EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złMoc skryta w żołędziach

Podczas chłodnych, jesiennych poranków nie ma nic lepszego niż kubek aromatycznej, gorącej kawy, która budzi nas do życia. I choć tradycyjna kawa ma mnóstwo zalet, to jednak ma też swoje wady, dlatego warto co jakiś czas sięgnąć po jej zamienniki, które wcale nie są gorsze – wręcz przeciwnie. Ten, któremu będzie poświęcony dzisiejszy artykuł nie jest popularny, a szkoda, bo ma wiele dobroczynnych właściwości, a smakiem nie ustępuje tradycyjnej, pijanej co rano kawie.

Napój artystów

A tak bardziej na poważnie. Wśród obecnego szału na zdrową żywność może się wydawać, że kawa żołędziowa jest wynalazkiem dzisiejszych czasów. Nic bardziej mylnego. Kawa żołędziowa była bardzo popularna już w XIX wieku i z wielką przyjemnością pijał ją sam Fryderyk Chopin, czego możemy się dowiedzieć z „Kuryjera Szafarskiego”: Dnia 18 Jaśnie Pan Fryderyk Franciszek Mikołaj Jakub Chopin wypił siedem filiżanek kawy żołędziowej, spodziewać się trzeba, iż niedługo osiem wypije. O zdrowotnych właściwościach żołędziówki pisał Józef Gerald Wyżycki w swoim „Zielniku ekonomiczno - technicznym” z 1845 roku, a w czasie II Wojny Światowej zastępowała partyzantom tradycyjną kawę, która wtedy była trudna, a wręcz niemożliwa do zdobycia. Wielu może się wydawać, że jeśli coś jest zdrowsze, to zdecydowanie mniej smaczne: nic bardziej mylnego, wystarczy przynajmniej raz poczuć zapach świeżo zaparzonej żołędziówki, aby kompletnie się w niej zakochać: przyjemny, korzenny zapach przyciągnie każdego. Niektórzy porównują ten aromat do charakterystycznej woni świeżego piernika, a w smaku jest również bardzo podobna.

Co siedzi w żołędziach?

W 100 g żołędzi znaleźć możemy zaledwie 510 kcal, 54 g węglowodanów, 8 g białka, 32 g tłuszczu i wodę. Ponad to owoce dębu bogate są w fosfor, żelazo, magnez, potas, mangan, miedź i niektóre witaminy z grupy B, w tym witaminę B6 odpowiadającą za zdrowie skóry i zapobiegającej anemii, a także B9, znanej również jako kwas foliowy. Tradycyjna kawa słynie z tego, że wypłukuje magnez, natomiast żołędziówka wręcz przeciwnie – uzupełnia jego niedobory, dzięki czemu pomaga ukoić nerwy, jednocześnie dodając mnóstwo energii, dzięki czemu całkowicie spełnia swoje zadanie. Kawa ta doskonale działa również na układ trawienny: pomaga w walce z biegunką, łagodzi wzdęcia, zmniejsza zapalenie jelita grubego, łagodzi problemy żołądkowe. Co więcej, idealnie nadaje się dla osób, które pragną schudnąć, ponieważ redukuje uczucie głodu. Kawa żołędziowa, chociaż zawiera tłuszcze, to jednak pozbawiona jest cholesterolu. Nie znajdziemy w niej także glutenu, dlatego bez żadnych obaw mogą sięgnąć po nią chorzy na celiakię. Żołędziówka, podobnie jak kawa zbożowa, może być podawana również dzieciom.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

    Cudowne właściwości żołędzi docenili Bułgarzy, którzy od lat stosują je w swojej kuchni. Wciąż można kupić smaczny chleb wypiekany z mąki żołędziowej, owocem dębu zastępowane są również ziemniaki podawane do obiadu – podobnie jak te warzywa, mają bardzo dużo skrobi. Większość z nas nawet nie pomyślałaby jak smaczne i zdrowe może być dla nas coś, co do tej pory uważane było jedynie za przysmak wiewiórek. Zdecydowanie warto spróbować kawy żołędziowej, czasem zastępować nią tę tradycyjną – nie tylko ze względu na niepowtarzalny smak, ale również przez jej dobroczynne właściwości.


Jak przygotować kawę żołędziową?

    Obecnie kawę żołędziową możemy zakupić w sklepach ekologicznych i zdrową żywnością. Łyżeczkę żołędziówki zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem 7 minut, lub gotujemy przez trzy. Odstawiamy napar na kolejne 10 minut, a następnie przecedzamy. Wedle własnych upodobań możemy do napoju dodać takie przyprawy jak kardamon, cynamon czy imbir. Doskonale smakuje też z mlekiem roślinnym czy kakao. 

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Dwie klacze
Dwie klacze
Tysiące koni rodzą się tylko po to by umrzeć w ubojni. Centaurus wraz z Wami (...)
więcej
WESPRZYJ
Fart
Fart
Dostał na imię Fart. I mamy nadzieję, że imię przyniesie mu szczęście. Bo (...)
więcej
WESPRZYJ
Beniamin
Beniamin
Z każdym mijającym dniem dociera do nas, że blokowanie Skaryszewa niczego nie (...)
więcej
WESPRZYJ
Baton
Baton
Kolorowe jarmarki, blaszane zegarki, pierzaste koguciki, baloniki na druciku, motyle (...)
więcej
WESPRZYJ
Kuce ze Skaryszewa
Kuce ze Skaryszewa
Kochani, jesteśmy od północy na targu w Skaryszewie! Kupujemy, negocjujemy, (...)
więcej
WESPRZYJ
Zbiórka Panamy
Zbiórka Panamy
Cześć, mam na imię Panama. Mówią mi też Pamcia, Szefowa lub Łaciata Piękność. (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie