Aktualnie ratujemy
Wilki

Data dodania: 06.09.2017 r.

Wilki
Poznajcie Canis lupus arctos. Wilk polarny jest jednym z największych podgatunków wilka szarego. Zajmuje obszary północnej Kanady, północno-zachodniej Grenlandii oraz wiele wysepek leżących pomiędzy nimi. Wilki arktyczne można badać i obserwować w całkowicie naturalnych warunkach, gdyż na tereny przez nie zasiedlane nie dotarła nigdy na dużą skalę ludzka cywilizacja. Dlatego wilk polarny jest jedynym podgatunkiem wilka, który przetrwał na całym obszarze pierwotnego występowania. Dlaczego więc wilk w Polsce i wielu krajach Europy żyje w coraz większym zagrożeniu?

 


film

Cywilizacja postępuje i jest to zjawisko nieuniknione. Wraz z postępem naszej cywilizacji rośnie zagrożenie dla tych gatunków, którym niszczymy ich naturalne środowisko, w którym żyją. Wilk, aby przeżyć, musi polować, musi wyżywić siebie i swoje potomstwo. Nasz rozwój prowadzi do niszczenia ogromnych obszarów leśnych, bez których wilk nie jest w stanie przetrwać. Kolejne drogi dojazdowe, centra handlowe, skupiska ludzkie, ekspansja miast daleko poza ich pierwsze granice – to wszystko sprawia, że obszar występowania wilka zmniejsza się w tempie rekordowym i alarmującym czyniąc go powoli gatunkiem coraz bardziej zagrożonym. Wbrew pozorom i powszechnym opowieściom, to człowiek stanowi większe zagrożenie dla wilka, niż wilk dla człowieka.

Aria i Luna, dwie młode wilczyce polarne, które urodziły się w ZOO Łączna i dziś potrzebują naszej i Waszej pomocy. ZOO nie mogło wpuścić Luny do stada, bo wilczyca nie została zaakceptowana i najpewniej zginie. Przywrócenie Lunie, wilkowi polarnemu, wolności jest niemożliwe na naszym terenie. Po pierwsze, wilk, który nie zna środowiska naturalnego nie ma szans w nim przeżyć, tym bardziej jeśli nosi na sobie zapach człowieka, nie zostanie zaakceptowany przez żadne stado. Po drugie, wilków nie można wypuścić, bo są gatunkiem obcym – można to zrobić jedynie na terenie ich naturalnego występowania. Kiedy ZOO Łączna wyczerpało wszelkie możliwości, po długich poszukiwaniach odpowiedniego domu, zwrócono się z prośbą do Fundacji Centaurus o przyjęcie Luny i jej siostry, wilczycy Arii. Postanowiliśmy zrobić co w naszej mocy, aby wynagrodzić wilkom degradację środowiska, która niszczy dziś ich prawdziwy dom i naturalne środowisko. Czujemy się odpowiedzialni jako gatunek ludzki, aby wesprzeć gatunki, które tracą swój dom w wyniku naszego rozwoju.

Jesteśmy pierwszą i jedyną szansą Luny i Arii na prawdziwy, bezpieczny dom. Wydzieliliśmy teren, dwa razy większy niż przewiduje regulamin, aby obydwie wilczyce miały możliwie największy komfort życia. Cały wybieg dla wilczyc musi być odpowiednio zabezpieczony i spełnić szereg wymogów. Koszt budowy wybiegu i przystosowania go dla wilków to około 40 000 zł. Jednak, w wyniku braku alternatyw wedle oceny ZOO Łączna, podjęliśmy się tego wyzwania i chcemy, żeby Luna i Aria dołączyły do naszej wielkiej, zwierzęcej rodziny i były z nami szczęśliwe. Wybieg dla wilków, wybiegi dla lisów oraz woliera dla naszych bocianów to początek tworzenia przez nas ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt, których to ośrodków w Polsce jest ogromny deficyt. Przez wiele lat specjalizowaliśmy się w niesieniu pomocy koniom, nigdy jednak nie odmawiając pomocy tam, gdzie była najbardziej wypatrywana. Nigdy jednak nie sądziliśmy, że los postawi na naszej drodze wilki i szereg innych, dzikich gatunków. Ponieważ jednak tak się stało, podjęliśmy się misji niesienia im pomocy.

Przed nami duże, duże wyzwanie i zupełnie nowy rozdział w naszej działalności. Tu, teraz, potrzebna jest Wasza pomoc, aby ten rozdział przyniósł nowym gatunkom zwierząt realną pomoc, bo praca naszych rąk i kawał ziemi nie wystarczą. Potrzebujemy kwoty 40 tysięcy złotych, aby dopisać szczęśliwy koniec do historii Luny i Arii, dwóch wilczyc, które są symbolem tego, co dzieje się równolegle z ekspansją człowieka. Musimy zbudować wilczycom nowy, wspaniały dom przystosowany do ich potrzeb, gdzie będą mogły zostać za chwilę przetransportowane.

Zostały nam dwa tygodnie na przyjęcie wilczyc, musimy przyspieszyć prace i bardzo, bardzo mocno prosimy Was o pomoc w zebraniu funduszy na budowę wybiegu i jego przystosowanie. Wilczycom trzeba pomóc, zapewnić dobre warunki, zabieramy im naturalne środowisko, podarujmy więc chociaż ten skrawek ziemi, który będzie tyko ich.

Wesprzyj wraz z nami wilka polarnego, jeśli nie możesz wesprzeć złotówką, to prosimy, przekaż nasz apel dalej w świat. Wilki liczą na Ciebie!

Obydwie dziewczyny będą również szukały swoich wirtualnych opiekunów – jeśli chcesz adoptować wilka, skontaktuj się z nami pod numerem 518 569 487 (Kasia), 518 569 488 (Karolina) lub na adres mailowy kontakt@centaurus.org.pl

 ***

Aktualizacja 25.09.2017

Dzięki Waszemu wsparciu prace ruszyły. Udało się wykopać i wylać podmurówkę pod ogrodzenie. Zostały też zakupione (część jest już osadzona) profile kwadratowe, które będą częścią ogrodzenia. Nadal potrzebujemy Waszej pomocy aby wilczyce, które u nas zamieszkają, miały bezpieczny wybieg przystosowany do ich potrzeb.

Prosimy, pomóż wybudować im dom.  

Zdjęcia

Możesz pomóc wysyłając SMS o treści WILKI
pod numer 74567 i pobierając tapetę (koszt 4,92 z VAT)

Przekaż darowiznę

PaPal Visa
Dokonaj darowizny z imieniem "Wilki" na
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350
Chcesz pilnie wiedzieć, czy się udało ?
Podaj w tytule przelewu nr tel - zadzwonimy!
Kampania Kochaj Mądrze - regulamin
Tapety - regulamin
Szczekają o pomoc Mini Farma Eko Klub Księga gości Adopcja realna Adopcja wirtualna Metamorfozy Galeria zdjęć Kwestarnia Paka dla zwierzaka Folwark zwierzęcy Nasze aukcje Allegro Ślub z Centaurusem
Kontakt
Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488

PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!