EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złOśrodek hipoterapii i terapii kontaktowych

Drugie życie konia. Zbuduj z nami Ośrodek Hipoterapii i Terapii Kontaktowych ze Zwierzętami dla dzieci zmagających się z niepełnosprawnością i chorobami zagrażającymi ich życiu.


1024 historie, każda inna, każda mocna i nie chcesz tak naprawdę dzisiaj przeczytać żadnej z nich. To historie podopiecznych naszego azylu  ? największego azylu dla koni w Europie. Dziś, po przeszło 12 latach charytatywnej działalności na rzecz ratowania zwierząt, wiemy dwie rzeczy. Pierwsza: jeśli przemawia przez Ciebie prawda, pasja i wiara, że świat może być lepszym niż ten z wczoraj, nic nie może Cię zatrzymać. I druga: gdy mały Franek z przykurczem mięśni płacze z radości z obcowania z koniem i są to jego pierwsze łzy w życiu, możesz mieć pewność, że wybrałeś w życiu dobrze. Jesteśmy Fundacją Centaurus i ratujemy konie oraz inne zwierzęta, a następnie dajemy im drugie życie. W ich starych snach człowiek wyrządził im krzywdę, ale nawet to nie było w stanie zabić miłości, jaką darzą człowieka.

Chcemy zbudować pierwszy, pionierski Ośrodek Hipoterapii i Terapii Kontaktowych ze Zwierzętami w Polsce, który nazwaliśmy "Przyjaciel Zwierz". Miejsce, w którym rozmaite zwierzaki będą terapeutami dla zmagających się z różnym stopniem niepełnosprawności dzieci. Ta wspaniała i tak potrzebna społecznie inicjatywa wzrastała w nas od lat i dziś jesteśmy w pełni gotowi, aby wystartować z budową miejsca niezbędnego do prowadzenia zajęć z hipoterapii (zajęcia z końmi), dogoterapii (zajęcia z psimi terapeutami), onoterapii (zajęcia z osiołkami), felinoterapii (zajęcia z kotami) i innych form leczenia, które w podobnych ośrodkach tego typu na świecie pozwalają osiągnąć nieprawdopodobne rezultaty i najczęściej są najefektywniejszą formą dopełnienia terapii konwencjonalnej dla małych pacjentów.


Chcemy zbudować to wyjątkowe miejsce i zrobimy to. Zrobimy to wspólnie. Jeśli czujesz, że chcesz być częścią dzieła, którego siłą napędową jest miłość, pasja i niesienie pomocy  ?  bądź z nami, włącz się w zbiórkę na budowę ośrodka w tej chwili, dziś, teraz, ponieważ dla dzieci, które czekają na takie miejsce, każdy dzień jest jak tlące się światełko... nie pozwólmy, by zgasło.
Całe dzisiejsze dzieło Centaurusa to dzieło naszych Darczyńców. Bez ich wielkich serc i zaufania nic nie byłoby możliwe. Dzisiaj to Ciebie chcemy zaprosić do budowy tego przepięknego dzieła. Przed nami wiele miesięcy starań o sponsorów, dofinansowania, partnerów... czy nas to przeraża? Tak, ale nie trud, czy droga do pokonania, ale raczej to o jak wielkiej i NIEUŚWIADOMIONEJ potrzebie społecznej mówimy. I jak cienka granica dzieli nas od ryzyka, że nie uzbieramy minimalnej kwoty... a wówczas setki tysięcy dzieci w Polsce stracą szansę na nieprawdopodobny progres w ramach choroby, z którą zmagają się najczęściej od pierwszych dni swojego tak króciutkiego życia.


W ramach prowadzonego Ośrodka pragniemy zapewnić szczególne wsparcie dzieciom z domów dziecka, hospicjów, stowarzyszeń niewidomych, głuchoniemych, towarzystw zrzeszających dzieci z Zespołem Downa i innych grup społecznych, z bardzo różnych powodów, wykluczonych z codziennej aktywności.
W ramach zajęć, które będziemy prowadzić, zmierzymy się problemami neurologicznymi np. po przebytej chorobie Heinego-Medina, po przepuklinie oponowo-rdzeniowej, mózgowym porażeniu dziecięcym, stwardnieniu rozsianym, chorobie Parkinsona, neuropatiach. Dzieci z problemami  ortopedycznymi, jak wrodzone ubytki kończyn lub amputacje, skoliozy, koślawość bioder i kolan, kręcz karku i inne. Wsparcie dla dzieci z problemami natury  psychicznej i społecznej: autyzm, zespół Downa, upośledzenie umysłowe, nerwice, nadpobudliwość psychoruchowa, zaburzenia zachowania, trudności szkolne wynikające z zaburzeń integracji z otoczeniem.


