EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złKrólestwo Simby i Wielka Migracja - Park Narodowy Serengeti

 

Podobno to właśnie tam są najpiękniejsze zachody i wschody słońca. Bursztynowe i krwistoczerwone promienie słoneczne oświetlają trawy, drzewa i piaski. Przez złudne, falujące od upału powietrze, słońce wygląda jakby tańczyło. Czy może być bardziej zachwycający widok? Podobno to tam odbywa się najpiękniejszy spektakl natury, którym jest przemarsz tysięcy zwierząt. Rdzenni mieszkańcy tej krainy nazwali ją Serengeti, co w języku Masajów oznacza „wielką, suchą ziemię” lub też „nieskończone równiny”. Park Narodowy Serengeti zdecydowanie jest jednym z tych miejsc, które warto zwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Położony jest w północno-zachodniej Tanzanii, w centralnej części równiny Serengeti, nieco na wschód od Jeziora Wiktorii - zbiornika pochodzenia tektonicznego, należące do Wielkich Jezior Afrykańskich i trzecie największe jezioro na świecie. Sam park również ma imponującą powierzchnię, mierzy bowiem 14 763 km3. Jest to największy i najbardziej znany obszar chroniony na świecie. Krajobraz tego niezwykłego miejsca to bezkresna równina, porośnięta trawiastą sawanną, na której czasem zdarzają się jeszcze pojedyncze, kamieniste wzgórza i kępy akacjowych drzew. Od wschodu graniczy z kraterem wygasłego przed tysiącami lat wulkanu Ngorongoro, który stanowi osobny rezerwat dla najbardziej charakterystycznych gatunków zwierząt. Zachód zdominowany jest przez moczary i wzgórza. Na południu punktem wyróżniającym się jest sodowe jezioro Ndutu. Pierwszym europejczykiem, który odkrył Serengeti był Oskar Baumann, austriacki geograf. Swojego niezwykłego odkrycia dokonał w 1882 roku. 47 lat później teren ten został objęty ochroną rezerwatową, a w 1951 roku, dzięki Bernhardowi Grzimkowi, niemieckiemu zoologowi, utworzony został Narodowy Park Serengeti. W miejscu tym można spotkać takie gatunki jak krokodyle, lamparty, gepardy, hieny, likaony, szakale czy pytony. Serengeti jest domem tzw. „wielkiej piątki” czyli lwa, słonia, pantery, dzikiego bawoła a także nosorożca czarnego, którego podgatunki nie zostały jeszcze dokładnie sklasyfikowane, jednak z całą pewnością wiadomo, że przynajmniej trzy z nich są już wymarłe. Niestety, sytuacja tego niezwykłego zwierzęcia nie wygląda kolorowo – uznawany jest za zagrożony i na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się zmienić. Z pewnością nie poprawia jej kłusownictwo, którego przypadki wciąż zdarzają się na terenie parku, mimo ciągłej walki z tym okrutnym procederem. Działalność ludzi wciąż przyczynia się do zmieniania ekostystemu Serengeti, który jest przecież jednym z najstarszych na świecie. Niestety, zmiany te w większości przypadków będą już nieodwracalne.

Jednak to, z czego prawdziwie słynie równina Serengeti, to niesamowita wędrówka migracyjna setek tysięcy zwierząt, która rozpoczyna się w maju, najdalej na początku czerwca. W tym właśnie okresie całe stada antylop gnu i towarzyszących im zebr rozpoczyna swoją podróż, której cel to oddalone o 1000 km Masai Mara w Kenii. Tuż za nimi wędrują lwy, hieny, lamparty, szakale i gepardy. Nad głowami roślinożerców krążą sępy, czekające na resztki tego, co uda się upolować drapieżnikom. W wodzie, która mogłaby gasić pragnienie, czają się jedne z największych, afrykańskich krokodyli, które również czyhają na niczego nie spodziewające się ofiary. Dla kopytnych jest to niebezpieczna wyprawa, jednak konieczna, do przeżycia. Na szczęście, mimo brutalnych praw natury nie istnieje ryzyko, aby którykolwiek z roślinożerców stał się gatunkiem zagrożonym. Liczy się, że wędrujących zwierząt może być nawet 1,5 miliona. Najlepszym miejscem do obserwacji tego niezwykłego zjawiska jest centralna część Serengeti, czyli Seronera Valley. Miejsce to jest granicą południowej części parku, która pokryta jest sawanną, a tą, która stopniowo przechodzi w lasy krzewów na północy. Rzeka Seronera nigdy nie wysycha i stanowi źródło wody pitnej dla wędrujących zwierząt.

Najlepszym sposobem, aby to wszystko zobaczyć, jest wyprawa na safari, które z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Bujne życie Serengeti możemy jednak obserwować z własnego fotela w domowym zaciszu. Utworzony przez amerykańskich badaczy projekt „Snapshot Serengeti”, dzięki rozmieszczonym na terenie parku kamerom reagującym na ruch, możemy obserwować żyjące tam zwierzęta za pośrednictwem strony www.snapshotserengeti.pl. Tam właśnie można rozpoznawać i klasyfikować poszczególne gatunki. Strona daje możliwości zobaczenia tych zwierząt, które trudno dostrzec jest podczas wyprawy.

Serengeti stało się inspiracją dla wielu twórców. Bez wątpienia ma w sobie coś wyjątkowego i magicznego. Jest dowodem na to, że świat otwiera przed nami swoje cuda. Powinniśmy je dostrzec, póki jeszcze możemy. I robić wszystko, co w naszej mocy, aby ich nie niszczyć.

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Wojak
Wojak
Podkarpacie zalewa woda. Pod strumieniem znikają kolejne pola, drogi i leśne (...)
więcej
WESPRZYJ
Folwark tonie! ALARM!
Folwark tonie! ALARM!
Pierwszy raz w naszej 13-letniej działalności ogłaszamy ALARM dla zwierząt (...)
więcej
WESPRZYJ
Konopiejka
Konopiejka
Konopiejkę mijaliśmy kilkakrotnie w Pajęcznie. Potężna, ciężka, droga klacz (...)
więcej
WESPRZYJ
Calineczka
Calineczka
Oto Calineczka i jej bezimienna córka. Dwie klacze w typie konika polskiego. Konie bez (...)
więcej
WESPRZYJ
Marusia
Marusia
Jako ludzie mamy niezwykłe przywileje w niezwykłych czasach. Bycie mamą i otaczanie (...)
więcej
WESPRZYJ
Janosik
Janosik
Handlarze, przeklęci, wyklęci, winni wszystkiemu złu tego świata. A przynajmniej (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie