fbpx
Aktualności

Dlaczego koty nie lubią zimy?

7 września 2020 No Comments
WSTECZ

Zima to trudny czas, nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Jeżeli Twój kot zmienił się nie do poznania, stał się gruby i leniwy, bardzo możliwe, że jest to wina stresu. Czy w takim razie musisz obawiać się zimy? Jak sobie poradzić w tym trudnym okresie?

Obchodzenie terytorium

Nikt nie lubi zmieniania własnych rytuałów. Podobnie jest z kotami. Jeżeli kot latem wychodzi na dwór, zimą także powinien mieć taką możliwość. Nawet w czasie mrozów. Czy wiesz, że kot wychodzący na dwór powiększa swoje terytorium nawet do 20 000 m2? Kot pozbawiony możliwości patrolowania własnego terytorium może wpaść w głęboką frustracje. Pamiętaj, niezależnie od tego, jak bardzo kanapowy jest Twój kot, drzemią w nim instynkty dzikich przodków.

Nadmiar szkodzi zdrowiu

Ta zasada działa również u zwierząt. Przesadna nadopiekuńczość wywołuje stres u kota. Po czym poznać, że Twoje zwierzę się stresuje? Np. po tym, że znakuje moczem okolice drzwi oraz okien. Pamiętaj, aby pozwolić kotu decydować. Jeśli decydujesz się na wypuszczanie go na dwór w czasie zimy, a kot w pewnym momencie zrobi gwałtowny w tył zwrot – pozwól mu na to. Być może poczuł lodowaty podmuch wiatru i już nie ma ochoty na obchód.

Kocia dieta na zimę

Przeciętny kto w czasie zimy rusza się nawet o 20% mniej. Dlatego powinien odpowiednio mniej jeść. Zazwyczaj koty chowane w domu mają dostęp do pełnej miski. To duży błąd, ponieważ późną jesienią oraz zimą, apetyt u większości z nich rośnie, a organizm magazynuje tłuszcz na wszelki wypadek.
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest odkładanie małych porcji jedzenia w różnych częściach domu. To żywieniowa, a także behawioralna sztuczka, która sprowokuje kota do „polowania” na zdobycz. W ten sposób będziemy mieć kontrolę nie tylko nad tym, ile nasz pupil je, ale również zmusimy go do aktywności.

Dostęp do rytuałów

Zimą koty również powinny mieć dostęp do swoich rytuałów. Zimą do domu raczej nie wleci żaden owad, na którego można by było polować. Dlatego zapewnij swojemu kotu odpowiednią porcję zabawy, np. rozkładając w domu różne zabawki, które będą udawać prawdziwą zdobycz. Pamiętaj, że prawdziwa ofiara nie tańczy wokół drapieżnika, tylko chowa się i przemyka.

Koty uwielbiają patrzeć przez okno. Czasem może to być problematyczne, szczególnie gdy za oknem panuje zimowa zawieja. Ptaki przylatujące do karmnika, czy spadające płatki śniegu, mogą być bardzo interesujące, pod warunkiem, że od okna nie ciągnie przenikliwy chłód. Czasami wystarczy doszczelnić okno kocykiem, aby wylegiwanie się przy nim ponownie stało się przyjemne.

Zimą nie zapominaj o swoim pupilu

Zima to czas trudny dla większości stworzeń. Nie zapominaj o tym, że Twój kot także potrzebuje pewnych rytuałów, których wykonywanie nie nastręczało trudności latem. Spróbuj zapewnić mu rozrywkę w domu. Może to być okazja do wspólnej zabawy i wzajemnego przełamania zimowej chandry. Czy może być coś milszego, niż zabawa z ukochanym pupilem?

Darowizna na Folwark

Czekają na Twój gest!

ApeleObecnie ratowaneSamicaWszystkie
23 września 2020

Maryna

„Coś się urwało, skończyło... Lecz łzy w oczach powstrzymywała natychmiast myśl: jeszcze nie koniec, jeszcze jest szansa…” - Aleksander Kamiński. Wiecie, mówi się, że los często układa się tak, że…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
22 września 2020

Baton

Był potrzebny, kiedyś był niezastąpiony. A dzisiaj jest nikim… Może jest dla Batona jakieś jutro? Może to jeszcze nie jego czas? Bo właśnie teraz, po tylu latach służby człowiekowi, to…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
22 września 2020

Kokos

Kokos to koń, który całe życie pracował z ludźmi w szkółce jeździeckiej. Bawił, był wiernym towarzyszem, był przyjacielem. Uwielbiał towarzystwo ludzi, uwielbiał czuć się potrzebny. Ale nagle zdajemy sobie sprawę,…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
22 września 2020

Szafir

Szafir został sam na tym świecie, bo takie jest życie. Dziś nie liczy się już to co kiedyś. Zgubiono gdzieś po drodze prawdziwy sens. Dziś już nikt nie pamięta tych…
CZYTAJ DALEJ

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii.
Zapisz się do naszego newslettera!