
W schroniskach jest bardzo wiele bezdomnych zwierząt, jeśli tylko czujesz się na siłach, warto rozważyć drugiego psiaka. Pamiętaj, aby robić to z głową! Inaczej może się to skończyć wojną domową… Jak się przygotować na przyjęcie pod swój dach drugiego psa?
Nie pomijaj pierwszego psiaka
Zanim w ogóle weźmiesz pod uwagę powiększenie rodziny o kolejnego pupila, zastanów się, czy Twój pierwszy pies ucieszy się z towarzystwa. To ważne, aby pomagając drugiemu psu, nie zaszkodzić pierwszemu, którym się zaopiekowałeś. Jeśli jest typem samotnika może nie być zadowolony z towarzystwa.
Jeśli chcesz poznać charakter własnego psa, obserwuj jak zachowuje się podczas zabawy z innymi psami. Czy jest agresywny? A może boi się? Woli suczki, czy raczej psy? Według statystyk pisakom tej samej płci trudniej jest się dogadać. Ale uwaga… dwie psy tej samej rasy to nie tragedia! Istnieją wyjątki potwierdzające regułę.
Czy Twój pies jest gotowy na towarzystwo?
Koniecznie zwracaj uwagę na to, jak Twój pies zachowuje się na swoim terytorium. Broni swojego legowiska, zabawek, miski? A może jest obojętny względem nich? Te przedmioty mogą stanowić punkt zapalny do psich awantur. Poćwicz wspólnie dzielenie się. Możesz również naprowadzić psa na skojarzenie, że gdy pojawi się drugi pies, będzie nagroda.
Akceptuj terytorium swojego pierwszego psa i koniecznie dbaj o porządek. Każdy zwierzak powinien mieć swoją miskę, która zawsze stoi w tym samym miejscu. To samo dotyczy legowiska. Nie oczekuj od psiaków, że od razu się polubią i będą spały razem.
Niczego nie przyspieszaj
Jeżeli obserwujesz u swojego psa kłopotliwe zachowanie, niczego nie przyspieszaj. Jeśli szczeka na gości albo szarpie smycz, nie jest jeszcze gotowy na towarzystwo. Daj mu czas i popracuj nad nim zanim pojawi się nowy kolega.
Jeżeli masz taką możliwość, postaraj się o psa zbliżonego wiekiem, masą i temperamentem do Twojego psa. Dlaczego to takie ważne? Wyobraź sobie poirytowanie psa seniora, gdy zacznie po nim skakać hałaśliwy szczeniak.
Filozofia drobnych kroków
Zanim nowy pies zostanie pełnoprawnym mieszkańcem Twojego domu, zorganizuj psiakom kilka wspólnych spacerów. Będą miały okazję lepiej się poznać i przyzwyczaić do siebie nawzajem. Jednak pamiętaj o tym, że to, że psy znoszą swoją obecność, nie zawsze oznacza, że się lubią. Przyjrzyj się ich zachowaniom, sprawdź czy są symetryczne, czy może jeden ucieka przed drugim. Koniecznie sprawdź jak zachowują się na smyczy i bez niej.
Podejmując decyzję pamiętaj o odpowiedzialności. Dwa psy w domu wymagają szybkich i dobrych reakcji. Zdarza się, że właściciele przyznają, że nie mieli czasu na pracę z psami. Często skutkuje to powiększaniem się problemów, wówczas potrzebna bywa pomoc psiego behawiorysty.