Królowa polskiego lasu – sosna
Nie sposób wyobrazić sobie polskiego lasu bez zjawiskowej, wysoko unoszącej się ponad innymi drzewami sosny. To właśnie ten gatunek drzewa, czyli sosna zwyczajna, zajmuje ponad 60% powierzchni wszystkich lasów w naszym kraju. Jej szyszki możemy spotkać niemal wszędzie podczas leśnych wędrówek, zaś żywica z jej opadłych gałęzi pewnie gościła na niejednych podeszwach butów :). Przed Wami jej wysokość sosna w całej swej okazałości.
Sosna zwyczajna – cechy gatunkowe
Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris L.) to gatunek drzewa, które spotkać możemy na różnych szerokościach geograficznych. Liczne występowanie na zróżnicowanych terenach zawdzięcza głównie swojej wysokiej tolerancji na trudne warunki glebowo-pogodowe. Sosny rosną zarówno na terenach piaszczystych, jak też tych bardziej gliniastych, a nawet granitowych. Rośliny te preferują miejsca mocno nasłonecznione. Ciężkie warunki jednak im niestraszne, gdyż dobrze znoszą mrozy oraz susze. Skupiska tych drzew to tzw. bory, a w polskich lasach spotkać możemy zarówno bory sosnowe, gdzie są one gatunkiem dominującym, jak też bory mieszane. Sosny należą do wysokich gatunków drzew, a ich wysokość w niektórych przypadkach sięga blisko 50 metrów. System korzeni może z kolei sięgać nawet 3 metrów głębokości. Drzewo sosnowe jest zasobne w żywicę, natomiast długie, wąskie igły pozostają na gałęzi nawet przez kilka lat. To dlatego, jak w przypadku większości drzew iglastych, cieszą nasze oko niemal przez cały rok. Wierzchnia warstwa kory tych drzew łatwo ulega łuszczeniu i niekiedy jest wykorzystywana w medycynie naturalnej. Na jej bazie przygotowuje się preparaty minimalizujące np. ból mięśni i inne o działaniu przeciwzapalnym.
Prawdziwa moc sosny zamknięta w olejku eterycznym
Nasze babcie mogą dobrze pamiętać syrop przygotowywany na bazie sosny, którym leczono ból gardła, niestrawność czy przeziębienie. Dziś jednak stał się on nieco zapomniany. Niemałą popularnością cieszy się natomiast sosnowy olejek eteryczny stosowany w aromaterapii. Produkt ten powstaje z igliwia, a jego zapach jest intensywny i mocno żywiczny.