EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złBaton

Data dodania: 14.03.2019 r.

Baton

26.03.2019

Baton w nowym domu, podziwia widoki w pięknie pomalowanym boksie :-)

Dziękujemy!

 

14.03.2019

Kolorowe jarmarki, blaszane zegarki, pierzaste koguciki, baloniki na druciku, motyle drewniane, koniki bujane. Skaryszew. Przedsionek piekła.

Paul McCartney powiedział, że "gdyby rzeźnie miały szklane ściany, wszyscy bylibyśmy wegetarianami". Łatwiej czasem czegoś nie widzieć i wierzyć, że mięso pochodzi ze sklepu. Baton jest jednym z tysięcy koni, które były człowiekowi bliskie. Potrzebuje dziś Twojej pomocy. Mimo, że mamy XXI wiek, to pewne haniebne tradycje przetrwały, chociaż piękna polska wieś mogłaby zaoferować coś znacznie bardziej wartościowego niż targ zwierząt. Ale taka jest polityka. W końcu niedługo wybory. To nie czas na takie decyzje.    

Targ koni w Skaryszewie to najstarszy targ koni w Europie. 385 lat tradycji łączącej spotkania kupieckie ze sztuką ludową. Tysiące zwiedzających, dziesiątki kramów, straganów. I setki koni. Pod płaszczykiem folkloru rozgrywa się dramat. 

W Skaryszewie od wielu lat rządzi agresja, grubiaństwo i leje się alkohol. Zwierzęta są traktowane przedmiotowo, powiązane ciasno do metalowych rur, stoją i czekają. Fakt, że jest po podpisaniu porozumienia nieco lepiej, ale nie zmienia to charakteru targowiska. Wiele zwierząt nie ma w ogóle dokumentów albo wbrew prawu są również źrebne klacze. Po alkoholu jest jeszcze gorzej, budzi się agresja. Nikt nie reaguje.   

Wielokrotne petycje nie odniosły skutku. Rząd udaje, że nas nie widzi lub twierdzi, że potrzeba czasu. Temat podnosimy już wiele lat. Obecny rząd utrzymuje targi dlatego, że właśnie tam ma najlepszy elektorat. Liczy się władza, a nie realne problemy. A niedługo wybory i nikt przed nimi nie zdecyduje się, aby elektorat na wsiach był niezadowolony. 

Każdy rząd przed wyborami obiecuje. Po wyborach o wszystkim zapomina. Tak samo przedmiotowo i narzędziowo traktuje społeczeństwo, jak te zwierzęta na targach. Nie, nie chodzi o to, aby cała Polska przestała jeść dziś mięso. Chodzi o etykę. Chodzi nam o to, aby zwierząt za życia nie traktować, jakby już były martwe i nic nie czuły. Ani to edukacyjne dla naszych dzieci i kolejnych pokoleń, ani etyczne. 

Baton nie widzi na jedno oko. Na drugie widzi słabo. Nie jest pierwszej młodości, ale jest w pełni zdolny do odczuwania. Swoje w życiu dla człowieka przepracował. To w sumie schemat jak u nas, u ludzi. 

Ładowany był ten niewidomy Baton na Skaryszew, kiedy się o nim dowiedzieliśmy. Byliśmy już w drodze na targ. Zdążyliśmy tylko zadatkować Batona, aby na targ nie musiał jechać ściśnięty na żuku z innymi końmi. Obiecaliśmy, że zaraz po targu zapłacimy za Batona. Chcieliśmy niewidomemu zwierzęciu zaoszczędzić tej lichej wycieczki, z której i tak pojechałby na ubój - bo tak jak nikt nie chce zajmować się starymi i chorymi ludźmi, tak tym bardziej nikt nie chce starych, chorych zwierząt. I nadszedł ten moment, kiedy albo zapłacimy za Batona, albo dokończy swój los wedle planu.     

Setki koni pojechały na Skaryszew. Targ istnieje, więc czemu nie. Wszyscy handlarze powołują się na tradycję, twierdzą, że Europa na nas wtedy patrzy. My obawiamy się jednak, że patrzy - ale z politowaniem. Takie miejsca "relikwie" nie powinny już istnieć. Żadna to tradycja, tylko przedłużający się dramat, którego wieś nie chce puścić.   

Pokaż, że nie zgadzasz się z taką polityką! Nie jesteśmy narzędziem do wyborów, a traktowaniem zwierząt okazujemy swoją ludzką twarz, bo widać ją właśnie wtedy, gdy stykamy się z kimś słabszym. Nie, nie namawiamy Cię, abyś został wege. Ale prosimy, nie zgadzaj się na celowe i bezmyślne zadawanie cierpienia na targach. Powiesz, że życie Batona nie ma znaczenia, że jutro i tak wstaniesz, i wszystko będzie takie samo. Gazety w kiosku, autobusy na ulicach i wieczorne wiadomości. I masz rację, ale jeśli to prawda, że wszystko jest połączone, a ruch skrzydeł motyla w Ohio, wedle Edwarda Lorenzo, może spowodować po kilku tygodniach burzę piaskową w Teksasie, to wszystko, co robisz, ma ogromne znaczenie i zmienia świat.  

A jeśli to Cię nie przekonuje, to może po prostu wesprzyj starego, niewidomego konia, którego wszyscy skazali na śmierć, bo się zużył. Tak po prostu, bo pomaganie jest fajne.     

Baton potrzebuje 4800 zł. To cena Batona wraz z transportem do nowej stajni. Mamy czas do 24 marca. 

Potrzebne są środki na wykup, transport, diagnostykę, leczenie. Na specjalistyczne pasze dla starych, spracowanych koni. Na ogrodzenie bezpiecznego wybiegu dla niewidzącego Batona.

Zdjęcia

Możesz pomóc wysyłając SMS o treści CENTAURUS
pod numer 74567 i pobierając tapetę (koszt 4.92 z VAT)

Przekaż darowiznę

PaPal Visa
Dokonaj darowizny z imieniem "Baton" na
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350
Chcesz pilnie wiedzieć, czy się udało?
Podaj w tytule przelewu nr tel - zadzwonimy!
Kampania Kochaj Mądrze - regulamin
Tapety - regulamin

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Wojak
Wojak
Podkarpacie zalewa woda. Pod strumieniem znikają kolejne pola, drogi i leśne (...)
więcej
WESPRZYJ
Folwark tonie! ALARM!
Folwark tonie! ALARM!
Pierwszy raz w naszej 13-letniej działalności ogłaszamy ALARM dla zwierząt (...)
więcej
WESPRZYJ
Konopiejka
Konopiejka
Konopiejkę mijaliśmy kilkakrotnie w Pajęcznie. Potężna, ciężka, droga klacz (...)
więcej
WESPRZYJ
Calineczka
Calineczka
Oto Calineczka i jej bezimienna córka. Dwie klacze w typie konika polskiego. Konie bez (...)
więcej
WESPRZYJ
Marusia
Marusia
Jako ludzie mamy niezwykłe przywileje w niezwykłych czasach. Bycie mamą i otaczanie (...)
więcej
WESPRZYJ
Janosik
Janosik
Handlarze, przeklęci, wyklęci, winni wszystkiemu złu tego świata. A przynajmniej (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie