fbpx
WSTECZ

Oto Malwa. Chora, zdeformowana, kaleka klacz. Jeszcze wczoraj leżała opleciona łańcuchem na polu koło Ostrołęki. Poznaj jej dramatyczną historię i sam sobie odpowiedz na pytanie, czy już ograniczono organizacjom możliwość interwencji.

Więcej

Przekaż darowiznę

wybierz kwotę

lub

Dokonaj darowizny z imieniem
MALWA
na PKO BP
15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska 6-8, 52-314 Wrocław

Możesz pomóc
wysyłając SMS o treści MALWA
pod numer 7412 (koszt 4,92 z VAT)
pod numer 7910 (koszt 11,07 z VAT)
pod numer 91950 (koszt 23,37 z VAT)
pod numer 92400 (koszt 29,52 z VAT)
i pobierając tapetę

Przekaż darowiznę

Pomóż pomagać – przekaż darowiznę PayPal

Moja historia

Oto Malwa. Chora, zdeformowana, kaleka klacz. Jeszcze wczoraj leżała opleciona łańcuchem na polu koło Ostrołęki. Poznaj jej dramatyczną historię i sam sobie odpowiedz na pytanie, czy „lex Ardanowski” już obowiązuje w Polsce, choć nie ma jeszcze takiej ustawy?

Gdy podchodzimy, Malwa z trudem wstaje na swoich zdeformowanych nogach. Z wysiłku drżą jej wszystkie mięśnie, ale stara się złapać równowagę i ustać, jednak traci siły i osuwa się na słomę. Przygląda nam się przez moment, by po chwili zacząć skubać siano. Zamyślona, skupiona na swoim losie, nie liczy już na nic. Nie dla niej zielone pastwiska ani obszerne wybiegi. Nie dla niej bieganie po łące i ściganie się z wiatrem. Malwa, która być może kiedyś była zdrowym, silnym koniem, dziś jest kaleką zdaną na łaskę ludzi.
Malwa, mała, chora Malwa.

Koń o wielkiej woli życia. Nie słyszała o „lex Ardanowski”, nie słyszała o pośle Sachajko. Oni też nie słyszeli o kalekiej Malwie, która jeszcze wczoraj leżała zaplątana w krowi łańcuch na łące pod Ostrołęką.

Wczoraj otrzymaliśmy zgłoszenie o koniu, który potrzebował natychmiastowej pomocy. Zdjęcia, które otrzymaliśmy, sprawiły, że kolejny raz ugięliśmy się w sytuacji, gdy uginać się nie powinniśmy, jednak obok tak wielkiego cierpienia nie da się przejść obojętnie. Nie da się odwrócić i zapomnieć. Wymazać obrazów z głowy i udawać, że się nie widziało. I nie chcemy tego umieć, bo być może ta obojętność to cienka granica, po minięciu której milcząco stajesz po stronie oprawcy.
Zgłaszająca znalazła Malwę przypadkiem. Ta leżała na ziemi z nogami oplecionymi łańcuchem tak skutecznie, że nie była w stanie nic zrobić. Nie była w stanie się podnieść ani ujść choć kilku kroków, by napić się wody. Kobieta uwolniła kaleką kuckę, wysłała nam zdjęcia, poprosiła o pilną pomoc dla konia. Zrobiła dla Malwy coś, na co nie zdobył się przez lata nikt inny. Malwa przecież nie pojawiła się znikąd. Gdzieś się urodziła, gdzieś dorosła, gdzieś mieszkała. Wiele osób musiało ją widzieć.


Nasze telefony natychmiast rozgrzały się do czerwoności. Zorganizowaliśmy bezpieczny transport i kilkadziesiąt minut później, przygotowani na przeprowadzenie interwencji, byliśmy już w trasie. Od konia dzieliło nas ponad 400 km, na miejsce dotarliśmy przed godziną 22. Umówiony transport już czekał wraz z ekipą, która – w razie kłopotów z wejściem do samochodu – wniosłaby konia. Czekała też osoba zgłaszająca interwencję. I czekało bezbronne, zależne od ludzi, kalekie zwierzę. Czekał koń, obok którego od lat każdy przechodził obojętnie.
Ponieważ właściciel nie chciał z nami rozmawiać, poprosiliśmy o wsparcie lokalną policję. Panowie mundurowi powiedzieli, że mamy obowiązek robić interwencję z … powiatowym lekarzem weterynarii. Zimny dreszcz przeszedł nam po plecach, bo oto sen posła Sachajko się ziścił. Oddzieleni płotem od cierpiącego konia nie byliśmy w stanie nic dla niego zrobić, a służby, które powołane są do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa, swoją odmowę uzasadniały ustawą, która – jak się okazuje, tylko teoretycznie – nie weszła w życie.
Nie pozostało nam nic innego jak… wyjąć z kieszeni pieniądze i odkupić zwierzę, które powinno zostać odebrane, a jego właściciel postawiony przed sądem. 600 zł – tyle kosztowało nas życie Malwy.


Malwa jest kucykiem, więc i kwota nie była wysoka, ale boli, że zamiast zgodnie z literą prawa piętnować doprowadzenie zwierzaka do takiego stanu, to, płacąc za Malwę, niejako nagradzamy właściciela. Zapłaciliśmy pośrednio za to, że ten koń jest kaleką.
To stoi w gardle niczym ość, ale nie mieliśmy innego wyjścia. Mogliśmy jeszcze poczekać i liczyć się z tym, że koń w nocy zniknie z podwórka i rano nie będzie już kogo ratować. Plusem jest to, że w chwili obecnej jesteśmy właścicielami Malwy i na pewno nie dojdzie do zdarzenia, gdy sąd uzna, że nic się nie stało i koń musi wrócić do swojego oprawcy. A mieliśmy i takie sytuacje, gdy kazano nam oddawać zwierzęta, które odbieraliśmy interwencyjnie, bo u swojego właściciela umierały z głodu. Kary za znęcanie się nad zwierzętami, jak nie raz się przekonaliśmy, są zależne od ilości empatii, jaką posiada decydent i nie mają nic wspólnego z ilością zadanego zwierzęciu bólu.
Szanowni Państwo. Oto Malwa. Koń, który miał zostać odebrany interwencyjnie, ale sytuacja zmusiła nas do zapłaty za życie tego cierpiącego zwierzęcia. Przed nami jeszcze konieczność opłacenia faktury za transport. Dla samej Malwy pilnie potrzebna jest diagnostyka, która powie, na ile i czy w ogóle jesteśmy w stanie poprawić komfort życia temu dzielnemu koniowi. Na chwilę obecną Malwa jest w naszym ośrodku. Jak każdy przyjeżdżający do nas zwierzak została objęta kwarantanną. Przed nią wizyta lekarza, zdjęcia RTG. Potrzebny będzie też kowal, bo choć Malwa nie staje na przednich kopytkach, to są one tak długie, że mogą kaleczyć klatkę piersiową, gdy klacz się kładzie. Trzeba obciąć te zbyt długie puszki kopytowe, które noszą ślady usiłowania skrócenia ich za pomocą piły? Brzeszczota? No i Malwa ma tylne kopytka, o które tym bardziej trzeba dbać – bo to jej jedyne sprawne nogi.
Przed Malwą decydujący czas. Nie ma co ukrywać, że stan konia jest poważny i nawet dla laika oczywistym jest, że wyprowadzenie tak chorego zwierzaka to ogromne wyzwanie. Na dziś dzień nie wiemy, jakie będą wyniki badań ani zalecenia weterynaryjne. Jednak liczymy się również z tym, że jedynym wsparciem dla Malwy może się okazać odprowadzenie jej za Tęczowy Most.


Dziś jednak chcemy skupić się na tym, by ten mały, tak dzielny konik, otrzymał konieczną pomoc. Prosimy, wesprzyjcie Malwę. Pomóżcie opłacić jej transport, diagnostykę, leczenie. Ludzie latami przechodzili obojętnie wobec jej cierpienia, może jednak dziś nadszedł właśnie ten czas, gdy dostanie wsparcie. Nadszedł dzień, gdy ona, chora Malwa z powykręcanymi nogami, stanie się dla kogoś ważna i godna pomocy. Choć na moment…
Prosimy w imieniu swoim i Malwy, pomóż.

Kończąc, chcemy tylko dodać, że jesteśmy zatrwożeni tym, co się wczoraj stało. Przeraża nas sytuacja, gdy przepisy, które nie weszły w życie jednak obowiązują, bo jednostki odgórnie dostały takie wytyczne? Bo jak donoszą portale rolnicze – „Główny Lekarz Weterynarii tak uzgodnił z Głównym Komendantem Policji”? Przypominamy, że w cywilizowanym państwie takie rzeczy reguluje prawo. I to parlament ma prawo do stanowienia ustaw, które są podstawowymi aktami prawnymi, powszechnie obowiązującymi w danym państwie.

Przeraża nas sytuacja, że nie będziemy w stanie interweniować. Mamy za sobą setki akcji, dziesiątki odbiorów, wiele spraw sądowych. Wielokrotnie byliśmy inicjatorami postępowań przeciwko oprawcom zwierząt, a dziś, choć prawo się nie zmieniło, wiąże nam się ręce i każe milcząco akceptować cierpienie. Nie chcemy się na to godzić.

 

Podpisz petycję przeciwko ograniczeniu prawa
do interwencji organizacjom prozwierzęcym.

Numery naszych kont bankowych

Fundacja Centaurus
ul. Wałrzyska 6-8
52-314Wrocław

PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350
Dla wpłat zza granicy
Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Adres banku:
PKO BP Odział I we Wrocławiu
ul. Wita Stwosza 33/35
50-901 Wrocław

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Konto Eko Klubu Fundacji Centaurus
13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Przekaż Darowiznę

Wpisz dowolną kwotę darowizny na rzecz Fundacji Centaurus.

10 zł

Pomoże pokryć jeden posiłek dziennie dla konia pod naszą opieką.

50 zł

Pomoże pokryć koszty utrzymania i wyżywienia naszych podopiecznych
w folwarku.

100 zł

Pomoże zapłacić za awaryjną opiekę weterynaryjną dla chorego lub zranionego zwierzęcia domowego.

W razie pytań skontaktuj się z nami pod numerem +48 518 569 487

Czekają na Twój gest!

ApeleObecnie ratowaneSamicaWszystkie
5 czerwca 2020

Halna

Halna życie miała ciężkie. Robiła wszystko to, co koń na wsi robić musi. Robiła w polu, jeździła po drewno do lasu. Drewno takie pocięte, ale i na zrywki jeździła jak…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
4 czerwca 2020

Olaf

Kilkadziesiąt tysięcy koni rocznie odchodzi, takich jak Olaf i innych niż Olaf. Dla jednych taki Olaf to tylko numer, statystyka. Dla Olafa on sam to wszystko, czym jest i co…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
3 czerwca 2020

Promyczek

Promyczek podchodzi, kładzie głowę na moim ramieniu i zamyka oczy. Nadal ufny, nadal zapatrzony w człowieka, trwa tak kilka minut. Nie szuka po kieszeniach marchewek czy cukru, chce tylko tyle,…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamicaWszystkie
3 czerwca 2020

Jadzia

Dla starej Jadzi zegar już niebawem wybije godzinę śmierci. Jadzia nie jest wyjątkowa i nie ma też wyjątkowej historii. Zestarzała się i tym samym wydała na siebie wyrok.Dokonaj darowizny z…
CZYTAJ DALEJ

Dziękują za Twoją pomoc

Do adopcji wirtualnejSamiecWszystkie
18 maja 2020

Wiktor

Wiktor, synek Warty, rozgląda się za Wirtualnymi Opiekunami. Obecnie żywi się mlekiem mamy (siarą), ale wkrótce zacznie pobierać pokarm stały. Będzie wdzięczny za każde wsparcie dla siebie i swojej mamy,…
CZYTAJ DALEJ
Do adopcji wirtualnejSamicaWszystkie
5 maja 2020

Łatka

Czy są tu jacyś miłośnicy koni? My znowu z dobrymi wiadomościami i konkursem. Konkursem na imię 🙂 bo stado podopiecznych powiększyło się dzisiejszej nocy o przepiękną, srokatą dziewczynkę. Blisko miesiąc…
CZYTAJ DALEJ
Do adopcji wirtualnejSamicaWszystkie
4 maja 2020

Klara

1 maja 2020 na świat  w Centaurusowym azylu w Szczedrzykowicach przyszła urocza Klarcia. Dokonaj darowizny z imieniem KLARA na PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350 Możesz pomóc…
CZYTAJ DALEJ
Do adopcji wirtualnejSamicaWszystkie
29 kwietnia 2020

Anielka

Anielka to kolejny koń, którego uratowaliście. Z całego serca dziękujemy Wam za ogromne wsparcie i zapraszamy do zaopiekowania się Anielką na odległość. Szacunkowy miesięczny koszt utrzymania, obejmujący leczenie (środki przeciwzapalne,…
CZYTAJ DALEJ