fbpx
Aktualności

Kto zamieszkuje polskie łąki?

17 września 2020 No Comments
WSTECZ

Prawdziwe łąki zupełnie nie przypominają pastwisk, na których kwiaty i zioła niemal zupełnie ustępują miejsca trawom. Polskie łąki to nie tylko bogactwo barwnych maków i różnorodnych ziół, to prawdziwa emanacja życia. Kto mieszka na polskich łąkach?

Łąka – spacer pachnący naturą

Pośród roślin rosnących na polskich łąkach można wyróżnić między innymi: tomkę, tymotkę, wiechlinę, życicę, bliźniaczkę, rajgras, szczotlichę, kupkówkę, drżączkę, czy turówkę wodną. Chociaż pachną niesamowicie, trzeba na nie uważać. Te zioła podczas suszenia uwalniają kumarynę. Zbyt duże stężenie tej substancji może okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia, a także hamować kiełkowanie nasion.

Wymienione trawy to podstawa w jadłospisie wielu zwierząt. Ptaki chętnie budują z nich gniazda, a pod ich darnią ukrywają się dżdżownice, pędraki, oraz mrówki. Rozległe korytarze budują również gryzonie, czy krety. Źdźbła traw chętnie zamieszkują również larwy owadów. Co ciekawe, gniazdują w nich chętnie ptaki mniejsze od skowronków.

Chrabąszcze i osy – życie nad łąką

Dzięki makom, fiołkom, filaretkom, rumiankom, dziurawcom, ostom i ostróżkom, nad łąkami unosi się bardzo wiele chrabąszczów, os, pszczół, trzmieli, czy motyli. Często wystarczy zaledwie chwila cierpliwości, aby zobaczyć okazy tak rzadkie, jak niepylak apollo, czy paź żeglarz.

Życie równie bogate toczy się też pod ziemią. W plątaninie korzeni mieszkają mrówki, świerszcze i żuki. Z kolei w zielonym gąszczu swoje apartamenty mają pasikoniki, gąsienice i modliszki. Te ostatnie trudno jest dostrzec bez wnikliwego przeczesywania traw. Życie na łące toczy się swoim rytmem, w harmonii.

Łąka – piękny mikrokosmos

Łąka tętni życiem. Często słychać je z daleka, widać je też gołym okiem. Mieszkańcy łąki często stają przed obiektywem makrofotografów, ciesząc swoim widokiem i zachwycając złożeniem tego mikroświata, który przecież żyje swoim życiem tuż obok nas. Uszanujmy to będąc na łące. Nie niszczmy, nie dewastujmy i nie zaśmiecajmy łąk. Pozwólmy by życie na łące biegło swoim rytmem. Jakby nie patrzeć, to przecież świątynia bioróżnorodności.

Darowizna na Folwark

Czekają na Twój gest!

ApeleObecnie ratowaneSamicaWszystkie
27 października 2020

Matylda

Kiedy wchodzisz do obory handlarza, patrzy na Ciebie wiele koni. Jedne z ciekawością wodzą za Tobą wzrokiem spokojnie skubiąc siano, inne wyciągają szyję, na ile tylko pozwala krótki handlarski sznurek,…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
19 października 2020

Prometeusz

Dziś ze strachem piszemy ten apel, bo to jedyna szansa by Cię ocalić. Miał być miesiąc na pomoc, ale handlarz zadzwonił rano, potrzebuje pieniędzy i albo spłacimy Cię do środy,…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
15 października 2020

Szary

Szary nie chce umierać, ale człowiek podzielił zwierzęta na te, które zasługują na pomoc i na te do zjedzenia. A Szary jest koniem i w naszym kraju balansuje pomiędzy tymi…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
14 października 2020

Piotruś

Piotruś stanął u handlarza, bo się zestarzał i przestał być potrzebny. Teraz ma jeść. I przytyć bo już niebawem będzie musiał się wspiąć po trapie ciężarówki, która odwiezie go do…
CZYTAJ DALEJ

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii.
Zapisz się do naszego newslettera!