EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złJadalne woreczki zamiast plastikowych butelek?

Kropla wody wielkości żółtka kurzego jaja, którą trzymasz w dłoni i w każdej chwili możesz wypić. Brzmi trochę jak motyw z bajek dla dzieci, jednak taki sposób przechowywania wody stał się jak najbardziej możliwy. Według twórców, jest to sposób bardzo tani i jednocześnie przy odrobinie wysiłku można wykonać takie „bańki” z wodą w domowym zaciszu.

Każdy z nas kupuje lub kupował butelkowaną wodę. Bardzo rzadko można spotkać się z butelkami szklanymi, w dodatku są one dość ciężkie, nieporęczne, mogą się potłuc, dlatego bardzo szybko zostały wyparte przez lżejszy i znacznie trwalszy plastik, który jednak w ekspresowym tempie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Plastikowe śmieci można już zobaczyć nawet na bezludnych wyspach i na dnie Rowu Mariańskiego – a to o czymś świadczy.


Na przeciw temu problemowi stanął londyński start-up Skipping Rocks, który stworzył biodegradowalne woreczki na wodę Ooho. To one szczelnie zamykają wodę w trwałej bańce. Aby się napić, wystarczy nadgryźć membranę i wypić zawartość. Woreczek można rzucić na ziemię – rozłoży się całkowicie w ciągu 6 tygodni, co plastikowej butelce zajęłoby setki lat. Można ją również... zjeść. Saszetka powstaje poprzez zanurzenie bryłek lodu w roztworze chlorku i ekstraktu z brunatnych glonów. Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne, ponieważ roślina ta jest w stanie urosnąć do 1 metra dziennie, nie wymagając przy tym ani nawozów, ani świeżej wody. Całość produkcji kosztuje kilka groszy, a emisja dwutlenku węgla jest pięć razy mniejsza, niż podczas wykonania jednej plastikowej butelki. Inspiracją do stworzenia jadalnych woreczków było żółtko kurzego jaja i błona, która chroni zawartość przed wypłynięciem.


Pierwszymi „testerami” jadalnych woreczków byli organizatorzy London Marathon. Podczas biegów w 2018 roku wykorzystano 920 000 plastikowych butelek. W roku 2019 zamieniono część z nich na jadalne woreczki, dzięki czemu udało się zmniejszyć ilość plastikowych odpadów do 704 000 sztuk. Jest to wciąż bardzo dużo, jednak wyraźnie widać postęp, który, mamy nadzieję, będzie coraz większy.


Świadomość o tym, jak wielki problem stanowią plastikowe odpady jest coraz większa. Kolejne polskie miasta, takie jak Poznań czy Wałbrzych rezygnują z jednorazowych, plastikowych produktów. Wiele osób decyduje się na wielorazowe butelki, które napełniają przefiltrowaną wodą. Sklepowe póki wciąż jednak uginają się od plastikowych butelek. Cienka membrana wydaje się być świetną alternatywą – równie lekką, odporną na stłuczenia, tanią w produkcji, podczas której nie zanieczyszcza środowiska. Czy będzie prawdziwą rewolucją dla opakowań wód mineralnych?

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Dumka
Dumka
Dumka zadziera głowę wysoko. Chwilę nam się przygląda, ale gdy wyciągamy do niej (...)
więcej
WESPRZYJ
Tofik
Tofik
"Witaj przyjacielu. Chcę Ci opowiedzieć moją historię. Dziś jest dla mnie (...)
więcej
WESPRZYJ
Szara
Szara
Nazywam się Szara.  Stoję tu przed Tobą i proszę Cię o pomoc. Błagam o (...)
więcej
WESPRZYJ
Klaudynka
Klaudynka
Gdy handlarz otwiera drzwi ciemnej komórki i siłą wyciąga z niej karą klacz, idący (...)
więcej
WESPRZYJ
Zagłodzone źrebaki
Zagłodzone źrebaki
Gdy rozejrzysz się wokół siebie, pomyślisz o znajomych, najpewniej uznasz, że (...)
więcej
WESPRZYJ
Kucynka
Kucynka
Bezimienne kucyki odchodzą bezszelestnie "A może stać nas na to, żeby (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie