fbpx
Aktualności

Po co nam stare drzewa, pnie i korzenie?

10 września 2020 No Comments
WSTECZ

„To drzewo jest stare, powinni je wyciąć” – takie komentarze można usłyszeć czasem pod adresem starych drzew. Czy rzeczywiście powinny być wycinane? Czy warto wycinać stare drzewa po to, aby robić miejsce na inne zagospodarowanie przestrzeni? Czy to, co przeszkadza człowiekowi, przeszkadza również zwierzętom?

Zostaw mój dom

Wewnątrz starych drzew bardzo często toczy się życie. Co więcej, toczy się pełną parą. Stare drzewa, pnie i korzenie, to zazwyczaj mieszkania zwierząt i licznych mikroorganizmów. Czasem w pniach drzew można znaleźć budki lęgowe mazurków. Ale drzewa to nie tylko dom dla ptaków.

Po przyjrzeniu się bliżej starym pniom, można zobaczyć niesamowite kanały i korytarze, wydrążone przez larwy chrabąszczy. Te, są często pożywieniem dla ptaków. Po rozwarstwieniu kory prawdopodobnie okazałoby się, że w drzewie żyje wiele pokoleń robaczków. To mikroświat, w którym życie toczy się swoim rytmem.

Emanacja życia

Na starych drzewach i pniach bardzo często wyrastają grzyby. Nie tylko można na nich znaleźć hubę, ale również boczniaki. Ponadto tu i ówdzie można zobaczyć krążące osy i szerszenie, które pobierają celulozę do budowy gniazd. Znaleźć tu można kolonię skorków, niezliczonych mrówek, żuków, a także robaczków innego pochodzenia. To pokazuje, że nawet martwa tkanka drzewa jest pełna życia i nadal ważna dla innych roślin, które czerpią z nagromadzonej w niej wilgoci i mają pożywkę do jeszcze intensywniejszego wzrostu.

Życie pod stertą gałęzi

To, co człowiek uznaje za odpad, przyroda stara się w pełni wykorzystać. Nawet sterty gałęzi są schronieniem dla licznych owadów. Równie często krety kopią pod nimi swoje kopce i korytarze. Dlaczego właśnie tam? Pod stertami gałęzi jest wilgoć, dżdżownice i larwy owadów. Ponadto jest to spokojne miejsce, w którym krety mogą chować się bezpieczne.

Drugie życie drzew

Drugie życie drzew to zjawisko doskonale znane leśnikom. Nie bez powodu przy pozyskiwaniu drewna pozostawia się sterty gałęzi. Czasem leśnicy robią z nich wały ciągnące się wzdłuż dróg. Część z nich trafia do elektrociepłowni, ale w większości takie składy stają się ostoją dla jeży, łasic, gryzoni, czy drobnych ptaków. Szczególnie strzyżyki i rudziki wybierają takie miejsca do budowy swoich gniazd. W lesie martwe konary nie są traktowane jako odpad, czy źródło szkodników. To ważny element biocenozy.

Darowizna na Folwark

Czekają na Twój gest!

ApeleObecnie ratowaneSamicaWszystkie
23 września 2020

Maryna

„Coś się urwało, skończyło... Lecz łzy w oczach powstrzymywała natychmiast myśl: jeszcze nie koniec, jeszcze jest szansa…” - Aleksander Kamiński. Wiecie, mówi się, że los często układa się tak, że…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
22 września 2020

Baton

Był potrzebny, kiedyś był niezastąpiony. A dzisiaj jest nikim… Może jest dla Batona jakieś jutro? Może to jeszcze nie jego czas? Bo właśnie teraz, po tylu latach służby człowiekowi, to…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
22 września 2020

Kokos

Kokos to koń, który całe życie pracował z ludźmi w szkółce jeździeckiej. Bawił, był wiernym towarzyszem, był przyjacielem. Uwielbiał towarzystwo ludzi, uwielbiał czuć się potrzebny. Ale nagle zdajemy sobie sprawę,…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
22 września 2020

Szafir

Szafir został sam na tym świecie, bo takie jest życie. Dziś nie liczy się już to co kiedyś. Zgubiono gdzieś po drodze prawdziwy sens. Dziś już nikt nie pamięta tych…
CZYTAJ DALEJ

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii.
Zapisz się do naszego newslettera!