EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złSiwula

Data dodania: 28.11.2018 r.

Siwula

Aktualizacja

Nowy Rok przywitaliśmy szczególnie radośnie - bo u boku Siwuli i jej córeczki! Tymczasem Siwula i jej córka - Sundari (imię nadane dzięki facebookowiczom, z nepalskiego - Piękna) poszukują Wirtualnych Opiekunów.

Podstawowy koszt  wirtualnej adopcji to 500 zł miesięcznie.

  

Wystarczy wypełnić

 Adopcja Witrualna

Drogi Darczyńco! To Ty decydujesz o wysokości wsparcia! Siwula będzie wdzięczna za każdą okazaną pomoc - również w formie częściowej Wirtualnej Adopcji.

  

28.11.2018

Stare, greckie przysłowie mówi, że kochające serce zawsze jest młode. Miłość jest tym, co czyni nas młodymi i chroni. Spoglądamy w oczy siwej Siwuli, stare i zmęczone, jakby przyprószone. Pali się w nich iskra, wtula się w nią źrebię. Za moment jej pastwiska nawiedzi listopadowa mgła. Mroźny grudzień owinie szronem nieliczne trawy o świcie, gdy Siwula wychodzi na swoim łańcuchu, zawsze w jedno i to samo miejsce. Kręci się wkoło, spogląda w niebo, patrzy w ziemię. Spędziła tak blisko 20 lat.

Starszy człowiek zapnie jej łańcuch do drewnianego palika i podrepcze do swojej chaty, aby wrócić wieczorem po Siwulę. Można by rzec, że kogoś obchodzi, bo przecież nawet wodę doniesie i łańcuch długi. Jednak starszy człowiek jest już bliżej mety, niż dalej. Pomimo, że dzielił z Siwulą od lat każdą kromkę chleba, teraz jest zbyt zmęczony i nie jest w stanie unieść wiadra. Idąc do niej, musi przysiadać na każdym kroku. Siwe skronie i te starcze oczy spoglądają na nas z nostalgią. Opowiada, jak to było za młodu, gdy dziadek miał konie, a on, mały Sylwester, pomagał w ich oporządzaniu. Wspomina młodość, opowiada nam całe życie. Koń - brzmiało wtedy dumnie. Każdy dbał lepiej jak o siebie. Dziś Panu Sylwestrowi wstyd za koniarzy. Ale powoli i za siebie. Mówi, że sił mu już brak. Wtedy, za czasów dziadka, sądzono, że rzeźnia jest szybkim sposobem na śmierć. "Nikt nie chciał być stary, to i koniom tego my szczędzili..." - dopowiada po chwili nasz rozmówca. Teraz Siwula urodziła ostatniego źrebaka, do tego najpewniej jest źrebna. "To już ponad moje siły, Pani, ja nie wiem, czy ja świąt doczekam, ja już by chciał do mojej Irenki, ona dawno tam, a człowiek tu sam został..." - słuchamy dalej Pana Sylwestra, który wzrusza się kiedy opowiada o swojej żonie i świętach, które przypominają mu o tym, jak bardzo samotny jest starszy człowiek bez miłości. W chacie zimno, blaszane miski leżą w zlewie, starszy Pan nerwowo stuka pomarszczonymi palcami o kraciastą ceratę na stole. Wezwał handlarza, nie zna innej drogi. Ma zabrać grubaśną, potężną Siwulę i jej malucha. "Gdyby ja mógł zabrać Siwulę ze sobą, to by się moja Irenka ucieszyła, ale Bóg nie daje nam zabierać, trzeba tu zostawić co tutejsze..." - kwituje i patrzy na nas z nadzieją w oczach.

Siwula, najpewniej przyszła mama, i jej maluch... Musimy mieć 9500 zł do końca grudnia, choć Panu Sylwestrowi bardzo zależało, aby spłacić długi przed Bożym Narodzeniem. Mówi, że ludzie będą mieli na święta, że obiecał i śmieją się trochę z niego, że próbuje ratować Siwulę. Jeśli się uda zebrać całą kwotę szybciej, będzie wspaniale.        

Siwula wraz ze źrebakiem warta jest dla handlarza około 12 000 zł. Pan Sylwester chce od nas jednak jedynie tyle, ile ma długów - aby, jak dodaje, rozliczyć swoje ziemskie zobowiązania.  

Prosimy, wesprzyjcie zbiórkę na Siwulę i malucha. 9500 do 31 grudnia.

Za pomoc dziękuje Siwula, jej maluch i z całego serca Pan Sylwester.

Zdjęcia

Możesz pomóc wysyłając SMS o treści SIWULA
pod numer 74567 i pobierając tapetę (koszt 4.92 z VAT)

Przekaż darowiznę

PaPal Visa
Dokonaj darowizny z imieniem "Siwula" na
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350
Chcesz pilnie wiedzieć, czy się udało?
Podaj w tytule przelewu nr tel - zadzwonimy!
Kampania Kochaj Mądrze - regulamin
Tapety - regulamin

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Wojak
Wojak
Podkarpacie zalewa woda. Pod strumieniem znikają kolejne pola, drogi i leśne (...)
więcej
WESPRZYJ
Folwark tonie! ALARM!
Folwark tonie! ALARM!
Pierwszy raz w naszej 13-letniej działalności ogłaszamy ALARM dla zwierząt (...)
więcej
WESPRZYJ
Konopiejka
Konopiejka
Konopiejkę mijaliśmy kilkakrotnie w Pajęcznie. Potężna, ciężka, droga klacz (...)
więcej
WESPRZYJ
Calineczka
Calineczka
Oto Calineczka i jej bezimienna córka. Dwie klacze w typie konika polskiego. Konie bez (...)
więcej
WESPRZYJ
Marusia
Marusia
Jako ludzie mamy niezwykłe przywileje w niezwykłych czasach. Bycie mamą i otaczanie (...)
więcej
WESPRZYJ
Janosik
Janosik
Handlarze, przeklęci, wyklęci, winni wszystkiemu złu tego świata. A przynajmniej (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie