EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złGadżetomania, czyli wszystko dla psów

 

Czasy, kiedy nasz zwierzak musiał się zadowolić jedynie patykiem znalezionym w parku, minęły już bezpowrotnie. Oczywiście nadal ta forma rozrywki jest niezwykle popularna, jednak teraz zwykła gałązka może zostać zastąpiona przez frisbee czy kolorową, czasem nawet zapachową piłkę, które można zakupić w sklepie zoologicznym. Gdy tylko przekroczymy próg tego miejsca, od razu rzuci nam się w oczy różnorodność wszelkich gadżetów dla zwierząt. Widząc to wszystko, możemy zacząć się zastanawiać: czy są one naprawdę potrzebne naszym psom, czy jedynie świadczą o bujnej wyobraźni niektórych twórców produktów dla zwierząt? Aby nie zwariować od zalewu tych różnorodnych zabawek i akcesoriów, warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej.

 

Gdy myślimy o tego typu produktach, pierwsze co nam przychodzi do głowy, to z pewnością smycz na której będziemy wyprowadzać naszego pupila oraz, w miarę potrzeb i wymagań, również kaganiec. Rynek oferuje nam wiele rozmaitych rodzajów tego typu rzeczy: od skórzanych, krótkich smyczy, poprzez długie, parciane, różnej grubości i w rozmaitych kolorach. Taki sam wybór pojawia się, kiedy chcemy zakupić kaganiec. Jak spośród tego wszystkiego wybrać najlepiej?

 

Smycz jest rzeczą podstawową ponieważ wyprowadzanie psa bez smyczy w miejscu publicznym jest wykroczeniem. W chwili obecnej na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów smyczy, które można odpowiednio dobrać do wielkości czy zachowań psa. Wciąż najpopularniejsze pozostają te najzwyklejsze, zakończone pętlą na rękę z jednej strony i karabińczykiem z drugiej. Należy pamiętać, że długość smyczy nie może być przypadkowa. Należy dobrać ją tak, aby pies miał nieco swobody, a jednocześnie nie mógł się w nią zaplątać (zazwyczaj jest to około 1,5m do 2m). Są smycze, których długości można regulować. Te prostsze są z dwóch stron zakończone karabińczykami, a na długości, w pewnych odstępach, znajdują się metalowe kółka, które pozwalają na odpowiednie dopasowanie. Są też smycze automatyczne, które świetne się sprawdzą przy zwierzakach, które uwielbiają zwiedzać nowe zakątki lub sprawdzić co może czaić się w krzewach. W każdej chwili można ją wydłużyć, aby pies mógł obwąchać nowe, nieco oddalone miejsce, lub skrócić ją i zablokować, gdy będzie wymagała tego sytuacja.

 

Jeżeli chodzi o kagańce, przy jego wyborze należy zdać sobie sprawę z bardzo ważnej rzeczy: pies musi mieć możliwość ziajać w każdej chwili, bo dzięki temu chłodzi swój organizm. Wiąże się to z tym, że nie możemy stosować kagańców zbyt ciasnych, które uniemożliwiają zwierzęciu otworzenia pyska: tego rodzaju kagańcami są te weterynaryjne, które świetnie sprawdzą się podczas zabiegów, gdy pies z powodu bólu, zniecierpliwienia lub dezorientacji może próbować się bronić i ugryźć, jednak na dłuższą metę nie zdają egzaminu, ponieważ uniemożliwia on ziajanie a co za tym idzie: ochłodzenie organizmu. Na spacerach najlepiej sprawdzi się kaganiec fizjologiczny, który najczęściej wykonany jest z metalu. Różni się on nieco kształtem od kagańców koszyczkowych, jest znacznie wygodniejszy i umożliwia psu swobodne dyszenie.

 

Smycz i kaganiec są podstawowymi akcesoriami, w które powinien wyposażyć się każdy właściciel psa. Co jednak z całą resztą gadżetów, które oferuje nam rynek? Jak wiele z nich może okazać się przydatnych? Psy uwielbiają piłki i można by pomyśleć, że każda piłka w odpowiednim rozmiarze będzie dobra, np. piłka tenisowa. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że klej stosowany w produkcji tych piłek może powodować problemy z zębami u naszego zwierzaka. Na rynku dostępne są piłki, które do złudzenia mogą przypominać te tenisowe, jednak wykonane są ze znacznie bezpieczniejszych surowców. Bardzo popularne są również piłki gumowe, jednak tutaj warto zwrócić uwagę na to, aby psy bawiły się nimi pod naszym nadzorem. Może się zdarzyć, że pies naruszy piłkę, a odgryziony element utknie w gardle.

 

Nie tylko piłka może posłużyć do wspólnych zabaw. Psy uwielbiają przeciągać linę ze swoim właścicielem. Tego typu zabawek jest również wiele rodzajów: niektóre z nich kończą się pętlą na dłoń, co zdecydowanie ułatwia zadanie w przypadku dużych i silnych czworonogów.

 

Jeżeli dopiero decydujemy się na przygarnięcie pupila, warto pamiętać o tym, że nowe miejsce, zapachy, mogą wywołać u niego silny stres, zwłaszcza, jeżeli będziemy zmuszeni wyjść do pracy czy do szkoły, a on zostanie sam. Warto wtedy zaopatrzyć się w gumową zabawkę, do której można włożyć jakiś smakołyk, dzięki czemu odwrócimy uwagę czworonoga od niekomfortowej sytuacji, gdyż zajmie się on próbą wydobycia swojej ulubionej przekąski.

 

Są to jednak rzeczy, które zwykle nie budzą w nas zastrzeżeń. Zarówno smycz, kaganiec, jak i piłki czy sznury do przeciągania są czymś całkowicie naturalnym. Coraz częściej jednak pojawiają się gadżety, które wywołują uśmiech na naszych twarzach lub niedowierzanie. Sztandarowym przykładem mogą być tutaj ubranka dla zwierząt, których na rynku pojawia się coraz więcej, coraz bardziej wymyślnych. Pierwsze, co przychodzi nam do głowy to to, że przecież psy mają swoje futro, które chroni je przed zimnem czy innymi warunkami atmosferycznymi. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie psy są pod jednakowe pod względem choćby sierści. Niektóre z nich są pozbawione podszerstka, który jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Rasami, które nie mogą się nim pochwalić są między innymi wyżły weimarskie, dalmatyńczyki czy pinczery. Nie są one tak odporne na zmiany temperatur, więc w chłodniejsze dni, gdy będą przebywać poza domem, będzie im po prostu zimno. Aby je uchronić przed chłodem, wiatrem czy deszczem, warto zaopatrzyć swojego pupila w kurtkę. Ubranek mogą potrzebować też psy nie tylko z delikatniejszą sierścią, ale też te starsze oraz przewlekle chore. Należy również pamiętać o łapach psa. O ile psie buty mogą wydawać się pomysłem dziwacznym, tak trzeba uwzględnić fakt, że mogą one ochronić przed solą, którą posypywane są zimą chodniki, a które wywołują podrażnienie psich opuszków, a nawet łuszczenie się skóry. Czy nie lepiej zapobiegać, niż leczyć? Nie jest to jedyne rozwiązanie, ale z całą pewnością jedne z najlepszych.

 

Jak widać, nie wszystkie ubranka i buty dla psów są złe. Mogą spełniać bardzo ważną rolę w zapewnieniu dobrego samopoczucia naszemu czworonogowi. We wszystkim jednak trzeba znać umiar. Całkowicie niepotrzebne jest ubieranie psa, jeżeli nie ma ku temu wyraźniej potrzeby. Stroje dla psów powinny być przede wszystkim funkcjonalne: ciepłe, wygodne, nie krępujące ruchów zwierzęcia. Ich wygląd powinien być zdecydowanie na ostatnim miejscu.

 

Sklepy zoologiczne oferują teraz wiele gadżetów, dzięki którym możemy zapewnić swojemu psu bezpieczeństwo. Jest wiele akcji, w których apeluje się o to, abyśmy po zmroku nosili odblaski, które niejednokrotnie mogą uratować czyjeś życie. Dlaczego by nie zaopatrzyć w taki odblask czworonoga? Obecnie dostępne są odblaskowe obróżki, szelki, a nawet kamizelki. Są również przedłużenia smyczy wyposażone w żarówki ledowe, które dają znać kierowcom o tym, że prowadzimy ze sobą psa. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza wtedy, kiedy miejsce, gdzie wyprowadzamy zwierzaka jest słabo oświetlone. Zadbajmy o to, aby nie stała się krzywda ani nam, ani naszym pupilom.

 

Często zdarza się również, że psy podróżują razem z nami. Podobnie jak w przypadku odblasków, wielokrotnie słyszymy apele, aby zapinać pasy, jeżeli mamy zamiar jechać gdzieś samochodem. Co więcej, brak zapiętych pasów to wykroczenie, za które można otrzymać mandat. Psy, które są naszymi pasażerami, nie mają takiej kontroli nad tym, co się dzieje, jak człowiek. Przy gwałtowniejszym hamowaniu mogą spaść z siedzenia, co z pewnością nie jest dla nich komfortowe. Dla zwierzaków, które są podróżnikami i często wędrują na tylnych siedzeniach naszych samochodów, warto zakupić pasy. Składają się one z szelek oraz paska z odpowiednim zapięciem, który bardzo przypomina zwykły pas samochodowy. Dzięki temu pies będzie z pewnością dużo bardziej bezpieczny podczas jazdy i będzie można uniknąć wyskoczenia zwierzaka, kiedy tylko po zatrzymaniu auta otworzą się drzwi.

 

Zadbano również o to, aby zwierzaki nie cierpiały z powodu zbyt wysokich temperatur w lecie. Dobrze wiemy, że w okresie wakacyjnym potrafi być naprawdę upalnie. Na tyle, że czasem nawet cień nie daje zbyt wiele ulgi. Jest wiele rozmaitych sposobów na schłodzenie się, a jednym z nich może być zakup maty chłodzącej. Można je dostać w dwóch wersjach: jeden z nich ma wypełnienie z waty chłodzącej, którą należy zanurzyć w wodzie na minutę lub dwie, a później wycisnąć. Parująca woda będzie w stanie chłodzić zwierzaka nawet do czterdziestu ośmiu godzin. Alternatywą dla tego typu posłania są maty wypełnione wkładem z nietoksycznego, biodegradowalnego żelu, który aktywuje się samoistnie pod naciskiem zwierzęcia i działa do czterech godzin, zachowując temperaturę niższą niż temperatura otoczenia. „Ładuje się” ona samoistnie po tym, jak pies z niej zejdzie.

 

Gadżetów dla psów jest wiele, wiele więcej. Niektóre są bardziej pomysłowe, inne mniej, jednak gdy już po nie sięgamy, trzeba pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: nie kupujemy ich dla siebie, tylko dla naszego zwierzaka i to on w pierwszej kolejności ma odczuwać komfort i zadowolenie z nowej rzeczy. Nie rób nic, co mogłoby go rozdrażnić czy pozbawić wygody. Przecież sam nie lubisz, kiedy coś ogranicza twoje ruchy lub Ci przeszkadza. Nie rób więc tego swojemu pupilowi, dla którego z pewnością chcesz jak najlepiej.

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Antek
Antek
Antek to 9-letni osiołek, bohater bajki animowanej, która zachwycała wszystkie dzieci (...)
więcej
WESPRZYJ
Wiesio
Wiesio
Był piękny, być może wiosenny dzień. Urodziłeś się w niewielkiej stodole, (...)
więcej
WESPRZYJ
Lusia
Lusia
Zamknij oczy. Wyobraź sobie rozległe, bezkresne tereny królestwa wysp. Królowa (...)
więcej
WESPRZYJ
Dzielna
Dzielna
Dzielna pewnie jeszcze latami wraz z adeptami sztuki jeździeckiej wydeptywałaby dobrze (...)
więcej
WESPRZYJ
Przyjaciel Zwierz
Przyjaciel Zwierz
Drugie życie konia. Zbuduj z nami Ośrodek Hipoterapii i Terapii Kontaktowych ze (...)
więcej
WESPRZYJ
Hazard
Hazard
 "Przyjaźń" - jak to pięknie brzmi! Ileż światłych rzeczy (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie