Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Przeciwko umieszczaniu żywych zwierząt w szopkach bożonarodzeniowych

Petycja_przeciwko_umieszczaniu_zywych_zwierząt_w_szopkach_bozonarodzeniowych

Fundacja Centaurus, której cele koncentrują się wokół dobrostanu wszystkich zwierząt, stanowczo sprzeciwia się ich wystawianiu w szopkach bożonarodzeniowych.

Rozumiemy tradycję organizowania oraz wystawiania szopek, jednakże wedle naszej oceny aspekty tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia (w tym religijne) nie mogą przyczyniać się do wykorzystywania zwierząt, a tym samym narażania ich zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Zwierzę – bez względu na jego wiek, pochodzenie czy gatunek, nie jest rzeczą, którą w dowolny sposób można dysponować, umieszczając je w warunkach, narażających na stres lub utratę zdrowia. Warto więc przypomnieć treść art.1 pkt. 1 ustawy o ochronie zwierząt (Ustawa z dnia 21 sierpnia 2017 r. o ochronie zwierząt, Dz. U. z 2017 r. poz. 1840), która jasno wskazuje: Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Wystawianie zwierząt w szopkach bożonarodzeniowych godzi zarówno w przyjęte normy prawne, jak i etyczne, które respektujemy na co dzień. Takie działania są również sprzeczne z tezami prezentowanymi w encyklice Papieża Franciszka Laudato si’: Wszelkie okrucieństwo wobec jakiegokolwiek stworzenia jest sprzeczne z godnością człowieka. Powołując się na miłość Boga, do której odwołujemy się w okresie świąt Bożego Narodzenia, oraz przywołując moment narodzin zbawiciela w Betlejem, nie można zapomnieć, że: Serce jest jedno i ta sama mizeria, która prowadzi do znęcania się nad zwierzętami, niechybnie przejawi się w relacji z innymi osobami (Laudato si’ 92).

Przedmiotowe traktowanie zwierząt w celach urozmaicenia szopki, które ma na celu przyciągnięcie uwagi dzieci i dorosłych, nie uwzględnia podstawowych czynników związanych z zachowaniem ich dobrostanu. Podstawowymi wartościami w tym zakresie powinny być, przyjęte w całej Unii Europejskiej, zasady wolności ukierunkowane na zachowanie stanu zdrowia i komfortu zwierząt. Wyróżnić w tym zakresie można: wolność od głodu i pragnienia, wolność od dyskomfortu, wolność od bólu, urazu lub choroby, wolność w wyrażaniu swojego własnego naturalnego zachowania, czy w końcu wolność od strachu i niepokoju. Wszystkie te elementy powinny nas mobilizować do zapewnienia tym szczególnym istotom komfortowych warunków egzystencji.

Tymczasem przebywanie zwierząt w odgrodzonej, ale wystawionej na bezpośredni kontakt z ludźmi szopce, nie tylko zaburza powyższe przyjęte normy, ale powoduje szereg innych negatywnych zjawisk w funkcjonowaniu zwierzęcia. Do najczęstszych należeć będzie stres spowodowany między innymi poczuciem zagrożenia oraz transportem, długie przebywanie w jednej pozycji bądź ograniczona przestrzeń. Wszystko to wpływać będzie na wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca czy wystąpienie poprzez długotrwały stres lęku, którego negatywnym skutkiem będzie zwiększenie napięcia mięśni gładkich. Przykładem w tym wypadku są niezwykle bolesne skurcze żołądka. Długotrwały stres może prowadzić do zapaści lub śmierci zwierzęcia. Czynnikiem wpływającym negatywnie jest także temperatura panująca w otwartych szopkach bożonarodzeniowych. Często zapomina się, że podobnie jak ludzie, zwierzęta wyznaczone do przebywania w ograniczonej przestrzeni zagrody stajenki betlejemskiej narażone są na niekorzystne elementy środowiskowe. Niskie temperatury mogą doprowadzić do wychłodzenia organizmu, a to zaś może prowadzić do odmrożenia odsłoniętych i wrażliwych części ciała. Źle przygotowane szopki oznaczają brak pożywienia, świeżej wody czy odpowiedniego posłania.

Wierzymy, że piękna i obfitująca w symbole bożonarodzeniowe szopka nie musi angażować żywych stworzeń, które w większości nieświadomie narażamy na niewygodę i stres. Dlatego apelujemy o ograniczenie cierpienia zwierząt i wyłączenie ich z roli zbędnego tła w szopkach, które będą licznie wystawiane w najbliższych dniach i tygodniach poprzedzających to piękne i ważne dla nas wszystkich święto.

Podpisz petycję

Pomóż
Podpisz petycję!

Zwracamy się z prośbą o podpisanie poniższej petycji. Nie pozostań obojętny w chwilach kiedy Twój głos ma tak duże znaczenie.

Możesz uratować setki istnień. Dziękujemy za Twoją pomoc!


POMAGAM!
Koszyk