Chcemy tę sytuację zmienić, mamy odwagę powiedzieć każdemu dziecku w Polsce: „Możesz na nasz liczyć, chcemy i możemy Ci pomóc!”. Nasze dotychczasowe doświadczenia hipoterapeutyczne pokazują, że cel, jaki obraliśmy, czyli budowa Ośrodka Hipoterapii i Terapii Kontaktowych ze Zwierzętami dostępnego także dla dzieci z rodzin najuboższych, jest możliwe, a wręcz konieczne.


„Drugie życie konia” jest niepodważalnym dowodem na to, że miłość nie ma żadnych granic... Uratowany z przerażających doświadczeń koń, który pomaga w cierpieniu chorym dzieciom  ?  tak, to jest esencja naszego pomysłu. Konie są całym naszym życiem i wiemy, że ich miłość do człowieka jest bezgraniczna, a wdzięczność za odmianę losu, jaki był ich udziałem, trudna wręcz do opisania. Nasi zwierzęcy terapeuci są gotowi do działania. W tym miejscu szczególnie chcemy zwrócić Twoją uwagę na aspekt związany z doborem zwierząt do pracy w terapii. Musisz wiedzieć, że każdy koń, z którym pracujemy w hipoterapii, od wielu miesięcy przygotowywał się pod okiem specjalistów do takiej roli i jest koniem zdrowym i o najłagodniejszym usposobieniu. W ramach terapii, które prowadziliśmy dotychczas, konie w hipoterapii towarzyszyły pacjentowi maksymalnie 30 minut. Analogiczna troska i dobro dotyczy naszych pozostałych zwierzęcych terapeutów. Przecież wiesz, jak bardzo je kochamy!

Dzisiaj, aby Ośrodek mógł nieść radość, szczęście, zdrowie i czynić cuda, potrzebujemy jedynie naszej wspólnej decyzji, mojej i Twojej. Wiele lat temu Beatlesi śpiewali „All you need is love, Love is all you need”, czyli: „Potrzeba tylko miłości, miłość to wszystko czego potrzeba”


Wiedz, że tekst, który właśnie przeczytałeś, nie jest zbiórką, nie jest apelem, nie jest kampanią, czy inicjatywą... jest potrzebą okazania sobie wzajemnej miłości i zrozumienia. Nasi mali podopieczni, pisząc do nas listy i ich dzwoniący na fundacyjnym telefon rodzice, nie proszą o nic więcej, jak tylko o odrobinę uwagi w ramach cierpienia, z jakim zmagają się każdego słonecznego, deszczowego, zimowego i świątecznego poranka.


Być może w tym roku, między kupowaniem prezentów, a misternym układaniem najlepszej zastawy na świątecznym stole, warto zatrzymać się na sekundę i pomyśleć o małych potrzebujących i JEDYNIE nie w pełni sprawnych dzieciach, które żadnego z prezentów, jakie dostały, najczęściej nie były w stanie samodzielnie otworzyć. Niepełnosprawność jest częścią naszego świata, przez 365 dni w roku, ale to 24 grudnia jest dniem kiedy wierzymy, że wzajemnej miłość wobec siebie mamy najwięcej. Budujmy świat, o jakim marzymy. Taki, w którym ludzie i zwierzęta są dla siebie nawzajem darem i cudem. My, w Fundacji Centaurus, od 12 lat doświadczamy tego każdego dnia.


*Fundacja Centaurus działa od 2006 roku i prowadzi największy azyl dla koni w Europie. Aktualnie pod jej opieką pozostaje kilkaset zwierząt. Prowadzi dziesiątki najważniejszych kampanii pro-zwierzęcych w tej części Europy. Obecnie buduje najprężniej funkcjonujący w Polsce Ośrodek Hipoterapii i Terapii Kontaktowych dla dzieci cierpiących na schorzenia przewlekłe.


 

ZBIÓRKA:
Kwota, jaka jest potrzebna, jest duża, ale przecież razem z Wami dokonywaliśmy już nie takich cudów. Razem mamy ogromną MOC. Aby powstał Ośrodek, który jest bezpieczny, doskonale wyposażony i komfortowy dla dzieci i ich rodziców, a także naszych zwierzęcych terapeutów, potrzebujemy minimum 485 600 złotych. W tej kwocie ujęte jest przygotowanie terenu do budowy ośrodka, kryta hala ujeżdżeniowa (zadaszona i chroniąca przed warunkami atmosferycznymi, aby pomagać także w deszczowe i zimowe dni), przygotowanie podłoża w hali (podłoża z geotekstyliami i geowłókniną na podbudowie z tłucznia lub piasku, przygotowanie podłoża na zewnątrz hali, aby zawsze, gdy  to możliwe, prowadzić terapię na zewnątrz (pamiętajmy, że dzieci o wysokim stopniu niepełnosprawności często całe lata spędzają w czterech ścianach swojego pokoju). Na terenie Ośrodka musimy zbudować małą stajnię z min. 3-5 boksami dla naszych końskich terapeutów, niezbędne będzie także ogrodzenie całego terenu. Nieopodal hali do hipo i onoterapii powstanie Domek Psiego Przyjaciela, w którym nasz niezwykły psi terapeuta Bruno pomaga dzieciom pokonać blokady, które dają im nieprawdopodobną radość i wywołują uśmiech, którego nie da się zapomnieć. Domek będzie pełnił także funkcję miejsca, w którym rodzice spokojnie mogą poczekać na dziecko pracujące z terapeutą. Kolejnym miejscem dopełniającym działanie Ośrodka będzie tzw. pokój fizjoterapeutyczny (w którym nasi mali pacjenci pod okiem wykwalifikowanych osób będą mogły się przygotować się do pracy w terapii), pokój musimy wyposażyć w niezbędne łóżka, wózki wielofunkcyjne (przed nami także zakup wózka umożliwiającego poruszanie się po piaszczystym terenie), środku higieniczne, budowa toalet i zaplecza BHP. Aby efektywnie prowadzić zajęcie hipoterapeutyczne potrzebny będzie niezbędny sprzęt (drabinki, pasy do hipoterapii). Naszym wielkim marzeniem jest, aby w ramach dogoterapii mogły zostać przeszkolone jeszcze dwa nasze kochane psiaki o niezwykłych predyspozycjach, ponieważ tak, jak pisaliśmy, nasi zwierzęcy terapeuci współpracują pacjentami tylko chwilę dziennie i żadne ze spotkań nie jest dłuższe niż 30 minut. Budowa Ośrodka to oczywiście dopiero początek, codzienne funkcjonowanie takiego miejsca niesie za sobą duże i powtarzalne koszty, dlatego w zbiórce ujęliśmy także koszt prowadzenia Ośrodka przez pierwsze 3 miesiące od dnia otwarcia.


Mamy ogromną nadzieję, że już wkrótce nasze drogi skrzyżują się z partnerem, firmą, osobą prywatną, która w dużym stopniu obejmie patronat finansowy nad niezwykłym dziełem, jakim jest Ośrodek Hipoterapii i Terapii Kontaktowych ze Zwierzętami Fundacji Centaurus.

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Gracjan
Gracjan
Kolejne zwierzę czeka na pomoc. Oto Gracjan. Duży, masywny, ciężki koń. Spędził (...)
więcej
WESPRZYJ
Knieja
Knieja
Aktualizacja Kochani, bardzo dziękujemy za wsparcie dla Kniei. Klacz udało się (...)
więcej
WESPRZYJ
Bastian
Bastian
"Skąd się biorą konie w fundacjach?" to pytanie, które pojawia się na (...)
więcej
WESPRZYJ
Masza
Masza
Oto Masza. Chory, przestraszony, źrebny koń, którego człowiek skazał na śmierć. (...)
więcej
WESPRZYJ
Wojak
Wojak
Podkarpacie zalewa woda. Pod strumieniem znikają kolejne pola, drogi i leśne (...)
więcej
WESPRZYJ
Folwark tonie! ALARM!
Folwark tonie! ALARM!
Pierwszy raz w naszej 13-letniej działalności ogłaszamy ALARM dla zwierząt (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie