio
15.02.2019 I oto Wiesiu przybyłeś do nowego domu. Tu będziesz bezpieczny, (...)
więcej
WESPRZYJ
Hazard
Hazard
 "Przyjaźń" - jak to pięknie brzmi! Ileż światłych rzeczy (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie