fbpx
Aktualności

Co zrobić z pestką awokado?

12 października 2020 No Comments
WSTECZ

Zwiększona popularność awokado wpłynęła na wylesienie lasów deszczowych, osuszanie rzek i wyzysk farmerów. Dlatego, jeśli decydujesz się na zakup awokado – kupuj rozsądnie i z umiarem. Wybierz tylko te owoce, które mają znak „eko” oraz „fair trade”. Nie marnuj! Nawet pestki. Co możesz z nią zrobić po zjedzeniu owocu?

Małe farbowanie

Czy wiecie, że pestki awokado farbują? Można ich użyć do ufarbowania ciuchów. Nadawany przez nie kolor to delikatny odcień różu. Wystarczy pokroić pestkę na kawałki, dodać oczyszczoną skórkę i zalać litrem wody. Tę mieszankę należy gotować na małym ogniu przez godzinę, a następnie wrzucić ją na oczyszczoną tkaninę i gotować dalej. Następnie należy odstawić garnek, wyjąć awokado a materiał pozostawić na noc.

Domowe SPA

Pestkę awokado można wykorzystać również do przeprowadzenia peelingu. Najpierw należy ją wysuszyć na kaloryferze albo w ciepłym miejscu. Następnie zdejmij łupinkę, a środek rozdrobnij blenderem. Pokruszoną pestkę możesz dodać również do żelu pod prysznic, albo zmieszać ją z oliwą lub olejem kokosowym. Tę mieszankę możesz wykorzystać do przeprowadzenia peelingu połączonego z masażem.

Wyhoduj sobie awokado

Jeśli masz pestkę z awokado, swobodnie możesz wyhodować sobie roślinkę. Wystarczy, że włożysz pestkę grubszym końcem do doniczki z ziemią (czubek pestki powinien lekko wystawać). Przykryj całość przezroczystą folią i odstaw w ciepłe i jasne miejsce. Po trzech tygodniach zobaczysz listki.

Wszystko zależy od wyobraźni

Pestkę z awokado możesz wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Dzięki temu, że pestki awokado są bardzo twarde, z powodzeniem można je wykorzystać do masażu stóp czy barków. Pestki mogą być również przyjaznym dla środowiska wkładem do kompostownika. Pestka wraz ze skórką owocu doskonale użyźni ziemię w ogrodzie.
Okazuje się, że pestka z awokado może być również doskonałym materiałem artystycznym. Pod jej łupinką kryje się świetny materiał do rzeźbienia. Z pestek można zrobić świeczniki, a wiosną można zamienić je w kolorowe pisanki.

Darowizna na Folwark

Czekają na Twój gest!

ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
19 października 2020

Prometeusz

Dziś ze strachem piszemy ten apel, bo to jedyna szansa by Cię ocalić. Miał być miesiąc na pomoc, ale handlarz zadzwonił rano, potrzebuje pieniędzy i albo spłacimy Cię do środy,…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
15 października 2020

Szary

Szary nie chce umierać, ale człowiek podzielił zwierzęta na te, które zasługują na pomoc i na te do zjedzenia. A Szary jest koniem i w naszym kraju balansuje pomiędzy tymi…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
14 października 2020

Piotruś

Piotruś stanął u handlarza, bo się zestarzał i przestał być potrzebny. Teraz ma jeść. I przytyć bo już niebawem będzie musiał się wspiąć po trapie ciężarówki, która odwiezie go do…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
13 października 2020

Sługa

Oto Sługa. Wielki, silny kasztan, który choć starał się jak mógł, i tak dostał wyrok śmierci. Nie chciał go właściciel, nie chce też na spłatę czekać handlarz. Dla tego konia…
CZYTAJ DALEJ

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii.
Zapisz się do naszego newslettera!