EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 złMiseczka, fontanna, woda filtrowana, z butelki... jak przekonać kota do picia wody?

Miauczy kotek: miau!
- Coś ty, kotku, miał?
- Miałem ja miseczkę mleczka,
Teraz pusta jest miseczka,
A jeszcze bym chciał.


    Dziecięcy wierszyk Juliana Tuwima o kotku i rzece pełnej mleka zna prawdopodobnie każdy. Chociaż świadomość co do prawidłowej kociej diety jest coraz większa, to jednak wśród wielu opiekunów mruczków wciąż panuje przekonanie, że krowie mleko jest najlepszym napojem dla kotów. Nawodnienie organizmu jest dla kotów, podobnie jak dla każdego żywego stworzenia, niezwykle istotne. Nawet lekkie odwodnienie może doprowadzić do problemów z nerkami czy układem moczowym. Mleko nie jest jednak najlepszym wyborem. Kocie organizmy nie wytwarzają laktazy, która jest odpowiedzialna za rozkładanie cukrów znajdujących się w krowim mleku, co może skończyć się biegunką. Najodpowiedniejsza dla naszego pupila będzie po prostu woda.


    Przodkowie naszych mruczących kanapowych wylegiwaczy pochodzą z pustynnych terenów Bliskiego Wschodu – jest to jedna z przyczyn, dla której mogą dość rzadko zaglądać do miseczki z wodą i nie jest to raczej nic niepokojącego. Jest to jednak norma w chwili, kiedy karmimy swojego kota mięsną, mokrą karmą, z którą przyjmuje również wodę. Jednak gdy zwierzak otrzymuje jedynie karmę suchą, która niemal w ogóle nie zawiera wody, zwiększa się również zapotrzebowanie na częstsze picie. Może być jednak tak, że kot będzie mimo wszystko unikał miseczki z wodą, co może bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia. I chociaż koty mają opinię złośliwców, to przecież nie zrobi nam tego na złość. Często można zachęcić kota do picia w bardzo prosty sposób – jedną z metod będzie przestawienia miseczki z wodą z dala od tej z jedzeniem. Dlaczego? Przodkowie domowego kota unikali picia w pobliżu miejsca, gdzie jedli posiłek, by uniknąć bakterii i tym samym chorób, które mogłyby pojawić się z powodu rozkładających się resztek jedzenia. Najlepiej jest rozstawić kilka naczynek (niekoniecznie miseczek) z różnych tworzyw w kilku miejscach w domu i sprawdzić, do której mruczek najchętniej zagląda. Problemem może się okazać również materiał, z którego wykonany jest pojemnik, np. w woda  w metalowej miseczce może nabrać metalicznego posmaku, co sprawi, że kot będzie ją omijał szerokim łukiem. Na rynku są dostępne poidełka z różnych materiałów: od plastikowych, przez metalowe aż po ceramiczne. Z powyższego powodu problemem może okazać się również woda stojąca – zauważymy to, gdy kot nie będzie zwracał uwagi na miseczkę z wodą, ale za to będzie się pojawiał obok nas, gdy odkręcimy kran. I to jest właśnie przyczyna, dla której fontanny dla kotów naprawdę mają sens: woda płynąca w fontannie może skutecznie przykuć uwagę naszego mruczka, zachęcić go do zabawy, a tym samym również do częstszego picia. Kocie fontanny są wyposażone w filtry do wody, dzięki czemu nie musimy martwić się o jej czystość. Na rynku dostępne są zarówno modele tańsze, wykonane z plastiku, jak i nieco droższe, ale również trwalsze, ceramiczne.


    Bardzo duże znaczenie ma również jakość wody, którą podajemy zwierzakowi. Może być tak, że kot będzie niechętnie zaglądał do miseczki, w której jest woda nalana prosto z kranu, ponieważ będzie wyczuwał w niej chlor. Taka woda może zawierać również zbyt wiele minerałów, które będą skutkować kamicą układu moczowego. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie wody właśnie przefiltrowanej, która nie będzie zawierać chloru oraz nadmiaru minerałów. Innym, choć zdecydowanie mniej ekologicznym rozwiązaniem jest kupowanie niskomineralizowanej wody w butelkach.


Możliwości jest tak naprawdę całe mnóstwo, a najważniejsze jest obserwowanie swojego kota. Swoim zachowaniem najlepiej podpowie nam, która opcja będzie dla niego najlepsza i z pewnością odwdzięczy Ci się dobrym zdrowiem i pełnym zadowolenia mruczeniem.

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Waleria
Waleria
Waleria ma 20 lat. Ma też ropiejące rany na nogach - to gruda brodawczakowata. (...)
więcej
WESPRZYJ
Maniek
Maniek
Handlarz uchyla stare drzwi niewielkiej obórki, w powietrze wzbija się stado much. (...)
więcej
WESPRZYJ
Wiesiek
Wiesiek
Wiesiek. Tak po wiejsku. W zasadzie kiedyś co drugi koń był Wieśkiem albo Baśką - (...)
więcej
WESPRZYJ
Malina
Malina
Każdego dnia docierają do nas informacje o zwierzętach, nad którymi znęcali się (...)
więcej
WESPRZYJ
17 osiołków
17 osiołków
17 razy śmierć. 17 razy życie. Pierwsza śmierć będzie za nic. Za to, że się (...)
więcej
WESPRZYJ
Cypis
Cypis
Małego Cypisa znaleźliśmy tam, gdzie trafiają niechciane, zaniedbane, chore konie. U (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie