518 569 487
518 569 488
512 52 52 52 EKO KLUB
EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złParlament Europejski przeciwko plastikowi

24 października 2018 roku będzie szczególnym dla naszej przyszłości dniem. To właśnie dzisiaj odbędzie się głosowanie dotyczące zakazu sprzedaży jednorazowych, plastikowych produktów.

„Plastik daje ogromne możliwości, ale musimy z niego korzystać w sposób odpowiedzialny. Plastikowe produkty jednorazowego użytku to nie jest inteligentny wybór, ani pod względem ekonomicznym, ani z uwagi na środowisko” – Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności. Problem plastikowych odpadów jest bardzo poważny, czego największym przykładem (dosłownie i w przenośni) jest wielka plama plastiku, która unosi się na wodach oceanicznych i jest trzykrotnie większa od powierzchni Francji. Jednorazowe plastikowe produkty stanowią aż 70% wszystkich pływających śmieci w rzekach, morzach i oceanach. Stanowią one poważne zagrożenie dla fauny i flory morskiej. Zagrażają także i nam: w dzisiejszych czasach oddychamy mikrocząsteczkami plastiku, pijemy go wraz z wodą i zjadamy w posiłkach. Walka z plastikowymi odpadami rozpoczęła się od ograniczenia jednorazowych plastikowych toreb, do których zwykle pakujemy zakupy w sklepach. Po wprowadzeniu uregulowań w 2015 roku, według eurobarometru, 72% Europejczyków stwierdziło, że ograniczyło korzystanie z „jednorazówek”. Idąc za ciosem, Komisja Europejska wzięła się za 10 produktów z tworzyw sztucznych, które najczęściej zaśmiecają wody i plaże. Są to między innymi jednorazowe sztućce, talerzyki, patyczki do uszu, mieszadełka, a także narzędzia połowowe.

Nowe przepisy mają uwzględnić m.in.:
- Zakaz stosowania tworzyw sztucznych w produktach, gdzie istnieje możliwość zamiany na łatwo dostępne i przystępne cenowo zamienniki. Produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych zostaną objęte całkowitym zakazem wprowadzenia do obrotu. Jednorazowe opakowania na napoje będą dopuszczone do sprzedaży tylko wtedy, gdy nakrętki i przykrywki będą do nich przytwierdzone.
- Państwa członkowskie będą musiały ograniczyć korzystanie z plastikowych pojemników na żywność i plastikowych kubków. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez wprowadzenie limitów, produktów zamiennych lub zagwarantowanie, że jednorazowe przedmioty z tworzyw sztucznych nie będą oferowane bezpłatnie.
- Pokrycie kosztów gospodarowania odpadami i ich usuwania, a także koszty działań informacyjnych dot. Pojemników na żywność, opakowań (np. chipsy, słodycze), pojemników i kubków na napoje, wyrobów tytoniowych z filtrami (niedopałki papierosów), nawilżonych chusteczek, balonów i lekkich, plastikowych toreb, będą obowiązkami producentów tych przedmiotów.
- Państwa członkowskie będą zobowiązane do 2025 roku zadbać o to, by 90% jednorazowych butelek na napoje z tworzyw sztucznych było zbieranych, np. na zasadzie kaucji.
-  Niektóre produkty będą wymagały jasnego, zestandaryzowanego oznakowania wskazującego, w jaki sposób powinny być składowane odpady, i informującego o szkodliwym wpływie produktu na środowisko oraz o obecności w produkcie tworzyw sztucznych. Dotyczy to podpasek higienicznych, nawilżonych chusteczek i balonów.
- Państwa członkowskie będą zobowiązane do uświadamiania konsumentom negatywnego wpływu zaśmiecania otoczenia jednorazowymi, plastikowymi produktami i narzędziami połowowymi, jak również do informowania ich o dostępnych systemach wielokrotnego używania i możliwościach gospodarowania odpadami.

(źródło: https://ec.europa.eu/poland/news/180528_plastics_pl)

Dziś kwestią plastikowych, jednorazowych produktów zajmuje się Parlament Europejski – jeśli zostanie rozpatrzona pomyślnie, sprzedaż plastiku zostanie znacznie ograniczona. Z korzyścią dla nas i dla naszej planety. Nowe przepisy mają zakazać sprzedaży jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych na terenie Unii Europejskiej do 2021 roku.

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Dora
Dora
Stara Dora grzecznie wychodzi z obory. Jest spokojna i uległa. Rozgląda się, wciąga chłodne, wilgotne powietrze i długo zanosi się kaszlem. S
więcej
WESPRZYJ
Laura
Laura
 "Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem" Paul McCartney     Laura wysoko zadziera głowę,
więcej
WESPRZYJ
Sony
Sony
Sony potrzebuje dziś Waszego wsparcia! Konie, które do nas trafiają, mają za sobą różne historie. Opowieść Sony'ego jest jednak bardziej ni
więcej
WESPRZYJ
Ambra
Ambra
Ambra pochodzi z dużej hodowli koni. Stajnia, w której zaczęło się jej życie nie miała zbyt dobrej opinii i kilka lat temu upadła. Część
więcej
WESPRZYJ
Selena
Selena
Targi koni to haniebna tradycja, bez której w XXI wieku nadal nie możemy się obejść. Żywe, czujące zwierzęta są tylko towarem zwożonym do
więcej
WESPRZYJ
Staruszki
Staruszki
Czy wiesz, że... nie tylko ludzie potrzebują wizyt dentystycznych?    Nasi końscy staruszkowie wprawdzie nie mają co liczyć na p
więcej
WESPRZYJ

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie