EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złSkarby Morza Martwego

Morze Martwe

 

            Morze Martwe jest w rzeczywistości bezodpływowym jeziorem, które leży w najniższym punkcie Ziemi – jego powierzchnia znajduje się 423 metry poniżej poziomu morza. Położone jest między Izraelem, Autonomią Palestyńską i Jordanią. Ma głębokość 377 metrów i jest najbardziej słonym śródlądowym zbiornikiem wodnym, a jego dopływem dawniej była rzeka Jordan. Zasolenie wynosi 33,7%. Dzięki temu pływanie tutaj jest bardzo bezpieczne, nawet dla osób, które niepewnie czują się w wodzie. Dlaczego? Ponieważ zawartość tego minerału wypycha pływających na powierzchnię. Jednocześnie też przyczynia się do tego, że w morzu tym nie znajdziemy żadnych ryb. W takich warunkach przetrwać mogą jedynie niektóre bakterie i grzyby. Z morzem tym wiążą się różne mity i legendy. To właśnie w tym miejscu miały znajdować się biblijne miasta Sodoma i Gomora, a zamieniona w słup soli żona Lota jest przyczyną tak wysokiego zasolenia wody. Według podań, Herod Wielki stworzył w tym miejscu pierwszy ośrodek leczniczy. Asfalt wyrzucony przez Morze Martwe był wykorzystywany przez Egipcjan do balsamowania zwłok. Z dobroczynnych właściwości wód tego akwenu korzystali też Rzymianie, znani ze swojego zamiłowania do łaźni. 

 

Minerały z Morza Martwego

 

            Nikogo nie powinien zdziwić widok wysmarowanych brunatnym mułem plażowiczów, którzy spacerują brzegiem morza i czekają, aż błoto wyschnie. Później spłukują je w słonej wodzie. Taki zabieg sprawia, że skóra jest odżywiona, jędrna, mięśnie są dużo bardziej odprężone, znika napięcie. Czym jest to spowodowane? Między innymi tym, że błoto z Morza Martwego zawiera aż 26 różnych minerałów, w tym magnez, cynk, potas, chrom, wapno, żelazo oraz chlorki, lit i bar. Popularne jest nie tylko błoto, ale również sól, którą można wykorzystać do kąpieli. Łagodzi ona zmiany skórne, przynosi ulgę w przypadku łuszczycy a także pomaga rozluźnić napięte mięśnie. Regularne kąpiele przyspieszają regenerację komórek. Muł bogaty w minerały można nakładać na całe ciało, w tym również na twarz i nawet włosy. Pomoże on wyciągnąć toksyny z organizmu, skutecznie oczyszczając skórę, wchłania również nadmiar tłuszczu.  Woda z Morza Martwego mogą działać na nas niezwykle relaksująco, a wszystko dzięki zawartości bromu, który wpływa kojąco na układ nerwowy. Magnez natomiast wpłynie łagodząco na wszelkie alergie, a chlorki wapnia pozytywnie wpłyną na układ krążenia. Choć w przypadku zranień kąpiel w słonej wodzie nie brzmi zbyt dobrze, to jednak minerały pochodzące z Morza Martwego mogą przyspieszyć ich gojenie.

 

Czy czas Morza Martwego się kończy?

 

            Niestety, ostatnio rozeszła się wieść, że Morze Martwe wysycha w zastraszającym tempie. Jego poziom z roku na rok obniża się o średnio 70 cm. Spowodowane jest to zmianą biegu rzeki Jordan, która zasilała Morze Martwe. Obecnie wpływa ona do Jeziora Tyberiadzkiego, aby zaopatrywać mieszkańców Izraela w wodę. Wysoka temperatura sprawia, że woda paruje, a znikąd nie napływa nowa. Rządy Izraela i Jordanii pracują nad projektem „Two Seas Canal”.Jego celem jest zbudowanie specjalnego kanału, przez który woda z Morza Czerwonego będzie przepływać do Morza Martwego. To jednak będzie oznaczało koniec dla unikatowych właściwości Asfaltowego Jeziora.

 

            Wybrzeża Morza Martwego są zdecydowanie tym miejscem, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Zwłaszcza teraz, gdy istnieje realne ryzyko, że już niedługo przestanie być tym zbiornikiem, który jest nam tak dobrze znany. Ocalenie go jest niezwykle ważne, ponieważ jest ono bardzo wyjątkowe. Jednak czy mamy na to jakiekolwiek szanse?

 

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Walentyna
Walentyna
Walentyna - o co chodziło z tajemniczą karą klaczą i dlaczego zbiera teraz 13 800 (...)
więcej
WESPRZYJ
Skaryszew Wstępy 2019
Skaryszew Wstępy 2019
Skaryszew. Niewielkie miasteczko w województwie mazowieckim. Miejsce, gdzie odbywa (...)
więcej
WESPRZYJ
Klusek
Klusek
O Klusku, który uciekł z ciężarówki… Nazywam się Klusek. Tak mnie nazwano (...)
więcej
WESPRZYJ
Rosa
Rosa
Kochani, o tym, że kwoty za leczenie zwierząt często idą w tysiące złotych, (...)
więcej
WESPRZYJ
Wiesio
Wiesio
15.02.2019 I oto Wiesiu przybyłeś do nowego domu. Tu będziesz bezpieczny, (...)
więcej
WESPRZYJ
Hazard
Hazard
 "Przyjaźń" - jak to pięknie brzmi! Ileż światłych rzeczy (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie