fbpx
Kampanie

Stop Siarzewo

7 czerwca 2021 No Comments
WSTECZ

21 maja minął międzynarodowy dzeń NATURA2000. Na Stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pojawił się artykuł gloryfikujący zalety tego programu, do którego należymy od momentu wejścia do Unii Europejskiej w 2004 roku. Jest to program mający na celu ochronę unikatowych ekosystemów i lęgowisk ptasich a Polska, będac członkiem Unii Eruropejskiej, musi spełniać jego wymagania. 31 czerwca 2021 roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ma wydać opinię środowiskową dotyczącą budowy stopnia wodnego wraz z elektrownią w Siarzewie. Trzy obszary NATURA 2000 są zagrożone całḱowitym zniszczeniem. Nie możemy na to pozwolić. Apelujemy do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o należyte spełnienie swojego powołania. Apelujemy o wydanie negatywnej opinii środowiskowej w sprawie budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Więcej

Podpisz petycję!

Zwracamy się z prośbą o podpisanie poniższej petycji. Nie pozostań obojętny w chwilach kiedy Twój głos ma tak duże znaczenie. Możesz uratować setki istnień.
Dziękujemy za Twoją pomoc!

Obowiązek oceny obszarów Natura2000 jest realizowany w formie postępowania administracyjnego a organem właściwym do orzekania o możliwości wystąpienia znaczącego negatywnego wpływu jakiegokolwiek projektu na obszar i tym samym do rozstrzygania o możliwości realizacji przedsięwzięcia, jest regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Plan budowy stopnia na Wiśle jest na ustach rządowców, lobbystów i organizacji ekologicznych juz od 20 lat jednak dopiero w 2017 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydała pozytywną opinię środowiskową i pozwolenie na jego realizacje.

W lutym 2018 roku organizacje ekologiczne odwołały się się od tej decyzji. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie wciąż rozpatruje tę apelacje. W przypadku obszarów NATURA2000 obowiązuje zasada negacji, wszystkie wątpliwości muszą być interpretowane na korzyść ochrony obszaru, a przeciwko przedsięwzięciu. Stopień wodny w Siarzewie budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza jeżeli chodzi o wpływ tej inwestycji na środowisko naturalne. Ogłoszenie decyzji było wiele razy przesuwane na kolejne terminy. Jest to zrozumiałe. Jeżeli budowa dojdzie do skutku, bezpowrotnym zniszczeniom ulegną aż trzy obszary NATURA2000, w tym Włocławska dolina Wisły. Przeczytaj dlaczego te obszary są tak ważne.

Dwa miesiące temu GDOŚ po raz kolejny przesunęła termin ogłoszenia decyzji w sprawie stopnia wodnego Siarzewo. Jak czytamy w zawiadomieniu Ministra Klimatu i Środowiska z 31 marca 2021:
“ Przyczyną zwłoki jest konieczność analizy zebranej dokumentacji o dużej złożoności, w tym opinii, stanowisk i wniosków dowodowych złożonych w toku postępowania. Wyznaczam nowy termin załatwienia sprawy na dzień 30 czerwca 2021 r.”

Tak długa, już 3 letnia zwłoka daje nam wiarę w to, że ENERGA SA, główny inwestor, może mieć problemy z udowodnieniem swoich racji. Wydaje się to wielce prawdopodobne, gdyż korzyści z przegrodzenia Wisły w Siarzewie w żadnym stopniu nie zrekompensują dokonanych zniszczeń. Dowiedz się dlaczego.

30 czerwca 2021 roku okaże się, jak silne jest hydrotechniczne lobby w Polsce które od 2000 roku agresywnie działa na rzecz wybudowania drugiego stopnia wodnego na Wiśle. Projekt ten nie tylko przyniesie zyski ze sprzedaży energii elektrycznej wyłącznie dla głównego inwestora ENERGA SA, który będzie właścicielem elektrowni. Sama tama to tylko początek realizacji większego planu kaskadyzacji całej dolnej Wisły, o którym przeczytasz TUTAJ. Jeżeli tama w Siarzewie doczeka się realizacji, na pewno powstanie więcej. Jeżeli teraz uda się bezkarnie zniszczyć obszary NATURA2000, następnym razem będzie łatwiej. Potrzebny jest tylko precedens a prywatne firmy będą się nieprzerwanie cieszyć z lukratywnych kontraktów budowlanych na kolejne 25 lat, w ciągu których całkowitej degradacji ulegnie środowisko naturalne naszego najcenniejszego klejnotu, dorzecza Wisły, skarbu, którego obecnie zazdrości nam cały świat. Nie zmarnujmy tego!

Podpisz petycję

Czekają na Twój gest!

ApeleObecnie ratowanePilneSamicaWszystkieZWIERZĘ Z ULOTEK
15 października 2021

Lotna i Lotek (czas do 3 grudnia)

Opowiem Ci moją historię. Jestem matką. Nie ludzką, ale taką końską. To tylko kwestia gatunku.. I to niczego nie zmienia. Urodziłam swoje dziecko i oddałabym za nie życie. I oddam.…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowanePilneSamiecWszystkie
2 listopada 2021

Krajka i Krakers (czas do 3 grudnia)

Wezmę Cię w podróż, której nie zapomnisz. Opowiem Ci bajkę. O polskiej wsi. Weź mapę. I jedź powoli wzrokiem. Europa, Polska. Wschód kraju nad Wisłą, ten daleki kraniec, gdzie świat…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowanePilneSamicaWszystkie
22 listopada 2021

Stasia (czas do 3 grudnia)

Poznaj Stasię. Jest jednym z tych koni, o których mówi się, że mają 700 lat. Za nią więc 700 lat poczciwości, oddania i służby człowiekowi. Przez owe 700 lat jej…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowanePilneSamiecWszystkieZWIERZĘ Z ULOTEK
8 listopada 2021

Pestka i Puder (czas do 3 grudnia)

Jechaliśmy po nie bardzo, bardzo daleko. Palcem po mapie wydawało się, że zajedziemy koło obiadu. Ale palec po mapie nie uwzględnia ani deszczu, który robi ślizgawicę, ani korków na trasie.…
CZYTAJ DALEJ