EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złSkaryszew Wstępy 2019

Data dodania: 18.02.2019 r.

Skaryszew Wstępy 2019

Skaryszew 2019. Uratowaliście kolejne konie. Dziękujemy! 

 

Za nami tegoroczne Wstępy - najstarsze targi koni w Europie. Do Skaryszewa, co roku, w poniedziałek wstępny, zwożone są konie z całej Polski, by zmienić właściciela. W tym roku targ odbywał się w dniach 11-12 marca.

Oczywiście byliśmy w Skaryszewie, sprawdzaliśmy stan przywożonych tam koni, ale również warunki, w jakich były transportowane, a także monitorowaliśmy na bieżąco to, co działo się na samym placu targowym. Dzięki zmianom, jakie udało się nam wprowadzić już w roku ubiegłym, na targ nie wjechały rzeźnickie ciężarówki, a wystawione na sprzedaż konie były zaopatrzone w dokumenty (również w świadectwa zdrowia).

Konie zjeżdżały się od 5 nad ranem. Od północy staliśmy na bramkach i kontrolowaliśmy wjeżdżające samochody i przyczepy. Większość koni wygląda całkiem dobrze, największą bolączką są niezmiennie kopyta. Jakby nie było, targ nigdy nie będzie miejscem przyjaznym zwierzakom, dlatego będziemy robić wszystko, aby zaszły zmiany systemowe, by koń stał się zwierzęciem towarzyszącym człowiekowi.

Ale jak zwykle - na targu pojawiły się wyjątki, które złamałyby nawet twardziela. Kilka zwierząt nie miało szans na kupca innego niż ubojnia. I choć najpewniej na targu nie znalazłyby takiego nabywcy, to po wyjechaniu poza rogatki miasta ich przeznaczeniem byłaby już tylko rzeźnia. Sytuacja taka miała miejsce również w roku ubiegłym, więc byliśmy na nią przygotowani. Jadąc do Skaryszewa, mieliśmy ze sobą samochody do transportu koni, a Dzięki Wam także i środki finansowe, by ocalić te najbardziej potrzebujące pomocy.

Łącznie udało się nabyć na samym targu 8 koni. Na targ miał też jechać Beniamin, który był tak słaby, że upadł podczas załadunku, więc został - Beniamin nadal potrzebuje wsparcia w leczeniu oraz przystosowaniu boksu dla niego. W sumie ocalonych zostało 9 żyć.

Pierwszego dnia skaryszewskich wstępów kupiliśmy 7 potrzebujących pomocy koni. Dwa pierwsze to starszy, chory na RAO wałach, oraz siwy, trudny w obejściu 3 latek, świeżo po kastracji. Kolejnym koniem była zimnokrwista, bardzo ciężka klacz z zaniedbanymi kopytami, cierpiąca na ochwat oraz raka rzekomego kopyt. Udało się też ocalić kilkuletnią, mocno spracowaną, w słabej kondycji tarantowatą klacz. Te dwie klacze, którym podarowaliście życie, bezpośrednio ze Skaryszewa pojechały do zaprzyjaźnionych organizacji, które otoczą je troskliwą opieką. Oprócz dwóch wyżej wymienionych wałachów, do naszego ośrodka w Szczedrzykowicach przewiezione zostały, srokaty, nieduży wałaszek oraz dwie klacze kuca. Wałaszka na targ przyprowadził niepełnosprawny właściciel, który ze względu na brak możliwości dalszej opieki, zmuszony był się go pozbyć. Dwie klacze kuca to konie przywiezione przez handlarza. Schorowane, z bardzo przerośniętymi kopytami i katarem ropnym. Dwie kucki wymagać będą diagnostyki i długotrwałego leczenia, więc jeśli ktoś z Was chciałby je wspierać, serdecznie zapraszamy.

Drugi dzień Skaryszewa - i niespodzianka. Nie wiedzieliśmy, czy w ogóle było po co zostawać - koni było dużo mniej już pierwszego dnia i w znacznie lepszej ogólnej kondycji. Część z nas skierowała się więc już na spędy koni. Ale przypomnieliśmy sobie Kornela kupionego na poprzednim targu właśnie drugiego dnia, gdzie zapewne sprzedający liczyli na nieobecność organizacji pro zwierzęcych. I oto od wejścia zobaczyliśmy ją - siwa, brudna, poklejona w odchodach, z ogromną raną na nodze, licznymi ranami na klatce piersiowej (wezwaliśmy od razu weterynarza). W rozmowie okazało, że klacz jest źrebna.

Dzięki Wam, udało się ją ocalić. Jest już bezpieczna. To 8 ocalony bezpośrednio w Skaryszewie koń.

Niemniej jak i w zeszłym roku, bitwa o konie nie zakończyła się wraz ze Wstępami. Okazało się, że kupiona drugiego dnia źrebna Siwulka zostawiła w oborze handlarza swoją towarzyszkę niedoli. Staruszka nie została dowieziona na targ, zapewne handlarz nie spodziewał się znalezienia nabywcy na nią. Nie mogliśmy jej odmówić pomocy. Na ratunek czeka też Baton, koń zadatkowany jeszcze przed Wstępami, dzięki czemu ominęła go gehenna transportu na targ. Baton to koń niemal ślepy, bez szans na innego nabywcę niż ubojnia.

Nasi działacze jeżdżą aktualnie po spędach koni, sprawdzając, jak przedstawia się tam sytuacja. W ubiegłym roku z takich miejsc, bezpośrednio po Skaryszewie, uratowaliśmy wspólnie 6 kolejnych żyć, więc być może okaże się, że wyżej wymienione konie, nie zamykają tematu działań okołoskaryszewskich.

Bardzo dziękujemy Wam za ogromne wsparcie, jakie okazaliście zwierzętom w potrzebie. Dziękujemy za każdy gest, dobre słowo i za każdą złotówkę. To, że te konie miały szansę na ratunek, to Wasza zasługa. 

 

 11.03.2019

godz. 08:00

Pierwsze dwa konie na Skaryszewie kupione. Dzięki Wam! Jesteście mega Prosto z targu miały jechać do rzeźni w Słomnikach. Jeden wałach jest kulawy i ma dychawicę, a drugi koń świeżo po kastracji i jest narowisty - sprzedaż tylko w pakiecie. Daliście im właśnie życie...

Kolejne czekają na ratunek!
Pomóż! Każda złotówka ratuje życie!
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350
Fundacja Centaurus ul. Wałbrzyska 6-8, 52-314 Wrocław
(Mamy kartę do bankomatu, a opcjonalnie oboj jest bank, więc cokolwiek wpłacacie na konto - jesteśmy w stanie wyjąć tu na miejscu pod targiem)

PAYPAL: kontakt@centaurus.org.pl
Wyślij sms o treści TARG na numer 74567 (koszt 4,92zł z VAT)

Za każdą pomoc - dziękujemy! 

 

godz. 07:00

Pierwsza filmowa relacja, tak wyglada targ Skaryszew, gdy wjeżdża coraz więcej koni. Cała "impreza" dopiero się rozkręca, jest głośno, ludzi jest póki co więcej niż koni, ale raczej to lokalni mieszkańcy, którzy przyszli zgodnie z coroczną „tradycją”. Zaczynamy sprawdzać konie, mamy już jeden przypadek, ale rozmawiamy i sprawdzamy, bądźcie z nami, publikujemy wszystko na bieżąco.

 

Od 3 do 5 rano aut było niewiele w porównaniu z minionym rokiem, ale już po 5tej auta i przyczepy ciągnęły się sznurkiem. Do teraz dojeżdżają ciągle kolejne. Stoimy na punktach kontrolnych i działamy! Dzwonicie i pytacie - niestety, nie zawsze możemy odebrać. Będziemy z Wami na bieżąco!

Pamiętajcie, ze liczy się każdy grosz! Już pierwsze zgłoszenie mamy. Za moment relacja..

Północ

 

18.02.2019

Skaryszew. Niewielkie miasteczko w województwie mazowieckim. Miejsce, gdzie odbywa się targ, który jeszcze do niedawna miał status największego w Europie. W ubiegłym roku, w wyniku wielu spotkań i rozmów, na miarę naszej wiedzy i prawnych możliwości, został zmodyfikowany regulamin Wstępów

Mimo że byliśmy mniejszością w tym działaniu, wykonaliśmy pierwszy krok ku dużym zmianom, przy Waszym ogromnym wsparciu i poparciu. Wstępy 2018 były w miarę bezpieczną dla zwierząt i ludzi strefą handlu. Konie były dobrze przygotowane do pokazów i trudno było znaleźć te wymagające interwencji weterynaryjnej. Nie odmieniliśmy losu wszystkich koni, bo wiele z nich, na skutek braku wymaganych dokumentów, nie wjechało na Wstępy, ale tym 289 zgromadzonym na targu nie wycięto w sierści rzeźnego znaku.

 

ZOBACZ JAK BYŁO W 2018 ROKU

 

ZOBACZ JAK BYŁO W 2017 ROKU

W tym roku gmina nie zdecydowała się na wprowadzenie kolejnych zmian na plus, nie utrzymała też tych z minionego roku. Jednocześnie więc zdaliśmy sobie sprawę z tego, że trzeba działać na wyższym poziomie i iść w kierunku zmian systemowych, bo rozwiązanie problemu Skaryszewa nie rozwiązuje wcale kwestii handlu końmi, a jedynie zmieni ewentualnie lokalizację. Jednocześnie nie wiemy, co przyniesie kolejna zmiana władzy - tak więc widocznym stało się, że zmiany nie są trwałe, a zależą od tego, kto akurat zarządzi gminą, co pozostawia zwierzęta na i tak niepewnym gruncie. Problem chcemy rozwiązać nie na poziomie, na którym powstał, tylko o poziom wyżej, ale jednocześnie zamierzamy asystować w tym roku na bramkach i kontrolować wjeżdżające samochody.

Jednak mamy świadomość, że nawet całkowicie wyeliminowany handel końmi na rzeź na targu w Skaryszewie nie rozwiązuje kwestii wywozu koni na ubój. Jedynie zrównanie końskich praw do statusu polskiego kota czy psa może zapewnić koniowatym spokojne życie. Dążymy do tego, ale zanim koń uzyska status zwierzęcia towarzyszącego człowiekowi, jeszcze wiele z nich skończy życie w ubojni. I choć konie rzeźne nie wjadą na targ w Skaryszewie, zasilą okoliczne spędy i pozostałe targi koni.

Wraz z Wami ratowaliśmy konie z tych spędów. Ominęła je gehenna transportu do ubojni. Wykpiły się przedwczesnej śmierci. Dzięki Wam one cieszą się życiem. Wspólnie z Wami, w ramach działań skaryszewskich, w ciągu dwóch lat, podarowaliśmy życie 66 koniom. To imponująca liczba. Każdego dnia i w każdej sekundzie jesteśmy Wam bezbrzeżnie za te ocalone konie wdzięczni.

Jedną z ocalonych jest Veni.

VENI na spędzie koni rzeźnych.  

VENI w dniu przyjazdu do naszego ośrodka miała już wycięte numery na sierści. Była też zawszona, chora na zołzy i bardzo chuda.

VENI aktualnie wygląda tak:

To tylko jeden z 66 ocalonych przez Was koni. Każdemu z nich odmieniliście los. Im się udało...

Dziś, gdy zbliża się data tegorocznych Wstępów (11-12.03.2019), w imieniu skazanych na rzeź koni kolejny raz prosimy Was o pomoc. Prosimy o szansę na życie dla skazańców. Dla tych, o których zapomniał już świat. Tych, przed którymi za moment opadnie rzeźnicki trap i zawiezie do ubojni. To Wy jesteście ich jedyną nadzieją i ostatnią deską ratunku. Bez Was nie damy rady podarować im życia.

Każda, nawet ta najmniejsza wpłata dodana do następnej, zwiększa szansę na ocalenie choć jednego życia. Te 5 złotych czy wysłany SMS też ratują życie. Kolejny raz prosimy, nie bądźcie obojętni. Od nas wszystkich zależy ile koni w tym roku uniknie śmierci w rzeźni. 


Za każdą złotówkę, w ich imieniu, bardzo Wam dziękujemy.

 

OTO OCALONE KONIE:

Te wszystkie konie zostały ocalone w ramach akcji Skaryszew 2017 i 2018. One żyją również dzięki Tobie. Dziś mogą dołączyć do nich kolejne ale bez Twojej pomocy się to nie uda.

Zdjęcia

Możesz pomóc wysyłając SMS o treści TARG
pod numer 7412 i pobierając tapetę (koszt 4.92 z VAT)

Przekaż darowiznę

PaPal Visa
Dokonaj darowizny z imieniem "Skaryszew Wstępy 2019" na
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350
Chcesz pilnie wiedzieć, czy się udało?
Podaj w tytule przelewu nr tel - zadzwonimy!
Kampania Kochaj Mądrze - regulamin
Tapety - regulamin

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Waleria
Waleria
Waleria ma 20 lat. Ma też ropiejące rany na nogach - to gruda brodawczakowata. (...)
więcej
WESPRZYJ
Maniek
Maniek
Handlarz uchyla stare drzwi niewielkiej obórki, w powietrze wzbija się stado much. (...)
więcej
WESPRZYJ
Wiesiek
Wiesiek
Wiesiek. Tak po wiejsku. W zasadzie kiedyś co drugi koń był Wieśkiem albo Baśką - (...)
więcej
WESPRZYJ
Malina
Malina
Każdego dnia docierają do nas informacje o zwierzętach, nad którymi znęcali się (...)
więcej
WESPRZYJ
17 osiołków
17 osiołków
17 razy śmierć. 17 razy życie. Pierwsza śmierć będzie za nic. Za to, że się (...)
więcej
WESPRZYJ
Cypis
Cypis
Małego Cypisa znaleźliśmy tam, gdzie trafiają niechciane, zaniedbane, chore konie. U (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie