Aktualnie ratujemy
Oświadczenie

W związku z publikacją artykułu autorstwa Błażeja Organistego pt. „Internauci pomagali pszczelarzowi. Ale większości ich pieniędzy nie dostał", który ukazał się dnia 12.10.2017 r.
w internetowym wydaniu „Gazety Wrocławskiej", Fundacja Centaurus wyraża ubolewanie faktem, iż opinia publiczna została wprowadzona w błąd przez autora publikacji, który otrzymał od nas  korespondencję pomiędzy Państwem Andryszczak, a naszym koordynatorem. 

W maju 2017 r. Fundacja Centaurus poruszona dramatyczną sytuacją Władysława Andryszczaka, zaoferowała pomoc polegającą na zorganizowaniu zbiórki pieniężnej w celu odbudowy zniszczonej w wyniku podpalenia pasieki. Pan Andryszczak przyjął zaoferowaną pomoc, szacując swoje straty na ok. 20 tysięcy złotych. Mężczyzna twierdził, że nawet kwota 1 tysiąca złotych będzie dla niego dużym wsparciem i go uszczęśliwi. Zbiórka została zorganizowana na platformie www.pomagam.pl
Opis kwesty zawierał wszelkie informacje dotyczące celowości i kwoty, jaka jest niezbędna do odbudowania pasieki.  

Autor zwraca uwagę, że strona w serwisie pomagam.pl jest obecnie nieaktywna. Jest to zgodne z prawdą, ponieważ została usunięta na żądanie Władysława Andryszczaka, który domagał się usunięcia wszelkich materiałów dotyczących przeprowadzonej kwesty. Fundacja Centaurus jest w posiadaniu pełnej wersji  przedmiotowego ogłoszenia opublikowanego na platformie www.pomagam.pl.

Od początku współpracy z Fundacją Centaurus pan Andryszczak wiedział w jaki sposób zostaną spożytkowane pieniądze pochodzące ze zbiórki. Przekazał on szczegółową listę rzeczy potrzebnych do odbudowania pasieki. Byli tam wyszczególnieni konkretni producenci i modele wyposażenia, które w ramach „pasieki marzeń" zażyczył sobie pan Władysław. Na indeksie znalazły się również fotopułapki, które miały uchronić pszczelarza przed ewentualnymi ponownymi aktami wandalizmu. Jego potrzeby zostały zaspokojone w tym zakresie. Ponadto w międzyczasie mężczyzna otrzymał dodatkowe wsparcie finansowe i dary rzeczowe od osób prywatnych i miasta.

W związku z tym, że przeprowadzona kwesta wygenerowała nadwyżkę w stosunku do oczekiwanej kwoty 20 tysięcy złotych, Fundacja Centaurus już 16 maja br. zwróciła się do W. Andryszczaka z prośbą o wskazanie celu przekazania nadwyżek pochodzących z przedmiotowej zbiórki. Propozycją fundacji było przekazanie pieniędzy między innymi na wybrany dom dziecka (korespondencja w załączeniu). W naszej ocenie pieniądze powinny wesprzeć inny cel charytatywny, który chcieliśmy ustalić wspólnie z p. Andryszczakiem.
W odpowiedzi na tę inicjatywę, pełnomocnik pana Andryszczaka zażądał przelania całej kwoty na rachunek bankowy swojego klienta.

Pan Andryszczak nie był również zainteresowany odbiorem zakupionego za kwotę blisko 25 tysięcy zł wyposażenia pasieki. Unikał on również kontaktów z koordynatorem projektu i dopiero po konsultacji ze swoim prawnikiem, mężczyzna przyjął darowiznę. Fundacja Centaurus posiada na to stosowne dokumenty.

Do dnia publikacji artykułu na portalu gazetawrocławska.pl. Władysław Andryszczak nie wskazał żadnego celu społecznego, na który miałaby trafić nadwyżka pieniędzy pochodzących ze zbiórki. Od początku sugerowaliśmy, aby tą kwotą wesprzeć dom dziecka lub kampanię na rzecz pszczół. Mężczyzna do dnia dzisiejszego żąda przekazania tej kwoty na swój rachunek bankowy. Byliśmy tym zniesmaczeni, ponieważ celem przeprowadzonej zbiórki było wsparcie dla pszczół i pszczelarza, a nie finansowanie prywatnej osoby. Dlatego umówiliśmy się wcześniej na darowiznę rzeczową, a nie pieniężną.

Aktualnie pieniądze są zdeponowane na rachunku bankowym Fundacji Centaurus. Nadal oczekujemy na wskazanie celu.

Naturalną i oczywistą praktyką w organizacjach pozarządowych jest wydawanie nadwyżek środków na inny szczytny cel, jeśli ten, na który były zbierane środki, został już zaspokojony. Stąd taka, a nie inna nasza decyzja.

Nie mając sobie nic do zarzucenia, publikujemy korespondencję z Państwem Andryszczak, aby dać Państwu możliwość samodzielnej oceny rzetelności materiału zamieszczonego w Gazecie Wrocławskiej.

Z wyrazami szacunku
Fundacja Centaurus

 

 

Zdjęcia

Zgłoszenie o wsparcie Szczekają o pomoc Mini Farma Eko Klub Księga gości Adopcja realna Adopcja wirtualna Metamorfozy Galeria zdjęć Kwestarnia Paka dla zwierzaka Folwark zwierzęcy Sklep charytatywny Ślub z Centaurusem
Kontakt
Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488

PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!