Aktualnie ratujemy
Ekohotel

Turystyka jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki światowej. Im łatwiej jest podróżować i im szybciej można dostać się do wielu zakątków świata, tym coraz więcej osób żądnych przygód udaje się w dalekie podróże, które niejednokrotnie zapadają w pamięć na całe życie. Co oznacza dla środowiska?

Budowanie coraz to nowszych hoteli i obiektów turystycznych przyczynia się do istotnych zmian krajobrazu. Prowadzi do wycinania kolejnych lasów, a miejsca położone bardziej na uboczu wymagają pojawienia się kolejnych sieci dróg – wzmożony ruch powoduje zwiększenie emisji spalin. Samo funkcjonowanie hoteli również pozostawia wiele do życzenia: zużywa się ogromne ilości nieodnawialnych paliw, które wykorzystuje się do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody, którą również zużywa się w przeogromnych ilościach, choćby do codziennego prania ręczników, które użyte zostały zaledwie raz, a przecież nadmiar ścieków gdzieś trzeba odprowadzić. Nie można również zapomnieć o ilości produkowanych śmieci, nie tylko w hotelach i punktach gastronomicznych, ale również przez samych turystów, którzy bezmyślnie pozostawiają różnego rodzaju odpady na szlakach turystycznych, nie myśląc nawet o tym, aby donieść je do pierwszego napotkanego kosza na śmieci. Dzikie zwierzęta, które do tej pory mogły żyć spokojnie, z czasem muszą dostosowywać się do zmienionego przez człowieka środowiska.

 

Co jednak zrobić, aby móc cieszyć się podróżami i jednocześnie nie martwić się, że przyczyniamy się do niszczenia naturalnego środowiska? Czy mamy zaniechać dalekich wypraw, zadowalając się jedynie filmami i zdjęciami znalezionymi w Internecie? Na szczęście nie jest to konieczne. Ekologia z coraz większym rozmachem wkracza teraz również w turystykę. Dobrym tego przykładem są ekologiczne hotele, których pojawia się coraz więcej. Są nie tylko mniej szkodliwe dla środowiska, ale niejednokrotnie odznacza je niesamowita architektura, niejednokrotnie kojarząca się z budynkami przedstawianymi w powieściach fantasy. W Chile znajdziemy hotel, który swoim wyglądem przypomina wulkan, natomiast na wyspach Koh Quen i Koh Bong znajdują się drewniane budynki stworzone ze starych łodzi rybackich. Domek na drzewie był marzeniem niejednego dziecka. Teraz można zamieszkać w hotelu, który przypomina ptasie gniazdo lub latający spodek zawieszony nad ziemią. Stworzone zostały w taki sposób, aby nie naruszyć struktury drzew, na których są umiejscowione, oraz zadbano, aby były przyjazne dla środowiska.

 

Jednak ekologiczny hotel to nie tylko wygląd, a przede wszystkim sposób w jaki jest on prowadzony. Większość tego typu hoteli powstaje w miejscach, gdzie dojazd jest łatwy, dzięki czemu w pewien sposób ograniczona jest emisja spalin. Rezygnuje się z nieodnawialnych źródeł energii na rzecz „czystszych” baterii słonecznych. W ten sposób ogrzewa się pokoje i podgrzewa wodę, której zużycie jest również ograniczane jest jedynie do niezbędnych ilości potrzebnych do utrzymania czystości i higieny. Ręczniki w takich hotelach są prane tylko i wyłącznie na wyraźne życzenie gościa – jeżeli zostawia on je na podłodze, to jest znak, że należy je wyprać. Jeżeli wciąż znajdują się na wieszaczkach, to znak dla obsługi, że wciąż jeszcze nadają się do użytku – zmniejsza to ilość wody zmieszanej z chemią do prania wylewanej do ścieków, które mają zgubny wpływ na środowisko. Posiłki serwowane w takich miejscach są zdecydowanie bardziej ekologiczne. Częstym rozwiązaniem jest nawiązywanie współpracy z lokalnymi dostawcami, dzięki czemu produkty są świeże i zdecydowanie mniej przesycone chemią. Niektóre hotele są wyposażone we własne ogródki z warzywami. Ma to wpływ nie tylko na fakt, że dzięki temu dostajemy zdrowsze posiłki, ale również ogranicza ilość wyrzucanych odpadów – te organiczne po prostu trafiają na kompost, którym później nawozi się warzywa i owoce. Co z innymi odpadami? Są segregowane na szkło, papier i plastik i używa się tych, które można ponownie wykorzystać. Gdzieś w egzotycznych krajach zamiast klimatyzacji pokoje chłodzi morska bryza, a w Warszawie jest hotel, gdzie do oczyszczania i nawilżania powietrza służy zielona ściana, ciesząca również oczy. Niemal wszystkie hotele w Polsce uczestniczą w akcji „godzina dla Ziemi”, kiedy to na godzinę wyłącza się wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne.

 

Tego typu hoteli jest coraz więcej na całym świecie. Dla tych, którzy niechętnie myślą o podróżach na drugi koniec świata, znajdzie się również wiele ciekawych rzeczy w obrębie kraju. Ekologiczne prowadzenie hoteli ma też ogromną zaletę ekonomiczną – ograniczanie zużycia energii, zmniejszona jest również ilość generowanych śmieci – to wszystko przenosi się na oszczędność, dzięki czemu tego typu hotele mogą sobie pozwolić na niższe ceny. Często zdarza się, że pozwalają na bardziej intensywne obcowanie z największym skarbem naszej planety – naturą.

Zdjęcia

Szczekają o pomoc Mini Farma Eko Klub Księga gości Adopcja realna Adopcja wirtualna Metamorfozy Galeria zdjęć Kwestarnia Paka dla zwierzaka Folwark zwierzęcy Sklep charytatywny Ślub z Centaurusem
Kontakt
Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488

PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!