EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złNiewidomy Kubuś czeka na Twój gest

Raz na wozie, raz pod wozem. Los bywa przewrotny. Życie raz daje, raz zabiera. Różnie się określa ten stan, kiedy ze szczytu spadamy na samo dno.

Znamy to wszyscy z autopsji lub opowieści. My, ludzie, możemy wyciągać z tego lekcje, rozwijać się, inspirować i wzmacniać. Teorii również nie brakuje. Ale zwierzęta niewiele mogą. Są jak kawałki papirusu na wietrze i ten wiatr podrzuca je tam, gdzie akurat zawieje. Mogą tylko mieć nadzieję. A co się mówi o nadziei - wie każdy z nas.  

Kuba miał być koniem sportowym, dziś jest koniem schroniskowym. Historia jakich tysiące. Dotyczy wielu ludzi, nie tylko zwierząt. Ale tu akurat bohaterem zbiórki będzie on, koń. Choć tak naprawdę może się tu wpisać wielu ludzi ze swoją opowieścią.  

Kiedyś nasz Kuba budził zachwyt i ogromne emocje, jak to konie sportowe, jak to wszystko, co wiąże się z blichtrem i podium. Miał nawet inne, bardziej "modne" imię. Miał obietnice dozgonnej miłości od swych opiekunów - jak promesę w banku.  

Dziś nikt nie patrzy już na Kubę zachwyconym wzrokiem. Ale jemu nie robi to różnicy. On i tak tego nie zobaczy. Kuba stracił wzrok. 

 Zamknij na chwilę oczy. Spróbuj przez 5 minut poruszać się po jakimś terenie. Tak właśnie żyje na co dzień Kuba i inne niewidome konie, które są pod naszą i innych osób opieką. Nie znajdziesz takich koni dużo - większość już dawno pożegnała się z ziemskim życiem, ginąc za bramą ubojni, w Polsce lub za granicą. W sumie to bez znaczenia. Te, które zostały, takie jak Kuba, nie są w stanie funkcjonować bez naszej pomocy. 

 

Kuba prosi Was o 5000 zł – nie jest bohaterem żadnych rzewnych historii. Pisał do TVP, do gazet, ale nikt się nie zainteresował jego opowieścią. Po prostu nagle przestał widzieć. Ale, tak jak inne konie, ma swoje potrzeby, które nie zniknęły wraz ze wzrokiem. Kubuś ma teraz 3 lata, jest bardzo dzielnym, młodym koniem, próbuje żyć i poruszać się wedle swoich możliwości. Często uderza o coś głową, bo co chwila zapomina, że ciemność przed jego oczyma nie oznacza wolnej przestrzeni. Chciałby mieć bezpieczny padok przystosowany do swoich potrzeb, chciałby mieć derkę na zimę, zapas specjalnych pasz dla koni, które rosną, ale jednak mało się ruszają, nie pogardzi też suplementami czy większym zestawem szczotek - bo wraz z utratą wzroku wzmocniły mu się inne zmysły: uwielbia dotyk człowieka i wszelkie zabiegi pielęgnacyjne.   

 

Skala dramatu zależy od punktu widzenia. Oczywiście, że są większe tragedie niż niewidome zwierzę. Ale to nasz punkt widzenia, z widowni. Wystarczy przenieść punkt widzenia na Kubę, dla którego utrata wzroku oznaczała zmianę wszystkiego, co znał - i dla niego ten dramat jest tym, co uczyniło jego życie zupełnie uzależnionym od człowieka, w każdej jego sekundzie.  

 

Kubuś będzie wdzięczny za każde wsparcie w nadchodzące Święta!

Jak pomóc? Klinkij w obrazek niżej.

 

 


Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Gwiazda
Gwiazda
Ostatni Mikołaj dla Gwiazdy - niech będzie wyjątkowy… Jedziemy szutrową dróżką, wkoło rozlewa się zieleń i zapach sosen, robi się
więcej
WESPRZYJ
Siwula
Siwula
Stare, greckie przysłowie mówi, że kochające serce zawsze jest młode. Miłość jest tym, co czyni nas młodymi i chroni. Spoglądamy w oczy siw
więcej
WESPRZYJ
Maja
Maja
Z obskurnej obory wydobywa się żałosne rżenie. Niesie się po długo po podwórku. Kraty ciasno oplecione kurzem i pajęczynami. Resztki stęch
więcej
WESPRZYJ
Hazard
Hazard
 "Przyjaźń" - jak to pięknie brzmi! Ileż światłych rzeczy powiedziano już na jej temat, ile dzieł o poświęceniu i oddaniu
więcej
WESPRZYJ
Sabinka
Sabinka
Mała Sabinka stoi uwiązana do ściany w handlarskiej oborze. Pozawijane kopytka, udręka w oczach i wielki lęk przed ludzką ręką. Ukradkiem sp
więcej
WESPRZYJ
Tamka
Tamka
Jedni dorastają powoli, innym los nie daje tyle czasu i ich nie oszczędza. Tamka miała wówczas niecałe 4 lata. To dla wielu koni jeszcze czas z
więcej
WESPRZYJ

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie