EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złBastian

Data dodania: 29.05.2019 r.

Bastian

"Skąd się biorą konie w fundacjach?" to pytanie, które pojawia się na naszej skrzynce mailowej częściej niż inne maile. Tak naprawdę każdy z koni przynosi inną historię i inne wydarzenia miały wpływ na to, że znalazł się w punkcie bez wyjścia. Teraz, zdany na łaskę i niełaskę człowieka, czeka na decyzję, czy zobaczy jutro wschodzące słońce - słaba to nadzieja...

Wiadomość o Bastianie dotarła do nas nietypowo. Zadzwoniła pewna kobieta. Powiedziała, że wraz z mężem chcieli kupić córeczce konia, którego zobaczyli w Internecie. Wysłali zadatek, szybko opłacili miejsce w hotelu dla koni i zorganizowali przewoźnika. Jednak gdy dojechali na miejsce, Bastian okazał się dalece odbiegać od ich wyobrażeń. Był grubym koniem na krótkich nogach, którego gospodarz trzymał w stodole. Piękne oczy, takie jak na zdjęciu, ale reszta rozczarowała rodziców. "Proszę Pana, to taki koń, co idą na rzeź, taki typowy grubas, w stajni by nas wyśmiali!" tłumaczyła nam zbulwersowana kobieta. "Kupiliśmy już innego konia z dobrej stajni, takiego w sportowym typie, wie Pan, co mam na myśli... ale córka płacze i płacze za tym grubasem, że przeze mnie i męża ten grubas pójdzie na rzeź i co koleżanki powiedzą. Obiecaliśmy, że Wy go wykupicie, bo od tego jesteście, a nie my przecież".

Mówią na nie różnie. "Zimnioki, ziemniaki, grubasy". Ważą koło tony, czyli drugie tyle, co przeciętny koń. Mówią na nie też "nie w moim typie, typowo rzeźne". Gdy hodowcy fotografują ziemniaki, aby wystawić je na sprzedaż, te często mają pęta z łańcuchem na nogach, zawsze gruby, skórzany kantar, a na zdjęciu zazwyczaj pokazuje się je od tyłu, żeby zapewnić o znacznym gabarycie. Nikt ich nie chce, poza ubojnią. Każdemu żal, ale sam nie ma miejsca w stajni, bo koń, aby był chciany w środowisku jeździeckim, musi jakoś się zgrabnie prezentować. A "ziemniaki" zgrabne nie są i nie trzeba o tym dyskutować. Ich atutem jest ich waga - im więcej ważą, tym stają się cenniejsze, bo ubojnia płaci za każdy kilogram ziemniakowej wagi.

Bastianowi prawie się udało oszukać przeznaczenie. Ale rozczarował ludzi, bo jest typowym koniem rzeźnym, czyli właśnie grubasem. Waży około 900 kilogramów. 900 kilogramów do kochania albo do rzeźni. Bastian stoi dostojnie i spokojnie, spogląda w obiektyw z obojętnością. Te dwie rzeczy umie najlepiej, z niemocy życie stało mu się obojętne. Ma prawie 10 lat. Jest przepięknym, siwym grubasem, który po chwili już wtula nam się w dłonie i szpera po kieszeniach za łakociami, a przynajmniej chętnie sami tak to interpretujemy. Na podmuch wiatru jednak gwałtownie odskakuje i przerażony ucieka za stodołę. Nie dziwne, od roku nie był na zewnątrz, jak twierdzi gospodarz. Grubasów się nie wypuszcza. Rodzą się tylko po to, aby człowiek mógł zakończyć to życie w którejś z rzeźni - w Polsce, Włoszech lub Francji, w zasadzie bez znaczenia.

Możemy ocalić Bastiana, potrzeba 9200 zł. Czas na zapłatę za jego życie mija z dniem 25 czerwca.

Prosimy pomóż go uratować.

Zdjęcia

Możesz pomóc wysyłając SMS o treści BASTIAN
pod numer 74567 i pobierając tapetę (koszt 4.92 z VAT)

Przekaż darowiznę

PaPal Visa
Dokonaj darowizny z imieniem "Bastian" na
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350
Chcesz pilnie wiedzieć, czy się udało?
Podaj w tytule przelewu nr tel - zadzwonimy!
Kampania Kochaj Mądrze - regulamin
Tapety - regulamin

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Gracjan
Gracjan
Kolejne zwierzę czeka na pomoc. Oto Gracjan. Duży, masywny, ciężki koń. Spędził (...)
więcej
WESPRZYJ
Knieja
Knieja
Aktualizacja Kochani, bardzo dziękujemy za wsparcie dla Kniei. Klacz udało się (...)
więcej
WESPRZYJ
Bastian
Bastian
"Skąd się biorą konie w fundacjach?" to pytanie, które pojawia się na (...)
więcej
WESPRZYJ
Masza
Masza
Oto Masza. Chory, przestraszony, źrebny koń, którego człowiek skazał na śmierć. (...)
więcej
WESPRZYJ
Wojak
Wojak
Podkarpacie zalewa woda. Pod strumieniem znikają kolejne pola, drogi i leśne (...)
więcej
WESPRZYJ
Folwark tonie! ALARM!
Folwark tonie! ALARM!
Pierwszy raz w naszej 13-letniej działalności ogłaszamy ALARM dla zwierząt (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie