fbpx
Do adopcji realnejSamicaWszystkie

Konstancja – Muszkieterki

3 lipca 2020 24 lipca, 2020 No Comments
WSTECZ

Urocza Konstancja, jedna z Muszkieterek, ocalona dzięki Wam na początku lipca 2020, pomału poszukuje domu adopcyjnego.
Ur. 2018 roku. Ze względu na młody wiek, będzie można ja przysposabiać do współpracy w siodle dopiero, gdy ukończy 4 lata.

Pierwszy, obowiązkowy krok – to formularz (nie zobowiązuje do adopcji)

Co musisz wiedzieć zanim adoptujesz konia

  1. Adopcja jest nieodpłatna.
  2. Po stronie adoptującego leży transport, opieka weterynaryjna i kowalska.
  3. Koń nie może być w żaden sposób zbyty, użytkowany zarobkowo, użytkowany przez osoby postronne (również nieodpłatnie) lub użyty do reprodukcji.
  4. Pomiędzy fundacją, a rodziną adopcyjną podpisywana jest umowa zabezpieczająca obydwie strony, a przede wszystkim prawa samego konia, który jest tu priorytetem.
  5. Wymagany jest boks lub przystosowana wiata, bezpieczne wybiegi, towarzystwo innego konia oraz kochający opiekunowie.
  6. Aby podjąć się rozmów nt adopcji konia, musisz być pełnoletni (jeśli nie jesteś, prosimy, aby kontaktowali się z nami Twoi opiekunowie).
Więcej

Przekaż darowiznę

wybierz kwotę

lub

Dokonaj darowizny z imieniem
TRZY MUSZKIETERKI
na PKO BP
15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska 6-8, 52-314 Wrocław

Możesz pomóc
wysyłając SMS o treści TRZY
pod numer 7412 (koszt 4,92 z VAT)
pod numer 7910 (koszt 11,07 z VAT)
pod numer 91950 (koszt 23,37 z VAT)
pod numer 92400 (koszt 29,52 z VAT)
i pobierając tapetę

Przekaż darowiznę

Pomóż pomagać – przekaż darowiznę PayPal

Moja historia

03.07.2020

Kochani! Mieliśmy trudne chwile, gdyż deklaracja pomocy brakującej kwoty nie nadchodziła, ale ostatecznie odetchnęliśmy z ulgą, dzięki Waszej pomocy! Dziewczyny bezpieczne!

Dziękujemy Wam z całego serca, zarówno za wsparcie, jak i słowa otuchy.

Muszkieterki lada dzień do nas przyjadą. Po okresie kwarantanny, wizycie kowala, weterynaryjnych oględzinach, dołączą do stada na pastwiskach w naszym rezerwacie, gdzie odsapną, poczują wiatr w grzywie i poznają nowych końskich przyjaciół.

Pamiętając, że sam wykup to dopiero początek pomocy, jakiej będą potrzebowały, prosimy w ich imieniu o dalszą pomoc. Każde wsparcie od teraz zostanie przeznaczone na opłacenie kowala, weterynarza oraz utrzymania.

 

06.07.2020

Nierozłączne muszkieterki już skubią sianko na folwarku, a wkrótce pojadą do naszego rezerwatu w Przemkowskim Parku Krajobrazowym.

03.06.2020

Czy lato może mieć zapach śmierci? Jedziemy leśnymi dróżkami, widać coraz więcej sosen wkoło, coraz więcej szyszek i białego piasku ginie pod kołami. Coraz mniej cywilizacji i wystawnych domów letniskowych z ogrodami i oczkami wodnymi. Coraz mniej ludzi i ostatni wiejski sklep, gdzie bułki i ser znikają o 7 rano, silnik lodówki hałasuje tak bardzo, że nie słychać sprzedawcy, zaś kupujący w kolejce stoją boso, bo dopiero wyszli z plaży. A lody są, takie na patyku, śmietankowe. I wszyscy je kochają.

Przed nami coraz piękniejsza polska wieś. Chabry rozlewają się po dzikich łąkach jaskrawym błękitem i mieszają ze słoneczną żółcią gorczycy polnej. Wszyscy nagle wracamy wspomnieniami do dzieciństwa. Prawie każdy z nas miał jakiegoś dziadka. Prawdziwego czy przyszywanego. No i był koń. Taki do głaskania, do dokarmiania suchym chlebem i robienia w polu. Nikt z nas nie pytał co potem się dzieje z takim dziadkowym koniem. No ale przecież to był czas, gdy wierzyliśmy, że babcia, dziadek i koń będą żyć wiecznie.

Gospodarkę na końcu tej malowniczej wsi prowadzą dwaj leciwi bracia. Mają krowy, mają kury, mają króliki. No i konie. Ale nie takie, które będą żyć wiecznie. Zresztą, starsi Panowie też nie będą. I chyba w tym rzecz.

Koni zostało niewiele. A dokładnie pięć. Dwie klacze, do pracy w bryczce, na które są klienci i płacą dobre pieniądze. No i są 3 dzikie, młode klacze. Za nie płaci rzeźnia – tyle, ile ważą. Trzy Muszkieterki. Tak je nazwaliśmy. Starsi Panowie, bracia, którzy nigdy się nie pożenili, mają dziś po około 80 lat. Nie, nie pytamy. Wiemy. Szare spodnie prasowane w kant, mokasyny i starta, drewniana laska, którą jeden z nich stuka w metalowe pręty w stajni, na co Muszkieterki chowają się w róg. Pan grozi im, wymachując laską w powietrzu, a one, wtulone w siebie, potulnie trzęsą się w rogu. Pomarszczone ręce, siwe skronie ukryte pod tkanym beretem i chwiejny krok to nie zawsze odzwierciedlenie naszych dobrotliwych dziadków.

„Koń jak koń. Rzeźnia to nie zbrodnia. Konie od tego są przecież. My tu setki na rzeź sprzedali. Tylko ostatnio jakoś żal, bo to ostatnie konie. Żal, Pani, ubijać. Ale to narowiste i żywe jak złoto, nikt nie kupi, żeby się szarpać. One od urodzenia nie wychodziły z tej klatki…”

Cena rzeźna. Klacze potężne. Po 6800 zł za klacz. Kiedy podchodzimy, Muszkieterki wystawiają z klatki chrapy i ciekawsko spoglądają w obiektyw. Pytamy, czy chcą do naszego rezerwatu. Milczą. Starszy Pan stuka laską o drewniany słup. Spieszy się do kościoła. To niedziela. Albo kupujemy, albo nie.

Zostawiamy 500 zł zaliczki. Znowu mijamy chabrowe, dzikie łąki, zamknięty już sklep i piaskowe ścieżki. Zastanawiamy się, czy to nam nagle lato zaczęło pachnieć śmiercią? To jedna z tych wsi, gdzie od wieków w gospodarstwach hoduje się konie na rzeź. Po nic innego się nie rodzą. Kilkaset tygodniowo wyjeżdża po tym, jak wdrapią się po trapie ciężarówki. Może tak naprawdę zawsze tak było, tylko kiedy byliśmy dziećmi, widzieliśmy świat tak sielsko, jak dzieci chcą go widzieć?

Mamy czas do 30 czerwca. Musimy zebrać aż 20 400 zł, aby wykupić te trzy konie. Mamy już transport, tylko trzeba zebrać na życie. Dołączysz do zbiórki?

PS. Lata temu wykupiliśmy Trzech Muszkieterów. To były dzieciaki, wałachy miały po kilka miesięcy. Dziś to przepiękne, dorosłe konie, które maja wspaniałe domy adopcyjne. Trzy Muszkieterki mają szanse na podobną historię, ale same jej nie napiszą. Jesteś im potrzebny, jak Trzem Muszkieterom wiele lat temu…

Numery naszych kont bankowych

Fundacja Centaurus
ul. Wałrzyska 6-8
52-314Wrocław

PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350
Dla wpłat zza granicy
Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Adres banku:
PKO BP Odział I we Wrocławiu
ul. Wita Stwosza 33/35
50-901 Wrocław

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Konto Eko Klubu Fundacji Centaurus
13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Przekaż Darowiznę

Wpisz dowolną kwotę darowizny na rzecz Fundacji Centaurus.

10 zł

Pomoże pokryć jeden posiłek dziennie dla konia pod naszą opieką.

50 zł

Pomoże pokryć koszty utrzymania i wyżywienia naszych podopiecznych
w folwarku.

100 zł

Pomoże zapłacić za awaryjną opiekę weterynaryjną dla chorego lub zranionego zwierzęcia domowego.

W razie pytań skontaktuj się z nami pod numerem +48 518 569 487

Czekają na Twój gest!

ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
13 sierpnia 2020

Karmel

Karmel wpatruje się w bezkresną ciemność, jakby szukał w niej nadziei. Ale wkoło unosi się tylko wilgoć. I rozpacz. Nikt nie usłyszy jego rżenia, nikt nie spostrzeże, jak bardzo jego…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
13 sierpnia 2020

Neptun

A kiedy dla grubego, potężnego konia nie ma już alternatyw, otwierają się ostatnie drzwi. Te, za którymi nie ma już nic. Neptun stoi u progu tych drzwi, ogląda się na…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
13 sierpnia 2020

Natan

Pan Natana poszedł do szpitala. I nigdy z niego nie wyszedł. Wiek, starość, choroba, cokolwiek go tam zatrzymało i przeniosło na drugą na drugą stronę nieboskłonu - osierociło Natana.Dokonaj darowizny…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamicaWszystkie
13 sierpnia 2020

Husarka

Oto Polska, kraj ułańskich tradycji, a przoduje w hodowli koni na mięso. Zabijamy je tysiącami. Ekonomia odbiera im życie, bo to się opłaca bardziej niż ich trzymanie. A że każdy…
CZYTAJ DALEJ

Dziękują za Twoją pomoc

ApeleDo adopcji wirtualnejSamicaWszystkie
17 lipca 2020

Luna

Młodziutka Luna zaprasza do zaopiekowania się nią na odległość. Malutka jest nieśmiała, ale gdy ma mamę tuż obok potrafi dokazywać! Pełna kwota Wirtualnej Adopcji Luny to 300 zł miesięcznie. To…
CZYTAJ DALEJ
Do adopcji realnejDo adopcji wirtualnejSamicaWszystkie
6 lipca 2020

Ostatnia

Ostatnia, mama Stefana z anielską cierpliwością uczy go końskiego savoir-vivre i macierzyństwo pochłonęło ją całkowicie. Poszukujemy dla Ostatniej stałych sponsorów, którzy wsparliby jej utrzymanie. Podstawowy kosz utrzymania Ostatniej sięga 700…
CZYTAJ DALEJ
Do adopcji wirtualnejSamiecWszystkie
24 czerwca 2020

Kłapouchy

Synek Kromki otrzymał imię Kłapouchy. Kłapouchy czuje się dobrze, mamine mleczko mu bardzo smakuje i rośnie na nim jak na drożdżach. Serdecznie Wam dziękujemy za wybór imienia dla maluszka. Kłapouchy…
CZYTAJ DALEJ
Do adopcji wirtualnejSamiecWszystkie
24 czerwca 2020

Borys

Borys zaprasza do adoptowania go wirtualnie! Wykup rozpoczął wspólną podróż z Borysem. Potrzebuje stałego wsparcia. Dzięki temu opłacimy wizyty kowala (które są cykliczne i dożywotnie), oględziny weterynarza oraz utrzymanie (suplementacja,…
CZYTAJ DALEJ