EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złMali sprzymierzeńcy ogrodu

Na łąkach i w ogrodach bardzo często spotykamy różnego rodzaju owady. Nic dziwnego, w końcu są to najmniejsze, ale jednocześnie stanowiące najliczniejszą grupę zwierzęta. Zazwyczaj wywołują grymas niechęci na twarzy, a liczne środki owadobójcze na półkach sklepowych dobitnie świadczą o tym, jak bardzo ich nie lubimy. A nie powinniśmy. To prawda, że jest grupa owadów, które nie sprzyjają człowiekowi, jednak uwielbiająca równowagę przyroda zadbała o to, aby znalazły się również takie, które są naszymi cichymi sprzymierzeńcami.

Chrząszcze biegaczowate – to rodzina obejmująca ponad 25 tys. gatunków, z czego około 520 występuje w Polsce. Dorosłe osobniki żyją nawet 3-4 lata. Większość aktywna jest nocą, jednak zdarzają się gatunki preferujące dzień. Są to owady drapieżne, żywiące się dżdżownicami, ślimakami, zdarza się również, że w jadłospisie znajdują się młode płazy. 100 gatunków jest wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Przed innymi drapieżnikami bronią się, opryskując je cuchnącą, a w niektórych przypadkach nawet wybuchającą substancją. Lubią chować się w spróchniałym drewnie, pod kamieniami i w ziemi.

Biedronki – zwykle nie wywołują takiej niechęci, ponieważ potrafią wzbudzić naszą sympatię, dzięki swojemu charakterystycznemu ubarwieniu. W naszym kraju występuje około 70 gatunków tego uroczego chrząszcza, a najbardziej popularne są dwukropki i siedmiokropki. Znane są z tego, że ich ulubionym daniem są mszyce, które szkodzą naszym roślinom. Larwa, a następnie poczwarka biedronki jest w stanie zjeść od 400 do 3 000 mszyc nim stanie się dorosłym owadem, który z kolei jest w stanie pożerać dziennie do 200 owadów. Aby monotonna dieta mszycami im się nie znudziła, pożywiają się również miodówkami, skoczkami rośliniarkami, przędziorkami i larwami muchówek. Biedronki niewątpliwie są niezwykle pożytecznymi owadami. Larwy mogą jednak przypominać np. stonkę, dlatego też, jeżeli spotkamy je wśród swoich roślin, warto najpierw uważnie się przyjrzeć, czy faktycznie jest to szkodnik, czy jednak sprzymierzeniec. Biedronki lubią zimować w korze drzew, kamieniach, kompostownikach a także w stertach gałęzi i liści.

Ważki – podobnie jak biedronki i chrząszcze, należą do grupy drapieżników. Tak jak biedronki, wzbudzają zachwyt dzięki swoim kolorom i skrzydełkom, które w słońcu mienią się barwami tęczy. Zdecydowanie należą do najstarszych owadów na świecie – ich przodkowie pojawili się jeszcze przed dinozaurami. W Polsce żyje ok 70 gatunków. Są to zdecydowanie stworzenia wodne. Larwy żyją wyłącznie w wodzie słodkiej, od kilku tygodni do nawet 7 lat. Dorosłe osobniki są w stanie przelecieć nawet 4 tys. kilometrów bez chwili odpoczynku. Larwom ważek zawdzięczamy mniejszą ilość komarów lecie, ponieważ odżywiają się właśnie ich larwami, dorosłe owady natomiast są w stanie poradzić sobie nawet ze ślimakiem.

Złotooki – to niewielkie, jasnozielone lub żółtawe owady o dość dużych, przezroczystych skrzydełkach. W Polsce występuje 27 gatunków. Spotykane są zarówno w lasach jak i w otoczeniu zabudowań. Są to niezwykle pożyteczne owady, ponieważ ich larwy odżywiają się mszycami, miodówkami, czerwcami o larwami zwójek i przędziorkami. Są to owady bardzo delikatne, dlatego zdarza im się zimować w mieszkaniach, na strychach i w cieplejszych pomieszczeniach gospodarczych. W żaden sposób nie szkodzą wtedy człowiekowi, dlatego warto pozostawić je w spokoju i pozwolić im dotrwać do wiosny.

Bzygi – w pierwszej chwili mogą budzić niechęć, ponieważ swoim wyglądem przypominają niezbyt lubiane osy. W przeciwieństwie jednak do tych owadów, bzygi są nastawione pokojowo, nie mają żądła, którym mogłyby zaatakować. Ich larwy żywią się mszycami, natomiast dorosłe osobniki lubią nektar kwiatów, sok z roślin i spadź.

Trzmiele – podlegają ochronie gatunkowej w Polsce. Na terenie naszego kraju możemy spotkać ok. 25 różnych gatunków tego owada. Są większe niż pszczoły i podobnie jak one wyposażone w żądło, którego jednak używają tylko wtedy, kiedy zostaną przygniecione. Ich pożyteczność polega głównie na zapylaniu roślin, w tym również pomidorów hodowanych w warunkach szklarniowych czy borówki wysokiej.

Pszczoły – Najbardziej popularne są te miodowe, ponieważ wytwarzają one właśnie miód, który potem możemy wykorzystywać w swojej diecie. Istnieją również gatunki, które nie specjalizują się w tej dziedzinie. Są to między innymi murarka ogrodowa, lepiarka wiosenna i pszczoła samotka. Ich główną rolą jest zapylanie roślin. Eksperci uważają, że to właśnie dzięki tym owadom wytwarzana jest 1/3 całej żywności. Dzikie pszczoły gniazdują w ziemi i w pustych łodygach roślin, a dodatkowo są całkowicie nieagresywne.

    Albert Einstein mawiał, że gdy znikną pszczoły, ludzkość wymrze w cztery lata. O ile pożyteczność pszczół jest powszechnie znana, tak należy również pamiętać o innych owadach, które nie tylko zapylają rośliny, ale również pomagają uporać się ze szkodnikami, które mogą niszczyć uprawy. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, że zapraszając je do swojego ogrodu nie będzie konieczności, aby stosować środki chemiczne, które zabijają wszystkie stworzenia w zasięgu swojego rażenia, a również wpływają na skład spryskiwanych warzyw i owoców. Aby wesprzeć naszych małych przyjaciół, można skonstruować lub zakupić specjalne domki, w których będą mogły bezpiecznie schronić się i przezimować. Jeżeli zapewnimy im taką opiekę, ograniczymy środki chemiczne na rzecz bardziej ekologicznych metod ochrony upraw, z całą pewnością odwdzięczą nam się swoim zaangażowaniem w piękny rozkwit naszego ogrodu.

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Bajka
Bajka
Piękna kuta brama, kostka brukowa na podwórku, kilka dobrych samochodów. Okazały (...)
więcej
WESPRZYJ
Gustlik
Gustlik
Gustlik, koń o jakim marzył każdy gospodarz, i którego zazdrościłaby Ci cała (...)
więcej
WESPRZYJ
Konie z targu
Konie z targu
Alarm! Pilnie potrzebna pomoc.   Film z dzisiaj. Targ zwierząt, na placu matka (...)
więcej
WESPRZYJ
Trzy krowy
Trzy krowy
Legion organizacji działających na rzecz zwierząt, wiele działań i apeli, armia (...)
więcej
WESPRZYJ
Dwie staruszki
Dwie staruszki
Całe życie pomagały leczyć dzieci, a dziś zapłacą życiem za nie swoje (...)
więcej
WESPRZYJ
Pimpek
Pimpek
Pimpuś ma 4 lata, powłóczy nogami, które ciągnie za sobą jak sznurki. Pani (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie