EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złAlladyn

Data dodania: 24.04.2019 r.

Alladyn

13.06.2019

Alladyn lubi się popisywać i jest wdzięcznym modelem do pięknych zdjęć, dlatego zaprasza do zaopiekowania się nim na odległość :-)

Podstawowy koszt utrzymania (owies, siano, słoma, kowal, weterynarz) to 500 zł miesięcznie.

Dzięki pierwszemu stałemu Sponsorowi, potrzebuje 450 zł miesięcznie.

Zostań Wirtualnym Adoptującym Alladyna - wypełnij Formularz Adopcji Wirtualnej.

 Więcej: https://centaurus.org.pl/alladyn_poleca_sie_do_adopcji_wirtualnej/

 

13.05.2019

Alladyn od kilku czekał w klinice na wyznaczony dzień operacji. Trzymajcie kciuki, aby dzisiejsza kastracja przebiegła bez komplikacji!

06.05.2019

Kochani! Niezmiennie, nie wyrazimy w pełni naszej wdzięczności. Życie Alladyna bezpieczne.

Przed nim kastracja, pobyt w klinice, dlatego nadal w jego imieniu prosimy o wsparcie.

Za każdą pomoc dla Alladyna dziękujemy!

 

24.04.2019

My, ludzie, mawiamy, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Możemy tak mawiać, bo możemy wybierać.

Alladyna poznaliśmy na targu koni w Skaryszewie, w tym roku. Wydawał się bardzo spokojny, zaiste był przepiękny. Nie był koniem typowo wierzchowym, ale zachwycał umaszczeniem. Długo nie było nabywcy, bo i cena była wysoka. Wrzawa, mnóstwo ludzi, oklepywanie, szturchanie, gromkie śmiechy. Dramat zwierząt w atmosferze lokalnego folkloru. Cóż, że konie piękne, skoro mogły zabrać swą urodę najczęściej w objęcia śmierci. Dnie spędzają w stodołach na łańcuchach, aby raz w roku, na targ koński, gospodarz przyozdobił je jak żywą choinkę na święta. Bo tu każdy chce być gospodarzem pełną gębą. Muzyka sączyła się z głośników, warczały silniki, lała się wódka. Ot, tradycja.

Zapamiętaliśmy Alladyna, bo jakaś kobieta podeszła do naszych działaczy i poprosiła, abyśmy go wykupili. Mówiła, że handlarz coś koniowi podał, bo był bardzo nerwowy, a teraz jest oszołomiony. Kiedy podeszliśmy, ktoś już targował cenę. Postawny mężczyzna nawet nie klepał Alladyna. Skubiąc brodę mówił, że spodobała mu się falowana grzywa, no i stać go. Uwierzyliśmy, że to dobre ręce, choć rumiana twarz, lekki bełkot i bat, który trzymał już w ręce, mówiły co innego. Ale przynajmniej lepsze niż ubojnia. Zostawiliśmy swój numer na wszelki wypadek. Tamtego dnia kupiliśmy wraz z Wami inne konie. Rumiany człowiek od Alladyna nie odezwał się więcej.

Alladyn jednak wszedł drugi raz do tej samej rzeki. Okazało się, że miał pracować w bryczce w Krakowie, miał był perłą sezonu. Miało być bajecznie. Ale, jak to bywa w bajkach, nie wszystko poszło tak, jak miało. Alladyn rozniósł nowemu właścicielowi całą stajnię, kilkukrotnie wyszedł z wrotami, dwie bryczki rozniósł w pył. Dopiero wtedy właściciel zdecydował się wykastrować Alladyna - z nieukrywanym żalem, bo bardzo chciał mieć ogiera. Kiedy jednak wezwany weterynarz wykastrował Alladyna tylko w połowie - gospodarz zadzwonił do nas. Przeklinał konia pół godziny, że jest wnętrem, pomstował, że za te zniszczenia jakie koń uczynił, powinien z premedytacją odwieźć go prosto do rzeźni, bo tylko tam jest miejsce dla takiego diabła, który naraził go na ogromne koszta. Okazało się też, że podczas walki z bryczką przerażony Alladyn wpadł w jakieś składowisko żelastwa i utyka na jedną nogę. Gospodarz już tego nie diagnozował, stwierdził, że wystarczająco dużo pieniędzy "wpompował" w konia.

Postawa człowieka, jakże częsta - kiedy winimy wszystkich poza sobą. Może gdyby Alladyn miał wybieg, a nie łańcuch na noce i dnie - nie roznosiłby stajni. Może, gdyby właściciel zainwestował kilka tysięcy w kastrację w klinice zanim zaczął szykować konia do bryczki, to ten nie spowodowałby wielkich "strat". Może, gdyby potraktował Alladyna jak żywe zwierzę, a nie automat - Alladyn byłby kiedyś perłą, za jaką gospodarz go uważał. Alladyn po prostu nie sprostał oczekiwaniom.

I wszystko potoczyło się inaczej. "Oszukano mnie! Albo wy zabierzecie to ścierwo, albo skończy tam, gdzie miejsce takich końskich szmat" - rzucił nam na koniec właściciel w słuchawkę. Na czas robienia zdjęć dano nawet Alladynowi boks. Nie mogliśmy pojąć, czemu koń nie stał w nim na stałe, skoro był. Gospodarz twierdził, że na boks trzeba zasłużyć. A póki co Alladyn będzie stał na łańcuchu.

Kiedy weszliśmy, Alladyn niecierpliwie przebierał nogami i przerażony biegał po boksie. Co chwila potrząsał grzywą i przez kilka sekund wpatrywał się w obiektyw wielkimi, ciemnymi jak węgle oczyma. Zdawało się, że wszystko rozumie. I swoją beznadziejną sytuację, i cały swój los. Kiedy gospodarz wszedł i stanął obok nas, roztrzęsiony Alladyn niemalże wspinał się na ściany.

Mówi się, że zwierzęta, zanim się urodzą, wybierają swoje przeznaczenie. Alladyn urodził się w kraju ułanów, w kraju, którego historia napisana od Mongołów i Tatarów wiodła przez setki lat na końskim grzbiecie, w kraju Kasztanki Piłsudskiego. Czy Alladyn wiedział, co czeka go wśród narodu, który tak miłował konie?

Czas na zapłatę za konia mija 5 maja.
Cena życia Alladyna to 9500 zł, bo to wysoki i potężny koń, około 850 kilo.
Transport do kliniki to wydatek 1300 zł.
Pobyt w klinice, kastracja i opieka pooperacyjna wnętra to około 6000 zł.
Oraz 1100 zł transport do nas z kliniki.

Prosimy, pomóżcie ocalić Alladyna.

Jedno jest pewne. Trzeci raz do tej samej rzeki nie wejdzie. Albo dlatego, że trafi do nas, albo dlatego, że minie bramy rzeźni.

 

Zdjęcia

Możesz pomóc wysyłając SMS o treści ALLADYN
pod numer 7412 i pobierając tapetę (koszt 4.92 z VAT)

Przekaż darowiznę

PaPal Visa
Dokonaj darowizny z imieniem "Alladyn" na
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350
Chcesz pilnie wiedzieć, czy się udało?
Podaj w tytule przelewu nr tel - zadzwonimy!
Kampania Kochaj Mądrze - regulamin
Tapety - regulamin

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Halny
Halny
Halny. Zwykły, gniady wałach. Przestraszony wzrok. Ciało naznaczone licznymi bliznami (...)
więcej
WESPRZYJ
Misia
Misia
O koniach jak Misia mówi się, że mają z 700 lat. Misię kupiliśmy w 2009 roku. (...)
więcej
WESPRZYJ
Derki dla staruszków
Derki dla staruszków
Ciepła derka na spracowany grzbiet Kochany Święty Mikołaju! Wiem, że nie (...)
więcej
WESPRZYJ
Iza
Iza
"Nikt nie jest za stary na marzenia. Tak jak marzenia nigdy się nie (...)
więcej
WESPRZYJ
Marysia
Marysia
"Największym grzechem wobec innych istot nie jest nienawiść tylko obojętność w (...)
więcej
WESPRZYJ
Okruszek
Okruszek
Okruszek. Posezonowiec. Skończyło się lato, skończyła się praca i zarobek, więc (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie