EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złMatcha - najzdrowsza herbata na świecie

 

Wszyscy znają cudowne właściwości zielonej herbaty. Kubek naparu z zielonych liści pomaga się uspokoić, wspiera trawienie, obniża ciśnienie krwi. Poza tym jest również niezwykle smaczna. Jej zdrowotne działanie było znane już dawno temu, jednak na szczególną uwagę zasługuje jedna odmiana: herbata matcha, która uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie.

 

Matcha jest wykorzystywana podczas ceremonii parzenia herbaty, która odgrywa bardzo ważną rolę w japońskiej kulturze. Stanowiła nie tyle spotkanie towarzyskie, co duchowe przeżycie.

 

Matcha to specjalny gatunek zielonej herbaty. Liście zbierane są z krzewów, które rosną pod ocieniającymi je bambusowymi matami - dzięki temu zawierają znacznie wyższą zawartość chlorofilu niż inne gatunki. Zbierane są tylko najlepsze, najmłodsze i miękkie liście, które następnie są mielone na proszek. Herbata ta nie jest dostępna w formie suszonych liści. Taki proces produkcji matchy stosowany jest w Japonii od XVI wieku i nie został zmieniony aż do dziś. To jednak nie Japonia jest kolebką matchy. Mieliło się ją w Chinach już w X wieku i to właśnie stamtąd przywędrowała do Kraju Kwitnącej Wiśni. Najwyższej jakości matcha produkowana jest w Nishio oraz Uji. Tajwan i Chiny również zajmują się produkcją tego rodzaju herbaty, ale nie może się ona równać z tą japońską. Z racji tego, że liście są starte na pył, możliwe jest całkowite przyswojenie substancji odżywczych, które są zawarte w herbacie. Gdy parzymy liście, wiele z nich zostaje właśnie w suszu.

 

Dobra matcha ma słodki, roślinny smak i zapach. Zawdzięcza go wysokiej zawartości aminokwasu L-teaniny. Substancja ta działa podobnie jak kofeina, z tą różnicą, że energię uwalnia stopniowo, co pozwala na uniknięcie gwałtownego spadku sił. Jeżeli natomiast przedłuży się proces parzenia naparu do 5 – 8 minut, ten sam aminokwas będzie wykazywać właściwości odprężające, zmniejszy stres i niepokój. Matcha jest prawdziwą skarbnicą antyoksydantów w postaci chlorofilu. Zwiera go nawet 137 razy więcej niż zwykła zielona herbata. Zapobiega on rozwojowi wolnych rodników w organizmie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca, miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy oraz groźnych chorób nowotworowych. Matcha przydaje się również podczas wszelkiego rodzaju diet odchudzających, ponieważ wpływa ona na poprawę metabolizmu

 

Matcha sprawdza się nie tylko jako herbata, ale również będzie świetnym dodatkiem do koktajli czy smoothie. Można również przyrządzić matcha latte czy herbatę matcha z dodatkiem mleka. W jakiej postaci nie byłaby spożywana, efekt będzie zawsze ten sam – będziemy czuć się znacznie lepiej, a ryzyko różnego rodzaju groźnych chorób zostanie zminimalizowane. Warto się skusić choćby przez wzgląd na oryginalny smak, który tak bardzo różni odróżnia ją od innych zielonych herbat.

 

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Bajka
Bajka
Piękna kuta brama, kostka brukowa na podwórku, kilka dobrych samochodów. Okazały (...)
więcej
WESPRZYJ
Gustlik
Gustlik
Gustlik, koń o jakim marzył każdy gospodarz, i którego zazdrościłaby Ci cała (...)
więcej
WESPRZYJ
Konie z targu
Konie z targu
Alarm! Pilnie potrzebna pomoc.   Film z dzisiaj. Targ zwierząt, na placu matka (...)
więcej
WESPRZYJ
Trzy krowy
Trzy krowy
Legion organizacji działających na rzecz zwierząt, wiele działań i apeli, armia (...)
więcej
WESPRZYJ
Dwie staruszki
Dwie staruszki
Całe życie pomagały leczyć dzieci, a dziś zapłacą życiem za nie swoje (...)
więcej
WESPRZYJ
Pimpek
Pimpek
Pimpuś ma 4 lata, powłóczy nogami, które ciągnie za sobą jak sznurki. Pani (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie