EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złŁazienka w stylu less waste

W imię troski o nasze środowisko jesteśmy w stanie zrezygnować z wielu rzeczy, na które do tej pory nie zwracaliśmy uwagi. Zamiast jednorazowych, plastikowych reklamówek wybieramy lniane torby, segregujemy odpady, wyłączamy urządzenia elektroniczne, kiedy nie są nam one potrzebne, zakręcamy wodę, gdy myjemy zęby. Może się wydawać, że zasady less waste znacznie trudniej jest wprowadzić w naszej własnej łazience – kosmetyki w plastikowych opakowaniach, plastikowe patyczki do uszu, szczoteczki do zębów… to wszystko wydaje się przecież niezbędne do utrzymania codziennej higieny. Jak się jednak okazuje, nawet w tym zakresie można wprowadzić ideologię less waste. Jak to zrobić?


Zrezygnuj z jednorazowych wacików kosmetycznych

Może się wydawać, że jest to niezbędnik w łazience każdej kobiety, która wieczorem ma swój rytuał zmywania makijażu. Płatkami kosmetycznymi zmywamy resztki kosmetyków, a później wyrzucamy je do kosza. Każdego dnia zużywamy ich kilka, z czego w ciągu tygodnia robi się już dość spory stosik. Alternatywą do jednorazowych płatków kosmetycznych są te wielorazowe, wykonane np. z dzianiny bambusowej. Po użyciu wystarczy wrzucić je do pralki razem z innymi rzeczami. W ten sam sposób sprawdzą się również ściereczki przeznaczone do demakijażu. Z własnego doświadczenia wiem jednak, że do demakijażu i mycia twarzy równie dobrze mogą sprawdzić się… własne dłonie. Wystarczy olejkiem rozpuścić kosmetyki, a następnie umyć twarz żelem lub pianką.


Zamień plastikowe patyczki higieniczne na te drewniane lub papierowe

Powszechnie już wiadomo, że patyczkami nie należy czyścić uszu zbyt głęboko – a jednak czasem się przydają. Są małe, niepozorne, a jednak to właśnie one w ilościach hurtowych zaśmiecają naszą planetę. Dlatego warto wymienić je na takie, które nie są wykonane z plastiku, a z papieru lub bambusa – te rozłożą się błyskawicznie i nie będą przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska.


Używaj bambusowej szczoteczki do zębów

Szczoteczkę do zębów ma każdy. Co więcej, należy ją dość często wymieniać, aby zachować zdrowie i higienę jamy ustnej. Szczoteczki spotykane w drogeriach najczęściej wykonane są z kolorowego plastiku, jednak od pewnego czasu możemy korzystać z przyjaznej środowisku alternatywy w postaci szczoteczki do zębów wykonanej z bambusa – swoje zadanie będzie wypełniać równie dobrze, jak te plastikowe, a po zużyciu bardzo szybko się rozłoży, nie zaśmiecając środowiska.


Zmień syntetyczne gąbki na naturalne

Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić kąpieli bez porządnego masażu gąbką. W tym celu, zamiast produktów syntetycznych, warto wybierać np. gąbki Luffa (Loofah). W naturalnych gąbkach bakterie i drobnoustroje nie namnażają się tak bardzo, jak w syntetycznych odpowiednikach, nie zawiera również sztucznych barwników. Ich największą zaletą jest to, że są wytwarzane z roślin, a więc po zużyciu bardzo szybko się rozłożą.


Używaj mydła i szamponu w kostce

Plastikowe opakowania po kosmetykach czasem można wykorzystać ponownie, jednak najczęściej trafiają one prosto do kosza. Rozwiązaniem są mydła i szampony w kostce, które ze względu na swoją stałą formę nie wymagają zamykania w słoiczkach i buteleczkach. Najczęściej zapakowane są w papier, a po zużyciu ich nie pozostają dodatkowe odpady.


Przejrzyj dokładnie swoją łazienkową szafkę

I zrób dokładny rachunek sumienia. Z jak wielu kosmetyków, które tam są, w ogóle nie korzystasz? Jeśli masz szampony czy żele pod prysznic, które Ci się nie sprawdziły, możesz przekazać je dalej komuś, komu będą odpowiadać i kto je zużyje. Ty sam natomiast staraj się nie ulegać zachciankom – czasem mniej znaczy więcej i być może wcale nie potrzebujesz tak wielu produktów do pielęgnacji.


Zwracaj uwagę na skład kosmetyków

I to jak najbardziej w trosce o środowisko. Wiele drogeryjnych kosmetyków w swoim składzie zawiera… plastik, który później zanieczyszcza naszą wodę. Możemy go znaleźć w paście do zębów, peelingach, żelach pod prysznic, a także balsamach do ciała i kremach. Dlatego za każdym razem, gdy zdecydujesz się na zakup kosmetyku, upewnij się, że nie ma w nim tych substancji:

– polietylen (Polyethylene, PE)

– polikwaternium-7 (Polyquaternium-7, P-7)

– polipropylen (Polypropylene, PP)

– poliimid (Polyimide, Polyimid-1, PI)

– kopolimer akrylowy (Acrylates Copolymer, AC)

– krospolimer akrylowy (Acrylates Crosspolymer, ACS)

– poliester (Polyester, Polyester-1, Polyester-11, PES)

– polietylen-co-octan winylu (Ethylene-Vinyl Acetate, EVA)

– poliamid (Polyamid, Nylon-12, Nylon-6, Nylon-66, PA)

– politereftalan etylenu (Polyethylene Terephthalate, PET, PETE)

– poliuretan (Polyurethane, Polyurethane-2, Polyurethane-14, Polyurethane-35, PUR, PU)


Zmień środki czyszczące na sodę, olejki eteryczne i ocet

I wierz mi, że Twoja łazienka nie zarośnie brudem, jeśli przestaniesz używać silnie toksycznych środków czyszczących, którymi do tej pory była sprzątana. Korzystając z sody oczyszczonej, octu i olejków eterycznych można stworzyć własne, przyjazne środowisku środki czyszczące, które utrzymają łazienkę w idealnej czystości, nie przyprawiając Cię jednocześnie o zawroty głowy z powodu unoszących się w powietrzu oparów i sztucznych zapachów.


Zastosowanie powyższych zasad to tak naprawdę niewiele. Wręcz niezauważalnie wpłynie na nasze życie, a jednocześnie będzie wielką ulgą dla naszej planety, której oszczędzimy wielu kilogramów, a nawet ton śmieci, które zanieczyszczałyby środowisko przez wiele setek lat. To jak? Urządzamy naszą łazienkę w stylu less waste?

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Bajka
Bajka
Piękna kuta brama, kostka brukowa na podwórku, kilka dobrych samochodów. Okazały (...)
więcej
WESPRZYJ
Gustlik
Gustlik
Gustlik, koń o jakim marzył każdy gospodarz, i którego zazdrościłaby Ci cała (...)
więcej
WESPRZYJ
Konie z targu
Konie z targu
Alarm! Pilnie potrzebna pomoc.   Film z dzisiaj. Targ zwierząt, na placu matka (...)
więcej
WESPRZYJ
Trzy krowy
Trzy krowy
Legion organizacji działających na rzecz zwierząt, wiele działań i apeli, armia (...)
więcej
WESPRZYJ
Dwie staruszki
Dwie staruszki
Całe życie pomagały leczyć dzieci, a dziś zapłacą życiem za nie swoje (...)
więcej
WESPRZYJ
Pimpek
Pimpek
Pimpuś ma 4 lata, powłóczy nogami, które ciągnie za sobą jak sznurki. Pani (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie