Aktualnie ratujemy
Skaryszew 2018

Data dodania: 11.12.2017 r.

Skaryszew 2018

Echa Skaryszewa 2018 

Targ koni jest jednym z takich miejsc, gdzie tworzy się maskarada łącząca ból i cierpienie z ulicznymi grajkami, zapachem chleba, kiełbasy i wina oraz wesołym gwarem turystów i odwiedzających. Wszystko się zlewa, śmierć staje się jakby niewidoczna, a nocna tragedia zwierząt prawie ginie w porannej mgle, gdy słychać pierwsze dźwięki muzyki, kiedy eleganckie buty rozchlapują kałuże, w których chwilę temu odbijał się przerażony wzrok koni prowadzonych prosto na rzeź. 

Kiedy w minionym roku, moknąc w dżdżystym, marcowym deszczu, pełni wzruszenia i skrajnych emocji wprowadzaliśmy do przyczep kolejne ocalone skaryszewskie konie - nie sądziliśmy, że wrócimy tu ponownie już za rok, a to miejsce będzie zupełnie inne. W sumie, w Skaryszewie i na spędach, gdzie udało nam się odnaleźć zwierzęta z targów, kupiliśmy 52 konie. 

Dzięki porozumieniu, jakie zawarliśmy z gminą, po wielu miesiącach spędzonych na rozmowach i ustaleniach, kilkanaście tygodni temu wreszcie mogliśmy ogłosić, że Skaryszew przestał być targiem koni rzeźnych, a zwierzęta z tego targu nie będą wyruszać w tę jedną, ostatnią podróż.  Reakcje były różne - część organizacji, krytykując nasze działania i decyzje, postulowała za dalszym "męczeniem" gminy pochodami z zakrwawionymi figurkami koni, obrzucaniem handlarzy pomidorami i oblewaniem barszczem oraz prowokowaniem do agresywnych zachowań. Inni szukali luk prawnych, czekali na zmianę ustawodawstwa. Różne były metody. Ileż jednak barszczu wylano, iloma inwektywami obrzucono władze miasta, ileż agresji przelało się między organizacjami a handlarzami - a jednak targ z roku na rok rozrastał się i poza medialnym szumem efekt działań był niestety żaden.  

Dlatego zdecydowaliśmy się na ewolucję zamiast rewolucji, bo rewolucja zawsze niesie ze sobą ofiary. Nasz dialog z gminą był pokojowy. Tupanie dałoby zupełnie odwrotny efekt, a nie o realizację naszych walecznych ambicji tu chodziło, a o życie dziesiątek tysięcy koni, które przez wiele lat opuszczały Skaryszew, miasto w państwie ułanów, jadąc prosto do rzeźni, w ciszy własnej bezsilności.  Udało nam się wprowadzić do regulaminu targu wiele istotnych zmian, za rok zaś postaramy się o kolejne. Jednocześnie prowadzimy dialogi z władzami innych miast, w których odbywają się targi. W porozumieniu z gminą słowo "handel", który był w 90 procentach handlem rzeźnym, zostanie zastąpiony pokazami i zwyczajną sprzedażą koni, jak na pokazy przystało - choć mamy nadzieję, że w bliskiej przyszłości w ogóle zakaże się handlu w miejscach innych, niż teren własnej hodowli. Wjazd na targ będzie w tym roku możliwy dopiero od godziny 5 rano - 90 procent handlu końmi na rzeź odbywała się zawsze od godz 01:00. Kolejnym utrudnieniem będzie wprowadzenie ograniczenia tonażu pojazdów - żaden hurtowy odbiorca ani zbywca nie wjedzie już na teren targów. Współpracować będzie ITD, który będzie kontrolować na dojazdach do miasta pojazdy nie spełniające wymogów. Co najważniejsze, każdy właściciel konia będzie musiał okazać zaświadczenie weterynaryjne, które może być wystawione jedynie przy dłuższym pobycie zwierzęcia u posiadacza, co uniemożliwi handel typowym handlarzom koni. 

Potrzebujemy Was, Waszego zaangażowania i pomocy. Jeśli mieszkacie w miejscu, gdzie są handlarze - prosimy, przekażcie im nasz biuletyn informacyjny, który będzie można pobrać z naszej strony internetowej - dowiedzą się tym sposobem o zmianie charakteru imprezy w Skaryszewie. Jeśli chcecie być z nami w Skaryszewie, zgłoście się proszę na adres mailowy: targi@centaurus.org.pl, a przedstawimy Wam plan działania. 

Jeśli możecie, wesprzyjcie finansowo naszą zbiórkę na akcję "Skaryszew", albowiem o ile jesteśmy pewni, że ochroniliśmy zmianami regulaminu konie w samym Skaryszewie, o tyle wiemy z doświadczenia, że wkoło Skaryszewa odbywać się będą spędy na prywatnych podwórzach, gdzie żadne regulaminy nie mają mocy. Aby wejść na takie podwórze, trzeba mieć nakaz - aby taki uzyskać, trzeba udowodnić najpierw, że zadziała się tam sytuacja, która tego nakazu wymaga. Póki co handlować można i będzie można, do momentu, aż uczynimy z konia zwierzę towarzyszące, nad czym pracujemy w chwili obecnej. Zmiany w Skaryszewie są bardzo ważne, są symbolem zmian, które nadchodzą. Ale pamiętamy z minionego roku nasze wizyty na spędach, gdzie kupiliśmy kilkadziesiąt koni "skaryszewskich" - tam nie mają żadnych praw, żadnej ochrony i wraz ze świętowaniem ewolucji na targu w Skaryszewie, chcemy symbolicznie podarować kilka żyć tym koniom, które będą ładowane tej jednej lutowej nocy w swoją ostatnią już podróż, a kiedy opadnie trap, wraz z jego hukiem odpłyną wszelkie nadzieje.  Będziemy wdzięczni za każde Wasze wsparcie, a także zgłoszenie chęci adoptowania takiego konia na numer 518 569 487. 

Mamy jednocześnie nadzieję, że za rok lub dwa napiszemy naszym polskim, kochanym koniom zupełnie inną historię. Mamy nadzieję, że takie działania będą już tylko wspomnieniem, a polskie konie znowu staną się przede wszystkim dumnym symbolem naszej historycznej pamięci.     

Możesz wesprzeć nasze działania w skaryszewską noc, możesz być tam też z nami. 

Zdjęcia

Możesz pomóc wysyłając SMS o treści SKARYSZEW
pod numer 74567 i pobierając tapetę (koszt 4,92 z VAT)

Przekaż darowiznę

PaPal Visa
Dokonaj darowizny z imieniem "Skaryszew 2018" na
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350
Chcesz pilnie wiedzieć, czy się udało ?
Podaj w tytule przelewu nr tel - zadzwonimy!
Kampania Kochaj Mądrze - regulamin
Tapety - regulamin
Szczekają o pomoc Mini Farma Eko Klub Księga gości Adopcja realna Adopcja wirtualna Metamorfozy Galeria zdjęć Kwestarnia Paka dla zwierzaka Folwark zwierzęcy Nasze aukcje Allegro Ślub z Centaurusem
Kontakt
Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488

PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!