fbpx
Aktualności

Egzotyczne zwierzęta w Polsce

7 października 2020 No Comments
WSTECZ

Wędrówki ludów to żadna nowość. Dotyczą również zwierząt. Czy wiecie, że karpie pochodzą z Chin? A szakale z Bałkanów? Przecież nawet egzotyczne papugi są mieszkankami wielu miast. W Stuttgarcie latają stada amazonek, a pod Monachium spotkać można papużki faliste radośnie przelatujące nad głowami. A jak sytuacja wygląda w Polsce?

Różnorodność to codzienność

Różnorodność nie jest dla przyrody żadną tajemnicą. To normalne, że wokół żyje wiele gatunków zwierząt, które przywędrowały do nas same, albo zostały specjalnie sprowadzone z innych części świata. Tacy przybysze są traktowani jak swoi, są nasi, chociaż nie pochodzą z naszych okolic. Tak jest w przypadku małż, ślimaków, krabów, biedronek, pająków, czy osławionej stonki ziemniaczanej.

Ptasi przybysze

Niektórzy przybysze zachwycają swoją urodą. Przykładem może być np. sierpówka, która przybyła do nas pod koniec lat 50tych. Pliszka cytrynowa również nie pochodzi z naszego kraju, podobnie jak dzięcioł syryjski, czy kaczuszka mandarynka.

Ptaków lęgowych ostatnio przybywa. Spotkać wśród nich można: rybitwy wąsate, mewy srebrzyste i mewy białoskrzydłe. Jednak z naszych ziem znikają kraski, przepadły kulony i bataliony. Pozostało już bardzo niewiele gniazdujących u nas biegusów zmiennych. Ale do naszego kraju powróciły sokoły wędrowne. Przybywa również papug – aleksandrett obrożnych.

Goście z Bałkanów

Z Bałkanów powróciły do nas bobry, wydry, wilki i łosie. Stały się niemal pospolitym elementem naszego krajobrazu. Sprowadzono również daniele, muflony i jelenie sika. Z hodowli na futra szczęśliwie pouciekały jenoty, szopy pracze i norki amerykańskie. Te ostatnie są traktowane jak szkodniki, określa się je mianem „obcych gatunków inwazyjnych”. Nie mają żadnego okresu ochronnego w czasie polowań, ich jedyną obroną jest czujność, spryt i ukrywanie się.

Niedawno pojawiły się w Polsce szakale złociste. Samodzielnie przywędrowały z Bałkanów. Na ten moment są objęte całorocznym okresem ochronnym. Tak naprawdę nikt jeszcze nie wie, co dla naszej fauny oznacza pojawienie się tego drapieżnika. Szakal najchętniej zamieszkuje skraje lasów, pola i tereny suche. Dzięki temu, że lis nie stroni od wody, może unikać szakala. Jednak jest silniejszy i większy, nie wiadomo, czy nie będzie próbował odbierać lisowi nor.

Papuga między wróblami

Ciekawym przypadkiem jest wspomniana już papuga oryginalnie pochodząca z Indii. Aleksandretta obrożna jest piękna i smukła. Po raz pierwszy przywieźli ją z Indii wojownicy Aleksandra Macedońskiego. Obecnie można ją spotkać w wielu europejskich miastach np. w Berlinie. Ale również w Polsce są już łęgi. Z kolei pojedyncze osobniki pojawiają się zimą przy karmnikach. Zdarza się również, że papugi dołączają do stada wróbli. Jak pewna warszawska papużka falista. Kto wie, może na następnym spacerze zobaczycie któregoś z tych niezwykłych przybyszów?

Darowizna na Folwark

Czekają na Twój gest!

ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
19 października 2020

Prometeusz

Dziś ze strachem piszemy ten apel, bo to jedyna szansa by Cię ocalić. Miał być miesiąc na pomoc, ale handlarz zadzwonił rano, potrzebuje pieniędzy i albo spłacimy Cię do środy,…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
15 października 2020

Szary

Szary nie chce umierać, ale człowiek podzielił zwierzęta na te, które zasługują na pomoc i na te do zjedzenia. A Szary jest koniem i w naszym kraju balansuje pomiędzy tymi…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
14 października 2020

Piotruś

Piotruś stanął u handlarza, bo się zestarzał i przestał być potrzebny. Teraz ma jeść. I przytyć bo już niebawem będzie musiał się wspiąć po trapie ciężarówki, która odwiezie go do…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
13 października 2020

Sługa

Oto Sługa. Wielki, silny kasztan, który choć starał się jak mógł, i tak dostał wyrok śmierci. Nie chciał go właściciel, nie chce też na spłatę czekać handlarz. Dla tego konia…
CZYTAJ DALEJ

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii.
Zapisz się do naszego newslettera!