fbpx
Aktualności

Czym nie karmić ptaków?

14 października 2020 No Comments
WSTECZ

Jesień to czas, w którym powraca temat karmienia ptaków. To przyjemna atrakcja dla małych i dużych, a także okazja do tego, by zaznać bliskości z przyrodą. Jednak pamiętaj, by w karmieniu ptaków kierować się kilkoma prostymi zasadami. Nie dawaj im tego, czego nie zjadłbyś sam. Czym nie należy dokarmiać ptaków?

NIE dla spleśniałego chleba i solonej słoniny

Stare produkty, które nie są dobre dla Ciebie, nie będą dobre również dla ptaków. Skórka z wędzonego boczku lub solonej słoniny, może stanowić poważne zagrożenie dla naszych fruwających przyjaciół. Ptakom po słonym posiłku również chce się pić, woda nie zawsze jest w pobliżu, a zimą jest zamarznięta. Jeżeli chcesz karmić ptaki, wywieszaj im słoninę, ale czystą, pozbawioną przypraw.

Spleśniały chleb, czy stara gotowana kasza, to także nie jest dobry pomysł. Większość ptaków nie będzie chciała ruszyć zepsutego jedzenie. A te, przyciśnięte głodem najpewniej się skuszą. Niestety mogą to przypłacić utratą zdrowia i życia.

NIE dla mieszanek nasion z owocami

Dlaczego mieszanki nasion z owocami miałyby stanowić problem? Ponieważ różne gatunki ptaków, w walce o jedzenie mogą sobie wzajemnie przeszkadzać i wyrzucać z karmnika to, czego same nie lubią, ale innym to smakuje. Dlatego wsypywanie mieszanek do karmnika będzie skutkowało zwiększonym marnotrawstwem jedzenia.
Nie przesadzaj również z wrzucaniem jedzenia do wody, jeśli zależy Ci na zdrowiu kaczek i łabędzi. Niestety zalegające w wodzie resztki jedzenia po kilku dniach się psują. Z kolei ptaki, które przyzwyczajone są do regularnej pomocy, same nie potrafią przetrwać.

Byle z głową!

Jeśli chcesz dokarmiać ptaki, najlepiej wyznacz do tego miejsce w swoim ogrodzie. Pamiętaj, że jeżeli przyzwyczaisz ptaki do jadłodajni, należy ją ciągle uzupełniać. Jeśli pewnego dnia pozostawisz karmnik pusty, Twoi ptasi przyjaciele mogą tego nie przetrwać. Dlatego jeśli chcesz dokarmiać ptaki, pamiętaj, że jest to odpowiedzialna decyzja wymagająca czasu i możliwości.

Darowizna na Folwark

Czekają na Twój gest!

ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
19 października 2020

Prometeusz

Dziś ze strachem piszemy ten apel, bo to jedyna szansa by Cię ocalić. Miał być miesiąc na pomoc, ale handlarz zadzwonił rano, potrzebuje pieniędzy i albo spłacimy Cię do środy,…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
15 października 2020

Szary

Szary nie chce umierać, ale człowiek podzielił zwierzęta na te, które zasługują na pomoc i na te do zjedzenia. A Szary jest koniem i w naszym kraju balansuje pomiędzy tymi…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
14 października 2020

Piotruś

Piotruś stanął u handlarza, bo się zestarzał i przestał być potrzebny. Teraz ma jeść. I przytyć bo już niebawem będzie musiał się wspiąć po trapie ciężarówki, która odwiezie go do…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
13 października 2020

Sługa

Oto Sługa. Wielki, silny kasztan, który choć starał się jak mógł, i tak dostał wyrok śmierci. Nie chciał go właściciel, nie chce też na spłatę czekać handlarz. Dla tego konia…
CZYTAJ DALEJ

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii.
Zapisz się do naszego newslettera!